X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Raport: umacnia się trend rozwojowy na rynku pojazdów z napędem alternatywnym, w tym elektrycznym

Ostatnia aktualizacja: 04.11.2021 13:54
W ciągu trzech kwartałów 2021 r. zarejestrowano w Polsce 347,3 tys. nowych aut osobowych, tj. blisko 18 proc. więcej rdr - wynika z raportu firmy doradczej KPMG. W tym czasie sprzedano 114,1 tys. pojazdów z napędem alternatywnym, co oznacza wzrost o 131,1 proc. rdr.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Smile Fight

KPMG wskazała, że klienci instytucjonalni, do końca września br. zarejestrowali 258,4 tys. pojazdów - co oznacza wzrost o 23,1 proc. w porównaniu z takim samym okresem ubiegłego roku. Nabywcy indywidualni w omawianym czasie zarejestrowali 88,8 tys. samochodów, tj. o 4,3 proc,. więcej niż w ciągu trzech kwartałów 2020 roku.

1200_samochody_droga_shutterstock.jpg
Jakie samochody najchętniej sprowadzają Polacy?

Branża motoryzacyjna w trudnej sytuacji

Według prezesa Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego Jakuba Farysia, mimo że wyniki rejestracji za trzy kwartały br. wciąż są jeszcze bardzo dobre, niestety ogólna sytuacja branży motoryzacyjnej w ostatnich miesiącach 2021 roku pozostaje zła.

- Przyczyną są braki w dostawach półprzewodników do produkcji motoryzacyjnej, co pokazują dane ukazujące spadki w produkcji pojazdów. Niestety sytuacja się pogarsza i należy się spodziewać, że dalsze spadki zarówno w produkcji, jak i rejestracjach będą bardzo znaczne w każdej kategorii pojazdów - wskazał.

Jak zaznaczył, trudno teraz ocenić, kiedy kryzys się skończy, ale wszystko wskazuje na to, że może on potrwać nawet do końca 2022 roku.

Dodał, że producenci samochodów osobowych marek popularnych sprzedali w Polsce w analizowanym okresie 278 tys. pojazdów, co oznacza wzrost sprzedaży o 15 proc. Wyższy wzrost odnotowano z kolei w segmencie aut osobowych marek premium+, w którym odnotowano 69,3 tys. zarejestrowanych pojazdów. Po trzech kwartałach 2021 roku wzrost w tej grupie wyniósł 29,9 proc. - czytamy.

Napęd alternatywny wspiera sprzedaż

Według KPMG, obecny wzrost zapewniła większa liczba rejestracji nowych samochodów osobowych z napędami alternatywnymi. - Od stycznia do września 2021 roku w Polsce sprzedano 114 tys. tego typu pojazdów – o 131,1 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku. Trzycyfrowa dynamika utrzymała się zarówno wśród klientów indywidualnych (+137,6 proc.), jak i instytucjonalnych (+129,1 proc.) - podano.

salon samochodowy1200.jpg
Ograniczona dostępność aut odbija się na wynikach sprzedaży. Znamy najnowsze dane

Jak zaznaczył lider zespołu doradców dla branży motoryzacyjnej w KPMG w Polsce Mirosław Michna, najsilniejszy wzrost sprzedaży zanotowano w grupie samochodów hybrydowych typu Plug-in. - Do końca września 2021 roku sprzedano blisko 6,8 tys. tego typu aut, o 182,4 proc. więcej niż w ciągu dziewięciu miesięcy 2020 roku. Klienci coraz chętniej decydują się na zakup aut w pełni elektrycznych. W okresie od stycznia do końca września br. Polacy zarejestrowali 4,1 tys. pojazdów tego typu. Jest to wzrost o 88,5 proc. w stosunku do analogicznego okresu ubiegłego roku - podał.

Spadek produkcji aut w Polsce

Jak ocenił, wartości te potwierdzają umocnienie się trendu rozwojowego na rynku pojazdów z napędem alternatywnym, w tym elektrycznym.

Z raportu wynika ponadto, że III kwartale 2021 roku liczba pojazdów wyprodukowanych w Polsce spadła niemal o połowę, względem tego samego kwartału 2020 roku.

Ogółem w ciągu dziewięciu miesięcy 2021 roku w Polsce zanotowano jeden z najniższych wyników produkcyjnych. 

PR24, akg

Czytaj także

Jakie samochody najchętniej sprowadzają Polacy?

Ostatnia aktualizacja: 28.08.2021 11:00
Polacy wciąż chętnie sprowadzają z Zachodu Europy używane samochody. Jak na import wpłynęła pandemia COVID-19? Czy jest szansa na poprawę wyników? Czego powinniśmy się obawiać kupując w najbliższym czasie "bezwypadkowe" pojazdy z zagranicy?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ograniczona dostępność aut odbija się na wynikach sprzedaży. Znamy najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2021 16:00
We wrześniu 2021 r. zarejestrowano w Polsce ponad 38,5 tys. aut osobowych oraz dostawczych o DMC do 3,5 t. To spadek o prawie o 11 proc. rdr i niespełna 0,5 proc. mniej w ujęciu miesięcznym - podał Instytut Samar. Wskazał, że 3 na 4 nowe samochody w sierpniu nabyły firmy.
rozwiń zwiń