X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dopłaty, wsparcie przetwórstwa, ubezpieczenie upraw. Jakie inne rozwiązania dla wsi obejmie Polski Ład?

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2021 12:34
Dopłaty powyżej średniej unijnej dla małych i średnich gospodarstw do 50 ha, nowy system ubezpieczeń upraw dla rolników, 4,5 mld zł na odbudowę przetwórstwa, skuteczna walka z ASF - to niektóre rozwiązania zaproponowane w ramach Polskiego Ładu dla rolnictwa.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

W sobotę w Przysusze (woj. mazowieckie) odbyła się konwencja PiS, podczas której prezes partii Jarosław Kaczyński, premier Mateusz Morawiecki oraz minister rolnictwa Grzegorz Puda przedstawili nowy program przygotowywany z myślą o wsi i rolnikach.

Dodatek dla gospodarstw do 50 ha

Chodzi o zwiększenie dopłaty do hektara tak, aby wynosiła ona więcej niż średnia unijna. - 97 proc. polskich gospodarstw będzie korzystało z dopłat na poziomie powyżej średniej UE - przekazano na Twitterze Prawa i Sprawiedliwości.

Nowy system ubezpieczeń upraw

Zgodnie z tą propozycją, każdy rolnik będzie mógł skorzystać z nowego systemu ubezpieczeń upraw.

rolnictwo 1200.jpg
"Na wyróżnienie z tej siódemki zasługuje przetwórstwo". Publicyści o rządowym programie dla rolników

- Gospodarstwa posiadające ubezpieczenie uzyskają gwarancję dopłaty 65 proc. do składki ubezpieczeniowej - przekazano. Ponadto, stworzony zostanie Fundusz Gwarancji w Rolnictwie, który zapewni stałe źródło finansowania wypłat pomocy za poniesione straty.

15 tys. zł na budowę zbiornika retencyjnego

W ramach tej propozycji, każdy rolnik, który zdecyduje się na budowę zbiornika retencyjnego o powierzchni od 1 tys. do 5 tys. mkw. otrzyma ryczałt do 15 tys. zł.

W miastach bezpłatna przestrzeń targowa dla rolników 

Zgodnie z tą propozycją, miasta będą miały obowiązek wskazania miejsca/targowiska, gdzie rolnicy będą mogli sprzedać płody rolne mieszańcom miasta.

4,5 mld zł na odbudowę przetwórstwa oraz sprzedaż i produkcję żywności w gospodarstwie

Chodzi o przeznaczenie środków na tworzenie miejsc bezpośredniej sprzedaży i przetwarzania produktów rolnych oraz rozwój zakładów przetwórczych w mikro, małych i średnich przedsiębiorstwach.

Dotacje na działalność przetwórczą

To rozwiązanie przewiduje nawet kilka milionów złotych w przypadku prowadzenia działalności gospodarczej.

Skuteczna walka z ASF

Polski Ład dla wsi zakłada tutaj 900 tys. zł dotacji dla rolników z obszarów objętych ASF na odbudowę stada. Pieniądze będzie można przeznaczyć na budowę budynków gospodarskich lub nowe maszyny, urządzenia i wyposażenie do produkcji prosiąt w okresie 2021-2026.

Ponadto, rolnicy mają otrzymać 150 mln zł na wyrównanie strat poniesionych w wyniku ASF, a także nieoprocentowane pożyczki na sfinansowanie zobowiązań cywilnoprawnych dla producentów świń, którzy utrzymywali je na obszarach dotkniętych ASF.

Wśród zaproponowanych rozwiązań dla rolników znalazła się także możliwość przejścia na emeryturę bez konieczności zbywania gospodarstwa.

PR24, akg

Czytaj także

"Na wyróżnienie z tej siódemki zasługuje przetwórstwo". Publicyści o rządowym programie dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 16:00
- Trzeba uwolnić energię, która drzemie w naszych rodakach mieszkających poza miastami. Przez 30 lat rozwijały się wielkie miasta, takie jak Warszawa, a to co poza tym było mniej ważne - powiedział w Polskim Radiu 24 Adrian Stankowski z "Gazety Polskiej Codziennie". Gośćmi audycji byli również Andrzej Potocki z tygodnika "Sieci" oraz Wojciech Reszczyński. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Dobry dzień dla polskiej wsi". Sławomir Skwarek o konwencji PiS poświęconej wsparciu dla rolników

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 17:17
- Na konwencji padło wiele korzystnych zapowiedzi dla polskiej wsi. Mnie, jako mieszkańca Lubelszczyzny, szczególnie cieszy, że dopłaty dla rolników będą kierowane do małych i średnich gospodarstw - powiedział na antenie Polskiego Radia 24 Sławomir Skwarek, poseł PiS.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: Polski Ład ma unowocześniać polską wieś, przy zachowaniu suwerenności, tradycji i wiary

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2021 19:00
"Wierzę, że razem z PiS będziemy mogli polską wieś podnieść ku nowoczesności, bez zabarwień ideologicznych. Polski rolnik stoi bowiem na froncie obrony wolności i normalności" - napisał na Facebooku premier Mateusz Morawiecki.
rozwiń zwiń