X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert PIE: Polska z kraju emigrantów, staje się krajem który zatrudnia coraz więcej imigrantów zarobkowych

Ostatnia aktualizacja: 20.10.2021 17:00
Przedsiębiorcy mają coraz większy problem z poszukiwaniem pracowników, dlatego tak chętnie zatrudniają cudzoziemców. Przyjęcie przez rząd projekt nowelizacji ustawy o ich zatrudnianiu, jest krokiem w dobrym kierunku - powiedział Andrzej Kubisiak wicedyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w programie "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pressmaster/ Shutterstock

Ekspert PIE podkreślił, że problemy z poszukiwaniem pracowników dotyczą zwłaszcza takich branż jak: przemysł, transport, budownictwo, rolnictwo i logistyka. Brakuje też pracowników sezonowych, zwłaszcza w branży: turystycznej, hotelarskiej oraz owocowo-warzywnej. Problemy wynikają nie tylko z powodu problemów demograficznych naszego kraju, ale przede wszystkim z faktu że wiele setek tysięcy młodych Polaków wyjechało "za chlebem" do krajów UE.

Zmiany w ustawie o zatrudnianiu cudzoziemców pozwalają pracodawcy przedłużyć z 6 miesięcy do 24 miesięcy zapotrzebowanie na takiego pracownika (oświadczenia zatrudnienia). Ten postulat pojawiał się od kilku lat ze strony stowarzyszeń pracodawców.

Zgoda na pracę dla cudzoziemca nie będzie tak jak teraz na siłę połączona tylko z jednym pracodawcą. Do tej pory gdy kończyła się praca w jednej firmie, trzeba było od od nowa rozpoczynać procedurę zatrudniania pracownika z innego kraju. W nowych przepisach pracownik nie będzie musiał udowadniać, że dysponuje środkami do utrzymanie i zakwaterowania, lecz będzie wymagane udowodnienie poziomu uzyskiwanych u nas dochodów.

Nowelizacja będzie dotyczyć także pracowników sezonowych z wielu branż. Na rynku jest około 140 tysięcy wakatów na różnego typu stanowiskach pracy, czyli aż o 75 % więcej niż w szczycie pandemii. A bez zarobkowych imigrantów skala wakatów mogłaby sięgać nawet poziomu 500 tysięcy stanowisk pracy.  A obecne, szybkie odbicie w górę polskiej gospodarki oznacza także powrót do braku pracowników na rynku pracy, dobrze znany firmom z okresu sprzed pandemii COVID-19.

Dlatego napływ cudzoziemców, zwłaszcza tych ze Wschodu (Ukraina i Białoruś) w jakiś sposób niweluje te braki.  W latach 2013 - 2018 polskie PKB było wyższe o 0,5 % każdego roku, dzięki pracy cudzoziemców, co wynika z analiz np. NBP.


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:29 Andrzej Kubisiak wicedyrektor PIE mówi o liberalizacji zasad zatrudniania cudzoziemców ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Andrzej Kubisiak wicedyrektor PIE mówi o liberalizacji zasad zatrudniania cudzoziemców ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw


Czytaj także

Polska odnotowała największy w UE wzrost zatrudnienia. Rzecznik rządu: to efekt tarcz antykryzysowych

Ostatnia aktualizacja: 15.04.2021 14:59
- Tarcze finansowe oraz tarcze antykryzysowe przynoszą efekty w postaci chronienia miejsc pracy. Od początku epidemii przeznaczyliśmy na nie ponad 204 mld zł - poinformował w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Jak zaznaczył, według najnowszych danych Eurostatu Polska odnotowała największy w Unii Europejskiej wzrost zatrudnienia, licząc rok do roku. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS: w czerwcu 2021 roku wzrosły płace i zatrudnienie

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 10:52
Według danych analityków GUS liczba nowych pracowników zwiększyła się w czerwcu tego roku o 2,8 procent. Najwięcej wzrosły w tym miesiącu wynagrodzenia, bo aż o 9,8 procent. Opublikowane dane dotyczą sektora przedsiębiorstw, czyli firm zatrudniających co najmniej 10 osób.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W rozwiniętych gospodarkach brakuje rąk do pracy. Pomimo niepełnego zatrudnienia

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 10:37
Brytyjscy pracodawcy zmagają się z najgorszymi niedoborami pracowników od końca lat 90., a firmy rekrutacyjne zgłaszają problemy związane z zatrudnianiem w sektorach gospodarki takich jak transport i logistyka, hotelarstwo, produkcja i budownictwo. Szacuje się, że 1,3 miliona pracowników spoza Wielkiej Brytanii opuściło kraj podczas pandemii, a 70 proc. firm, które próbowały zatrudnić pracowników w ciągu ostatnich trzech miesięcy, miało z tym trudności.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czy bezrobocie w sierpniu było większe niż w lipcu? GUS podał nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 10:30
Stopa bezrobocia w sierpniu 2021 r. wyniosła 5,8 proc. wobec 5,8 proc. w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny.
rozwiń zwiń