X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: bez zmian miksu energetycznego polski przemysł szybko będzie tracić konkurencyjność

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 11:32
Wzrastające ceny uprawnień do emisji CO2 i zmiany zaproponowane w pakiecie Fit for 55 skutkować będą przenoszeniem polskiego przemysłu do innych krajów - powiedziała kierownik zespołu energii i klimatu PIE Magdalena Maj.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Shutterstock/DesignRage

- Wzrastające ceny uprawnień do emisji CO2 i w dalszej perspektywie zredukowanie darmowych uprawnień w większości branż w ciągu pięciu lat zaproponowane w pakiecie Fit for 55 skutkować będą przenoszeniem polskiego przemysłu do innych krajów, z mniej energochłonnym i mniej emisyjnym przemysłem i miksem energetycznym - powiedziała kierownik zespołu energii i klimatu Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) Magdalena Maj.

Energochłonny przemysł

Zwróciła uwagę, że obecnie energochłonność i emisyjność polskiego przemysłu jest wyraźnie wyższa, niż wynosi średnia w Unii Europejskiej.

- Energochłonność Polski jest ok. 2-krotnie większa niż średnia UE i niż energochłonność Niemiec. Przemysł ciężki, taki jak produkcja stali stanowi trzon konkurencyjności polskiego przemysłu - powiedziała Magdalena Maj.

PRZEMYSŁ PKN ORLEN MAT PRASOWE.jpg
PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł do 53,4 pkt PIE: tendencja widoczna w państwach UE

Wysoka emisja CO2

Zwróciła uwagę, że polska gospodarka nie tylko konsumuje dużo energii, ale również emituje sporo dwutlenku węgla. - W porównaniu do EU28 wartość dodana polskiej gospodarki emituje 3 razy więcej dwutlenku węgla, w 2019 r. wartość tego współczynnika była na poziomie 633 gram/euro wartości dodanej, podczas gdy EU28 było to zaledwie 204 gramy/euro - stwierdziła.

Dodała, że Polska odnotowała sukcesy w dziedzinie ograniczania emisyjności i gospodarki.

Konieczna zmiana miksu energetycznego

- Mimo trudnej sytuacji wyjściowej w latach 90-tych, udało nam się oderwać ścieżkę realnego PKB od ścieżki emisji, co pokazuje, że poprawa jakości środowiska może odbywać się w warunkach dynamicznego wzrostu gospodarczego. Od 1995 r. gospodarka zwiększyła się 2,5-krotnie, podczas gdy emisje gazów cieplarnianych utrzymywane są na mniej więcej stałym poziomie - wskazała Magdalena Maj.

Jej zdaniem, bez zmian w dziedzinie miksu energetycznego polski przemysł szybko będzie jednak tracić konkurencyjność.

- Polska straci pozycję, jaką miała w regionie m.in. dzięki niższym kosztom zatrudnienia. Dlatego potrzebne są działania na rzecz zmiany miksu i poprawy efektywności energetycznej - dodała ekonomistka PIE.

PR24, akg

Czytaj także

Produkcja przemysłowa. Zobacz, jak wypadła Polska na tle innych państw UE

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2021 16:52
Polska produkcja przemysłowa (skorygowana o efekt kalendarzowy) w lipcu br. wzrosła o 12,5% r/r, co daje nam 5. pozycję wśród państw unijnych – wynika z opublikowanych dziś danych Eurostatu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jak firmy oceniają koniunkturę i swoją przyszłość? Znamy dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 14:35
Wskaźnik ogólnego klimatu koniunktury w przetwórstwie przemysłowym (NSA) we wrześniu ukształtował się na poziomie minus 3,6 i był niższy niż w sierpniu (minus 0,9) - podał GUS. Najlepiej swoją najbliższą przyszłość widzą firmy z sektora komunikacji oraz finansów; najgorzej - zakwaterowania.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł do 53,4 pkt PIE: tendencja widoczna w państwach UE

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 11:11
PMI dla polskiego sektora przemysłowego spadł we wrześniu do 53,4 pkt z 56 pkt w sierpniu. To już trzeci spadek z rzędu – poinformowała firma IHS Markit. "Indeks PMI powraca na standardowe poziomy, zgodnie z tendencjami widocznymi w całej Europie. Rosnące niedobory wskazują, że kolejne miesiące przyniosą wolniejszy wzrost przemysłu" - napisano w komentarzu PIE.
rozwiń zwiń