X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Plan wierceń złoża gazu na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. PGNiG składa wniosek

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2021 15:12
PGNiG Upstream Norway wspólnie z partnerami koncesyjnymi złożyło wniosek o zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża Tommeliten Alpha na Morzu Północnym - podało PGNiG. Uruchomienie wydobycia zaplanowano na 2024 r.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: twitter/PGNiG

Warunkiem rozpoczęcia prac jest zatwierdzenie planu zagospodarowania złoża przez organy administracyjne. Wniosek partnerów koncesyjnych będzie rozpatrywany przez norweskie Ministerstwo Ropy Naftowej i Energii oraz brytyjski Urząd ds. Ropy Naftowej i Gazu, co wynika z położenia złoża na granicy rozdzielającej norweską i brytyjską strefę szelfu Morza Północnego.

W ocenie PGNiG, w szczytowym okresie, eksploatacja Tommeliten Alpha powinna zwiększyć wolumen produkcji norweskiej spółki polskiego koncernu o ok. 0,5 mld m sześc. gazu rocznie.

rafineria ropa naftowa 1200.jpg
PGNiG odkryło złoże ropy naftowej na norweskim szelfie kontynentalnym

- Rozpoczęcie produkcji ze złoża Tommeliten Alpha przełoży się na skokowy wzrost wydobycia gazu ziemnego przez GK PGNiG na Norweskim Szelfie Kontynentalnym, a tym samym istotnie przyczyni się do realizacji naszych strategicznych celów związanych z dywersyfikacją dostaw gazu do Polski i rozwojem działalności poszukiwawczo-wydobywczej za granicą - podkreślił prezes PGNiG Paweł Majewski.

Plan zagospodarowania Tommeliten Alpha zakłada wykonanie dziesięciu odwiertów eksploatacyjnych, które za pomocą podgrzewanych podmorskich rurociągów zostaną podłączone do infrastruktury wydobywczej kompleksu Ekofisk. Pierwsze dwa odwierty powinny rozpocząć produkcję w 2024 r. Możliwość wykorzystania bardzo rozbudowanej infrastruktury Ekofisk w znaczący sposób ograniczy koszty uruchomienia eksploatacji - wskazało PGNiG.

Tommeliten Alpha to złoże gazowo-kondensatowe, którego zasoby wydobywalne, przede wszystkim kondensatu gazowego, ocenia się na 80-174 mln baryłek ekwiwalentu ropy naftowej. Udział w nich PGNiG Upstream Norway wynosi 33-73 mln baryłek.

Surowiec pozyskiwany przez PGNiG z własnych koncesji na Norweskim Szelfie Kontynentalnym trafi do Polski dzięki gazociągowi Baltic Pipe - podkreśliła spółka. PGNiG Upstream Norway jest właścicielem 42,2 proc. udziałów w koncesji obejmującej złoże Tommeliten Alpha, które kupiło od Equinor w październiku 2018 roku. Pozostałymi udziałowcami są ConocoPhillips Skandinavia z 28,14 proc. udziałów jako operator koncesji, TotalEnergies EP Norge z 20,14 proc., Vår Energi - 9,09 proc., ConocoPhillips (U.K.) Holdings z 0,21 proc., Total Energies UK - 0,15 proc. oraz Eni UK - 0,07 proc.

Złoże jest położone w pobliżu kompleksu Ekofisk - jednego z najważniejszych ośrodków wydobycia węglowodorów na Morzu Północnym.

W wyniku przejęcia wszystkich aktywów INEOS E&P Norge, od października 2021 r. liczba koncesji, których udziałowcem jest PGNiG Upstream Norway, wzrosła z 37 do 58. Obecnie spółka prowadzi wydobycie ropy naftowej i gazu z 14 złóż.

PGNiG szacuje, że w przyszłym roku wolumen jej produkcji wzrośnie do ponad 2,5 mld m sześc. gazu ziemnego wobec nieco ponad 0,9 mld m sześc. prognozowanych na ten rok.

PR24, akg 

Czytaj także

PGNiG odkryło złoże ropy naftowej na norweskim szelfie kontynentalnym

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 11:26
PGNiG Upstream Norway odkryło złoże ropy naftowej, o wielkości do 63 mln baryłek, na norweskim szelfie kontynentalnym - poinformował koncern.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG Upstream Norway uruchomiło złoże Arfugl na Morzu Norweskim

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2021 11:12
PGNiG Upstream Norway, wraz z partnerami, uruchomiło kolejne dwa odwierty na złożu Arfugl na Morzu Norweskim - poinformowała spółka. Z tego źródła będzie pozyskiwać rocznie 0,57 miliardów metrów sześciennych gazu ziemnego. Jest to ostatni etap realizacji planu zagospodarowania tego złoża.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W sezonie zimowym nie zabraknie gazu. Magazyny wypełnione są w 100 proc.

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 07:37
PGNiG jest bardzo dobrze przygotowane do zapewnienia klientom dostaw gazu w okresie zwiększonego zapotrzebowania w sezonie grzewczym - zapewniła spółka. Dostawy kontraktowe są realizowane zgodnie z zamówieniami, a magazyny pełne - podkreśla PGNiG.
rozwiń zwiń