X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W Polsce przybywa pojazdów elektrycznych i rozwija się infrastruktura ładowania. Zobacz wyniki raportu

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2021 19:10
Na koniec października po polskich drogach jeździło 33 tys. aut elektrycznych - wynika z najnowszego "Licznika elektromobilności". Według autorów raportu polski rynek elektromobilności napędzają hybrydy typu plug-in.
Pod koniec października w Polsce działało 1712 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.
Pod koniec października w Polsce działało 1712 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych.Foto: SBW/PR24

Według danych Polskiego Stowarzyszenia Paliw Alternatywnych (PSPA) i Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego (PZPM) na koniec października br. po polskich drogach jeździło 33 tys. 143 elektryczne samochody osobowe, z których 48 proc. (16 tys. 037 sztuk) stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV). Pozostałe 52 proc. (17 tys. 106 sztuk) to hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles).

Autorzy raportu wskazali, park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 1412 modele. Dodali, że w dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec października składała się z 10 tys. 601 sztuk, jak również liczba osobowych i dostawczych aut hybrydowych, która powiększyła się do 303 tys. 393 modeli.

Na koniec października park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 633 sztuki. Od stycznia do października 2021 r. flota elektrobusów powiększyła się o 202 zeroemisyjne pojazdy. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., kiedy zarejestrowano 154 takie autobusy, oznacza to wzrost o 31 proc. rdr - podano.

elektromobilność free1200.jpg
22 listopada rusza nabór wniosków o dopłaty do zakupy e-pojazdów m.in. dla samorządów

Według licznika, wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec października w Polsce funkcjonowało 1 712 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (3 337 punktów). 31 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 69 proc. - wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W październiku uruchomiono 37 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (57 punktów).

- Mimo kryzysu na rynku motoryzacyjnym, przez pierwsze 10 miesięcy 2021 r. liczba rejestracji osobowych BEV wzrosła o 78 proc. rdr, a PHEV o 132 proc. rdr - podał dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur.

Wskazał, że mimo zwiększonej dynamiki rozwoju rynku e-mobility, niedobór półprzewodników ogranicza lub opóźnia dostępność egzemplarzy szeregu modeli z napędem elektrycznym, co z pewnością przełoży się również na początkową popularność uruchamianych, kierowanych m.in. do przedsiębiorców, komponentów programu "Mój Elektryk". - Na osiągnięcie efektu skali i możliwość oceny rynkowych skutków systemu wsparcia NFOŚiGW będziemy musieli poczekać co najmniej do przyszłego roku" – ocenił.

Opracowanie PZPM i PSPA powstało na podstawie złożonych analiz danych pochodzących m.in. z Centralnej Ewidencji Pojazdów, a także własnych badań i prowadzonych ewidencji.

PR24, akg

Czytaj także

Ochrona środowiska, elektromobilność i prawo odpadowe. Ostatni dzień Kongresu ESG

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 04:44
Środowisko będzie tematem przewodnim debat ostatniego dnia Kongresu ESG - Polska Moc Biznesu w Warszawie. Wszystkie dyskusje będzie można śledzić również na żywo w internecie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kongres ESG Polska Moc Biznesu. Elektromobilność i zielona energia nabiera w Polsce rozpędu

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2021 19:14
Uczestnicy dyskusji w ramach Kongresu ESG Polska Moc Biznesu byli zgodni, że elektromobilność i związana z nią zielona energia w ostatnich latach rozwijają się w Polsce w dynamicznym tempie. Uznali też, że szereg wyzwań na drodze do osiągnięcia zerowej emisyjności transportu, budownictwa i całych miast ostatecznie uda się pokonać.
rozwiń zwiń

Czytaj także

22 listopada rusza nabór wniosków o dopłaty do zakupy e-pojazdów m.in. dla samorządów

Ostatnia aktualizacja: 12.11.2021 15:30
22 listopada rusza nabór wniosków o dopłaty do zakupu e-pojazdów m.in. dla samorządów i organizacji - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. To ostatni komponent programu „Mój elektryk”.
rozwiń zwiń