X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Czy w tym roku dojdzie do kolejnej podwyżki stóp procentowych? Zobacz opinie analityków

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 20:45
Zdaniem analityków Rada Polityki Pieniężnej może w listopadzie zdecydować o kolejnej podwyżce stóp procentowych NBP. W ocenie specjalistów skala podwyżki będzie zdeterminowana przez listopadową projekcję inflacyjną.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

W komentarzu po czwartkowej konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapińskiego analitycy ING zwracają uwagę, że kluczem do kolejnej podwyżki będzie aktualizacja projekcji w listopadzie, ta bowiem, według banku, powinna pokazać CPI w 2023 r. powyżej poprzedniej projekcji (3,4 proc. r/r średnio), a wiec CPI będzie poza przedziałem celu w długim okresie.

Kolejnym czynnikiem, który według ING może skłonić RPP do kolejnej podwyżki stóp, jest poziom inflacji. RPP zakłada, że inflacja do końca roku może wzrosnąć do 6 proc., a zdaniem analityków z ING będzie to nawet 6,8 proc. rok do roku w grudniu.

pieniądze pln złote banknoty liczenie kasa free shutt 1200 .jpg
Podwyżka stóp procentowych. Wiemy, ile wzrośnie przeciętna rata kredytu mieszkaniowego

Ponadto inni członkowie RPP mogą widzieć większe ryzyko wystąpienia efektów drugiej rundy niż prezes NBP.

- Naszym zdaniem kolejna podwyżka stóp w listopadzie, razem z nową projekcją inflacji, jest wciąż prawdopodobna. Oczekujemy podniesienia stóp o 25 pb, ale nie wykluczamy 50 pb. W 2022 stopa referencyjna powinna dotrzeć do docelowego poziomu 2 proc. - czytamy w komentarzu ING.

Również zdaniem analityków Polskiego Instytutu Ekonomicznego skala podwyżek stóp będzie zdeterminowana przez listopadową projekcję inflacyjną.

Ich zdaniem czwartkowa konferencja prasowa prezesa NBP nie odpowiedziała jednoznacznie na pytanie, czy ostatnia podwyżka stóp jest początkiem cyklu podwyżek.

Analitycy PIE prognozują, że do końca 2022 roku stopy procentowe wrócą na poziomy sprzed pandemii (1,5 proc.). Docelowy kształt polityki pieniężnej będzie jednak mocno uzależniony od sytuacji gospodarczej.

Zwracają oni uwagę, że prezes NBP Adam Glapiński wskazuje, że problemy niedoborów na rynku energii sugerują zarówno możliwość spowolnienia aktywności gospodarczej, jak i utrzymania się wysokiej inflacji.

Posłuchaj
05:06 Piotr Bartkiewicz ekonomista banku Pekao SA ocenia decyzję RPP o stopach ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Piotr Bartkiewicz ekonomista banku Pekao SA ocenia decyzję RPP o stopach ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR1, PR24, PAP, akg, Justyna Golonko

Czytaj także

Podstawowa stopa procentowa w górę. RPP zdecydowała

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:47
Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu podwyższyła referencyjną stopę procentowe NBP do 0,50 proc. z 0,10 proc. w skali rocznej. Decyzja RPP oznacza, że oprocentowanie lokat i kredytów w złotych może wzrosnąć.
rozwiń zwiń

Czytaj także

RPP: inflacja może utrzymać się na podwyższonym poziomie dłużej niż dotychczas oczekiwano

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 16:45
Na środowym posiedzeniu Rada Polityki Pieniężnej (RPP) przegłosowano podwyżkę stóp procentowych. Oprócz głównej stawki, która wzrosła z 0,1 do 0,5 proc. zwiększyło się oprocentowanie środków lokowanych w NBP przez banki komercyjne. Stopa lombardowa (kredytowa) wzrosła z 0,5 proc. do 1 proc. Uchwała RPP wchodzi w życie 7 października 2021 roku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podwyżka stóp procentowych. Wiemy, ile wzrośnie przeciętna rata kredytu mieszkaniowego

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 12:47
- Październikowa podwyżka stóp procentowych oznacza wzrost przeciętnej raty złotowego kredytu mieszkaniowego o około 35 zł, w górę powinno pójść też oprocentowanie lokat, ale nie odbywa się to automatycznie - mówi główny analityk HRE Investments Bartosz Turek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes NBP: nie ma ryzyka wpadnięcia z powodu inflacji w spiralę cenowo-płacową. Nigdy do tego nie dopuścimy

Ostatnia aktualizacja: 07.10.2021 16:40
Decyzja RPP o podniesieniu stóp procentowych nie obniży bieżącej inflacji, ale ma nie dopuścić do utrzymania się podwyższonej inflacji w średnim okresie. Przewidujemy, że do końca roku inflacja dojdzie do ok. 6 proc. Będziemy obserwować koniunkturę i poziom inflacji. Ale nie możemy powiedzieć, że nastąpi seria podwyżek stóp procentowych - poinformował prof. Adam Glapiński na konferencji prasowej.
rozwiń zwiń