X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budżet programu większy o 200 mln zł. "Mój elektryk" także dla samorządów i organizacji

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 17:21
22 listopada rusza nabór wniosków o dopłaty do zakupy e-pojazdów dla m.in. samorządów i organizacji - poinformował Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Dodał, że to ostatni komponent programu "Mój elektryk".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: welcomia/Shutterstock

Jak podał NFOŚiGW, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, zarząd zwiększył budżet programu priorytetowego "Mój elektryk" o 200 mln zł z przeznaczeniem na dofinansowanie zakupu pojazdów zeroemisyjnych kategorii M1, N1 oraz L1e-L7e przez podmioty niebędące osobami fizycznymi.

- Wnioski o dofinansowanie zakupu "elektryków" można składać od 22 listopada 2021 r. do 30 września 2025 r., o ile wcześniej nie wyczerpie się budżet - poinformował Fundusz.

Dodał, że wnioski mogą składać przedsiębiorstwa, jednostki sektora finansów publicznych, instytuty badawcze, stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie, rolnicy indywidualni oraz kościoły i inne związki wyznaniowe.

samochód elektryczny 1200.jpg
Kiedy samochody elektryczne zawładną polskimi drogami? Decydują o tym dwa czynniki

Według minister klimatu i środowiska Anny Moskwy, w Polsce sektor komunikacyjny odpowiada za około 15 procent emisji gazów cieplarnianych, a także hałas i wyrzucanie do atmosfery szkodliwych związków chemicznych, przy czym największy w tym udział ma transport drogowy, dlatego konsekwentnie dążymy do obniżenia zużycia paliw emisyjnych w tym obszarze. - Dotacje do zakupu pojazdów zeroemisyjnych udzielane przedsiębiorcom i instytucjom wydatnie wpłyną na upowszechnienie w naszym kraju "zielonego" transportu, gdyż wedle statystyk właśnie biznes i podmioty instytucjonalne są głównymi nabywcami nowych pojazdów dla swoich flot - dodała.

NFOŚiGW przypomniał, że dotychczas uruchomił dotacje dla osób fizycznych na zakup aut osobowych oraz dotacje do leasingu oraz najmu długookresowego, we współpracy z Bankiem Ochrony Środowiska.

Dodał, że podobnie jak w przypadku osób indywidualnych i rodzin, od których NFOŚiGW przyjmuje wnioski o dofinansowanie od lipca 2021 r., także w obecnie uruchamianym naborze wsparcie polega na częściowej refundacji kosztu zakupu zeroemisyjnego auta do kwot określonych w programie "Mój elektryk".

Przedmiotem wsparcia mają być zarówno samochody osobowe, jak i dostawcze, a także pojazdy kategorii L o zeroemisyjnym napędzie (elektrycznym lub wodorowym) - wskazano.

Wiceprezes Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej Artur Lorkowski, wskazał, że dla osobowych "elektryków" przewidziano dotację w wysokości 18 750 zł lub 27 000 zł, o ile deklarowany roczny przebieg pojazdu wyniesie co najmniej 15 tys. km.

- W przypadku samochodów dostawczych dotacja będzie wyższa, w zależności od przebiegu rocznego – do 50 tys. zł lub do 70 tys. zł, maksymalnie do 20 proc. lub do 30 proc. kosztów kwalifikowanych kupna samochodu, przy czym nie będzie obowiązywał limit cenowy - podał.

Dodał, że do zakupu pojazdów zeroemisyjnych przeznaczyliśmy dodatkową pulę pieniędzy w wysokości 200 mln złotych, zwiększając tym samym obecny budżet programu "Mój elektryk" do 700 mln zł.

Fundusz przypomniał, że program "Mój elektryk" przewiduje możliwość dofinansowania zakupu samochodów zeroemisyjnych wykorzystujących do napędu wyłącznie energię elektryczną akumulowaną przez podłączenie do zewnętrznego źródła zasilania albo wytworzoną z wodoru w zainstalowanych w nich ogniwach paliwowych. Dotacją mogą być objęte tylko fabrycznie nowe pojazdy, które nie były przed zakupem zarejestrowane lub zostały zakupione i zarejestrowane przez dealera samochodowego, importera lub firmę leasingową, z przebiegiem kilometrowym nie wyższym niż 50 km. 

PR24, akg

Czytaj także

Ponad 31 tys. aut z napędem elektrycznym. Sprawdź dane Licznika Elektromobilności

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 11:29
Na koniec września w Polsce były zarejestrowane łącznie 31.633 samochody osobowe z napędem elektrycznym, a przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku przybyło ich o 120 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 r. - wynika z Licznika Elektromobilności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak elektromobilność zmieni polski rynek pracy? Znamy wyniki raportu

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2021 16:13
O 6 tys. może zwiększyć się liczba miejsc pracy w Polsce w związku z transformacją branży motoryzacyjnej do 2030 r. - wynika z raportu. Konieczna jest jednak stymulacja rynku elektromobilności, bo w przeciwnym razie sektor czekają zwolnienia - dodano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Kiedy samochody elektryczne zawładną polskimi drogami? Decydują o tym dwa czynniki

Ostatnia aktualizacja: 22.10.2021 07:55
Niektórzy przecierają oczy ze zdumienia, spoglądając na ceny za litr paliwa, które przed rokiem kosztowało 4 i pół złotego, a teraz już ponad 6 zł. Dlatego już teraz sprawdzamy, jak w poszczególnych miastach idzie rozwijanie sieci samochodów elektrycznych, które są pewną alternatywą. 
rozwiń zwiń