X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wzrost globalnej gospodarki w 2021 r. Znamy prognozę Banku Światowego

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2021 17:45
Szef Banku Światowego David Malpass poinformował, na rozpoczęciu jesiennej sesji tej instytucji, która potrwa tydzień, że prognozowany wzrost globalnej gospodarki w 2021 roku wyniesie 5,7 proc., a w 2022 roku - 4,4 proc.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/shisu_ka

Malpass powiedział, że Bank zaobserwował "tragiczne cofanie się rozwoju" najuboższych państw i związane z tym spowolnienie w "redukowaniu skrajnej nędzy".

Potrzeba "globalnego podejścia"

Szef BŚ oznajmił, że liczy na to, iż uda się zebrać 100 mld dolarów donacji na potrzeby rozwojowe krajów biednych, istnieje bowiem ryzyko, że zostaną one dotknięte kryzysem "nadmiernego zadłużenia".

Potrzebne jest "globalne podejście" do tego problemu, zważywszy, że należności krajów najuboższych, którym w ramach programu Banku Światowego przysługuje zawieszenie spłat, wzrosły średnio o 12 proc. i osiągnęły w 2020 roku 860 mld USD.

- Istnieje ryzyko, że zbyt wiele krajów wyjdzie z kryzysu Covid-19 z poważnym kryzysem nadmiernego zadłużenia i poradzenie sobie z tym może zająć wiele lat - powiedział Malpass.

bank światowy1200.jpg
Raport Banku Światowego. Szybki wzrost gospodarczy, ale też wiele źródeł ryzyka

Dłuższe zmagania ze skrajną nędzą

Walka ze skrajną nędzą na świecie może zostać wydłużona w niektórych krajach o dekady, a perspektywy dla państw rozwijających się są niepokojące ze względu na "zbyt powolne szczepienia (przeciw Covid-19), inflację, ograniczone wsparcie polityczne (dla gospodarki), zbyt mało miejsc pracy i braki, które dotycząc nawet wody, pożywienia i elektryczności" - ocenia BŚ.

Malpass dodał, iż znacząco rosną nierówności między państwami bogatymi, a krajami rozwijającymi się; w tych pierwszych wzrost gospodarczy w tym roku może wynieść 5 proc., w tych drugich - 0,5 proc.

Pandemia a prognozy wzrostu

W maju Bank Światowy prognozował w półrocznym raporcie na temat perspektyw światowego rozwoju, że w 2021 roku wzrost globalnej gospodarki wyniesie 4 proc., a w roku 2022 światowy PKB powinien wzrosnąć o 3,8 proc., lecz jeśli nasili się pandemia koronawirusa wzrost ten może wynieść w bieżącym tylko 1,6 proc.

W 2020 roku globalna gospodarka skurczyła się - w ocenia BŚ - o około 4,3 proc. i była to najgłębsza recesja od II wojny światowej.

PR24, akg 

Czytaj także

Bank Światowy podniósł prognozę wzrostu PKB Polski. W maju zrobiła to Komisja Europejska

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 12:52
Bank Światowy podniósł swoją prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 3,8 proc. z 3,5 proc. szacowanych wcześniej - wynika z najnowszego raportu banku. Podniósł też swój szacunek dla dynamiki wzrostu PKB w 2022 r. o 0,2 pkt proc. do 4,5 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Raport Banku Światowego. Szybki wzrost gospodarczy, ale też wiele źródeł ryzyka

Ostatnia aktualizacja: 18.06.2021 06:00
W 2021 r. gospodarka światowa ma się rozwijać w tempie 5,6 proc., czyli najszybciej od 80 lat. Ożywienie to jest nierównomierne i w dużej mierze odzwierciedla gwałtowny rozwój w niektórych głównych gospodarkach. Na wielu rynkach wschodzących i w gospodarkach rozwijających się przeszkody zw. ze szczepieniami nadal wpływają na aktywność. Prześwietlamy raport Banku Światowego o perspektywach wzrostu gospodarczego po pandemii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bank Światowy podnosi prognozę wzrostu PKB dla Polski. W tym roku ma on wynieść 4,5 proc.

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:23
Prognoza wzrostu PKB dla Polski na 2021 r. została podniesiona do 4,5 proc. z 3,8 proc. szacowanych wcześniej, a na 2022 r. do 4,7 proc. z 4,5 proc. - wskazał w najnowszym raporcie Bank Światowy.
rozwiń zwiń