X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych: mniej firm upada, więcej się przekształca

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2021 15:06
We wrześniu upadłość ogłosiło o 25,6 proc. mniej firm w porównaniu z analogicznym miesiącem zeszłego roku - poinformowała Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych. Dodano, że wzrosła liczba restrukturyzacji - o 64,1 proc. w ujęciu rocznym.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Dusan Petkovic/Shutterstock

Jak przekazała KUKE, we wrześniu upadłość ogłosiło 27 firm, czyli o 12,9 proc. mniej niż miesiąc wcześniej i o 25,6 proc. mniej w porównaniu z wrześniem ubiegłego roku.

Rośnie liczba restrukturyzacji firm

Z kolei liczba ogłoszonych restrukturyzacji wyniosła 151, "co oznacza wzrost o 41,1 proc. w skali miesiąca i wzrost o 64,1 proc. w ujęciu rocznym".

Dodano, że liczba niewypłacalności (postępowań upadłościowych i restrukturyzacyjnych) sięgnęła we wrześniu 178 - była wyższa niż w sierpniu o 30,0 proc. i o 43,5 proc. wyższa niż przed rokiem.

bankructwo1200.jpg
W listopadzie zbankrutowało mniej firm niż wiosną. Ta liczba zaskakuje

Wiceprezes KUKE Tomasz Ślagórski zwrócił uwagę, że liczba ogłaszanych restrukturyzacji wzrosła po wakacyjnym spadku. Przyznał, że utrzymuje się ona na średnich poziomach z ostatnich miesięcy, a indeksy upadłości w poszczególnych branżach gospodarki "praktycznie się nie zmieniły".

Najwięcej upadłości w branży przemysłowej

Według KUKE wrześniu ogłoszono najwięcej upadłości w branży przemysłowej - 9 przypadków, o dwa więcej niż miesiąc wcześniej i w sumie 68 w ciągu ostatniego roku, "co przekłada się na 17-proc. udział w upadłościach likwidacyjnych". Dodano, że w minionym miesiącu nieznaczne spadki wskaźnika koniunktury zanotowały handel, transport i budownictwo, natomiast mocniejszy (z -6,7 do -10,9) odczuły gastronomia i zakwaterowanie, "przy czym silniej dotknięta pogorszeniem sytuacji jest ta druga branża".

Czy będą nowe obostrzenia?

Zdaniem wiceszefa KUKE na razie trudno ocenić, czy rosnąca szybko w ostatnich dniach liczba przypadków koronawirusa w Polsce będzie skutkowała wprowadzeniem nowych obostrzeń, ograniczających mobilność czy dostępność wybranych usług. - Na pewno gastronomia i zakwaterowanie raportują najmniejsze rezerwy finansowe i najkrótsze okresy funkcjonowania w przypadku ogłoszenia poważniejszych restrykcji (tylko 1/4 firm przetrwałaby ponad pół roku) - zaznaczył.

PR24, akg

Czytaj także

Upadłości firm to nadal problem polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 23.10.2018 13:14
Mimo gospodarczej prosperity coraz więcej firm ogłasza plajtę. Do końca tego roku liczba bankrutów ma wzrosnąć o 10 procent. Przyszły rok przyniesie kolejne 3 procent. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W listopadzie zbankrutowało mniej firm niż wiosną. Ta liczba zaskakuje

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 09:20
W listopadzie sądy ogłosiły upadłość tylko 29 przedsiębiorstw, najmniej od wielu lat - pisze piątkowy "Puls Biznesu". Więcej bankructw było w środku lockdownu, wiosną 2020 r. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zwiększyła się liczba nowych spółek zarejestrowanych w bazie REGON. GUS podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2020 11:22
Na koniec listopada 2020 r. do rejestru REGON wpisanych było 4 mln 655,5 tys. podmiotów gospodarki narodowej, tj. o 0,2 proc. więcej niż miesiąc wcześniej i 2,7 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego - poinformował w piątek Główny Urząd Statystyczny (GUS).
rozwiń zwiń