X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich: sprawdzanie czy pracownik jest zaszczepiony jest zgodne z konstytucją

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2021 17:00
Tylko możliwość sprawdzania przez pracodawcę czy pracownik jest zaszczepiony przeciw COVID-19, powstrzyma narastającą falę pandemii oraz uchroni nas wszystkich przed kolejnym lock down'em - powiedział Marek Kowalski prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Coraz więcej krajów UE decyduje się na przyznanie uprawnień dla pracodawców, aby mogli sprawdzać czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19
Coraz więcej krajów UE decyduje się na przyznanie uprawnień dla pracodawców, aby mogli sprawdzać czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciw COVID-19Foto: pa-ka5000/Shutterstock

Marek Kowalski prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich podkreślił, że takie działanie są niezbędne bowiem niezaszczepiony pracownik jest poważnym ryzykiem dla zdrowia i życia klientów firmy oraz innych pracowników. Gość audycji mocno podkreślił, że wprowadzenie tego rozwiązania np. w Portugalii i Hiszpanii dało bardzo wymierny efekt, bo tam teraz nie ma ofiar śmiertelnych, a w Polsce umiera dziennie po około 400 osób. 

Marek Kowalski podkreślił, że sama możliwość sprawdzania certyfikatów szczepień u pracowników, to jednak może być zbyt mało, ponieważ część z nich tak jak np. w Niemczech, może wystąpić wobec pracodawcy z powództwem cywilnym. Dlatego nowe przepisy powinny umożliwić właścicielowi firmy, także na przesunięcie niezaszczepionego pracownika na inne stawisko, pracę zdalną lub wręcz na jego wysłanie na bezpłatny urlop, do czasu aż wróci do pracy zaszczepiony przeciwko COVID-19.

W opinii gościa audycji trudno się spodziewać, aby polscy pracownicy masowo i gwałtownie przeciwstawiali się temu rozwiązaniu, tak jak to robią ruchy przeciwników szczepień. Ale to jedyne rozwiązanie przed nieuchronnym, kolejnym zamrożeniem gospodarki. A tego najbardziej obawiają się przedsiębiorcy oraz rząd. Dlatego Federacja Przedsiębiorców Polskich, spodziewając się kolejnej fali pandemii, apelowała już w lipcu tego roku, aby dać takie prawne narzędzie do ręki firmom w trosce o zdrowie publiczne.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:20 Marek Kowalski prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich przekonuje do konieczności możliwości weryfikacji pracowników przez przedsiębiorców czy są za Marek Kowalski prezes Federacji Przedsiębiorców Polskich przekonuje do konieczności możliwości weryfikacji pracowników przez przedsiębiorców czy są zaszczepieni przeciw COVID-19 ( "Ekspres Gospodarczy" Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/ Błażej Prośniewski/sw


 

Czytaj także

Nowe uprawnienia pracodawców. Będą mogli sprawdzić, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2021 20:47
O nowych uprawnieniach pracodawców, którzy już niebawem będą mogli weryfikować, czy ich pracownicy są zaszczepieni przeciwko COVID-19, mówił w radiowej jedynce Grzegorz Baczewski, Dyrektor Generalny z Konfederacji Lewiatan.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pracodawca sprawdzi czy pracownik jest zaszczepiony? Sałek: w tej sprawie jest wiele wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 16:54
- Projekt ustawy jest na wstępnym etapie dyskusji, dlatego Kancelaria Prezydenta tego nie komentuje. Natomiast jest tu wiele wątpliwości, które wyrażał także Rzecznik Praw Obywatelskich. Chodzi o to czy pracodawca może mieć tak głęboką ingerencję w sprawy pracownika: aby dopytywać, w jaki sposób ktoś się leczy - podkreślił w Polskim Radiu 24 Paweł Sałek, doradca prezydenta Andrzeja Dudy. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ograniczy ryzyko". Kaźmierczak o ustawie pozwalającej sprawdzić, czy pracownik jest zaszczepiony na COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 19.11.2021 20:37
- Wiedza o szczepieniu pozwoli na różnego rodzaju działania przedsiębiorców mające na celu utrzymanie produkcji, czy normalne funkcjonowanie przedsiębiorstwa - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Posłowie wycofują się z ustawy dot. sprawdzania szczepień pracowników? Jednoznaczne stanowisko PiS

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2021 17:15
Rzeczniczka PiS odniosła się w poniedziałek do medialnych informacji, z których wynikało, iż część polityków partii rządzącej zamierza wycofać swoje podpisy spod projektu ustawy umożliwiającej sprawdzenie przez pracodawcę, czy pracownik jest zaszczepiony. - To nieprawda - ucięła jednoznacznie Anita Czerwińska.
rozwiń zwiń