X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rynek lotniczy w Polsce ma ogromny potencjał". Debata podczas Kongresu 590

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 17:50
Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild spodziewa się, że ruch towarowy na lotnisku między Łodzią a Warszawą będzie większy, niż pierwotnie zakładano. O znaczeniu planowanego hubu transportowo-przesiadkowego dyskutowano podczas Kongresu 590.
Debata o CPK podczas Kongresu 590.
Debata o CPK podczas Kongresu 590. Foto: twitter/Kongres590

Prezes CPK Mikołaj Wild odpowiadał na argumenty, krytycznie odnoszące się do skali tej największej inwestycji infrastrukturalnej.


Posłuchaj
00:22 11331205_3.mp3 Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Mikołaj Wild o znaczeniu CPK. (IAR)

 

- Potoki cargo, których możemy spodziewać się na CPK, będą znacznie większe niż zakładaliśmy. Wbrew oskarżeniom, że tworzymy przeskalowany projekt, okazuje się, że w części naszych założeń co do istotnej części rynku lotniczego byliśmy zbyt mało optymistyczni. Informacja zwrotna od rynku i operatorów logistycznych jest wyraźna - chcemy korzystać z nowego portu lotniczego, potrzebujemy tej nowej infrastruktury - mówił szef spółki CPK.

Wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu do spraw CPK Marcin Horała zwrócił uwagę na kolejowy aspekt wielkiego węzła transportowo-przesiadkowego. Jak przypomniał, pod względem nakładów element kolejowy Portu "Solidarność" pod względem wysokości nakładów jest większy niż komponent kolejowy.

CPK.jpg
Marcin Horała o CPK: etap projektowo-budowlany będzie szyty na miarę

- Mamy problem z tym, że 80 kilka procent polskiego transportu to transport kołowy i że ten transport nie jest przenoszony na szyny. To jest transport wysokoemisyjny, powodujący korki i hałas. Tu jest wielka lekcja do odrobienia. Do tego potrzebujemy nowej infrastruktury kolejowej, którą CPK wybuduje. Dzięki temu, wreszcie, będziemy mogli przenieść ten transport na szyny - mówił Marcin Horała, dodając, że świadczy to o proekologicznym charakterze planowanego portu komunikacyjnego.

Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze" Stanisław Wojtera podkreślił, że rynek lotniczy w Polsce ma ogromny potencjał. Jak mówił, w 2019 roku branża lotnicza w naszym kraju zajmowała miejsce w drugiej dziesiątce pod względem wielkości w Europie.


Posłuchaj
00:23 11331205_1.mp3 Prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" Stanisław Wojtera podkreślił, że branża lotnicza w Polsce to rynek z ogromnym potencjałem. (IAR)

 

- Tymczasem gospodarka jest na poziomie 6-7 miejsca. To pokazuje jak bardzo jeszcze mamy w tej branży lotniczej rezerwy, żeby doganiać Europę i świat. To pokazuje, że CPK jest bardzo potrzebny, dlatego że na Lotnisku Chopina tych aspiracji nie jesteśmy w stanie zrealizować" - powiedział prezes Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze".
Pierwszy samolot z Centralnego Portu Komunikacyjnego ma odlecieć w 2027 roku. Prace budowlane na terenie przyszłego Portu "Solidarność" mają rozpocząć się w 2023 roku.

Wtedy też wystartuje budowa pierwszych 531 kilometrów nowych linii kolejowych. Ukończenie komponentu kolejowego CPK jest planowane na 2034 rok.

IAR, PR24, akg

Czytaj także

Wykup gruntów pod CPK. Spółka budująca lotnisko chce przyspieszyć cały proces

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2021 12:20
Spółka odpowiedzialna za budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego chce przyspieszyć przejmowanie terenów pod budowę Portu Lotniczego Solidarność w Baranowie między Warszawą a Łodzią. Dlatego też chce wprowadzić nowe zasady przejmowania nieruchomości. Przedstawiciele spółki zapewniają, że nowe regulacje będą o wiele bardziej atrakcyjne dla właścicieli, niż te, które obowiązywały dotychczas.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Powstanie spółka kapitałowa CPK Lotnisko z udziałem PPL. Tak wynika z planów pełnomocnika rządu ds. Portu

Ostatnia aktualizacja: 12.09.2021 11:28
- W ramach projektu Centralny Port Komunikacyjny, chcemy stworzyć grupę kapitałową CPK z udziałem m.in. Przedsiębiorstwa Państwowego "Porty Lotnicze" - powiedział w rozmowie z PAP wiceminister infrastruktury, pełnomocnik ds. CPK Marcin Horała. Docelowo w nowej strukturze pojawi się także spółka CPK Lotnisko.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Budowa CPK: kupiono już pierwsze nieruchomości pod inwestycję

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 16:37
- Kupiliśmy pierwsze nieruchomości pod budowę Centralnego Portu Komunikacyjnego - poinformował rzecznik prasowy CPK Konrad Majszyk. Dodał, że wszystkie działki znajdują się wewnątrz obszaru 74 km kw., w którym trwa Program Dobrowolnych Nabyć (PDN).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Marcin Horała o CPK: etap projektowo-budowlany będzie szyty na miarę

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 15:15
- W ostatnim czasie zawarte zostały pierwsze transakcje dobrowolnego zakupu nieruchomości - o Centralnym Porcie Komunikacyjnym mówił w Polskim Radiu 24 Marcin Horała, wiceminister infrastruktury i pełnomocnik rządu ds. CPK.
rozwiń zwiń