X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes PGE: naszym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.10.2021 17:30
Mamy nadzieję, że już po niedzielnych wyborach w Czechach strona czeska przystąpi do dalszych negocjacji w sprawie kopalni Turów - powiedział Wojciech Dąbrowski prezes Polskiej Grupy Energetycznej w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Rozmowa, którą prowadził Błażej Prośniewski odbyła się w środę podczas warszawskiego Kongresu 590.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: TT/MAP

Prezes PGE podkreślał, że polscy negocjatorzy zaproponowali Czechom wiele kompromisowych rozwiązań, które na razie nie zostały przyjęte. Wojciech Dąbrowski wyraził nadzieję, że do porozumienia w sprawie Turowa jednak dojdzie z uwagi na relacje obu krajów. Zwrócił uwagę, że przyszłość Turowa rzutuje nie tylko na zachowanie pracy przez kilkanaście tysięcy pracowników, ale ma bezpośredni wpływ na życie ponad 4 mln Polaków, którzy dzięki kopalni i elektrociepłowni mają prąd i ogrzewanie.

"Tu chodzi zachowanie bezpieczeństwa energetycznego Polski, ale także innych, sąsiednich krajów, bo w sytuacjach kryzysowych importowały od nas prąd"- przypomniał prezes PGE. Podkreślił, że postępowanie TSUE w postaci decyzji tylko jednej sędzi o nakładaniu kar za dalsze funkcjonowanie Turowa, nie wystawia tej instytucji znamiona obiektywnego i kompetentnego organu UE. A tu chodzi o bezpieczeństwo energetyczne dużego kraju UE.


Prezes Wojciech Dąbrowski powiedział, że takie kroki wpisują się w elementy wojny gospodarczej naszych sąsiadów z Polską, która ma w tym regionie tylko jedną kopalnię węgla brunatnego, zaś Czesi 5 i Niemcy 4. Dlatego nie przypadkowo po decyzji TSUE o zamknięciu wydobycia naszego węgla brunatnego w Turowie, natychmiast pojawiła się oferta na import tego paliwa z Czech !. Ale dla TSUE problemem jest tylko ta jedna, jedyna polska kopalnia w Turowie.

Prezes PGE przypomniał, że jego firma dysponuje niezależnymi analizami, które są dobrze znane Czechom, że kopalnia w Turowie nie ma wpływu na obniżenie poziomu wody w tylko jednej czeskiej wsi, bo ta woda wpływa do żwirowni po czeskiej stronie granicy.

I choć pracownicy PGE i Turowa zdają sobie sprawę, że kiedyś nastąpi transformacja energetyczna naszej gospodarki, bo złoża najlepszego węgla kamiennego skończą się za 20-30 lat, to taka zmiana musi "nastąpić ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie, bo następnym źródłem energii dla Polski powinna być energetyka jądrowa". A nie tylko energetyka oparta na OZE, bo jest ona zbyt niestabilna, aby zapewnić bezpieczeństwo i konkurencyjność naszej gospodarki. A Polska zrobiła bardzo wiele przez 20 lat, aby ograniczyć emisję dwutlenku węgla.

Zapraszamy do wysłuchania audycji, która prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:52 Wojciech Dąbrowski prezes PGE o rozwoju firmy i przyszłości Turowa ("Ekspres Gospodarczy", Błażej Prośniewski PR1) Wojciech Dąbrowski prezes PGE o rozwoju firmy i przyszłości Turowa ("Ekspres Gospodarczy", Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/B. Prośniewski/sw


 


Czytaj także

Kongres 590. Prezes PGE: morska energetyka wiatrowa będzie impulsem dla naszej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 13:38
Prezes Polskiej Grupy Energetycznej Wojciech Dąbrowski jest przekonany, że inwestycje w morską energetykę wiatrową będą jednym z zasadniczych impulsów dla pobudzenia gospodarki po pandemii. Szacuje się, że koszt budowy polskich farm wiatrowych na Bałtyku wyniesie ok. 130 mld zł, z czego inwestycje PGE to prawie 30 mld. Energetyka to jeden z tematów Kongresu 590.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Redukcja emisji może kosztować Europejczyków ponad bilion euro. Koszty poniosą gospodarstwa domowe

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 08:51
Osiągniecie założonej 40-proc. redukcji emisji w budownictwie i transporcie w latach 2025-2040 może przełożyć się na ponad 1,1 bln euro kosztów dla unijnych gospodarstw domowych - prognozują analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jakie są koszty polityki klimatycznej UE dla polskich firm i rodzin? Znamy wyliczenia PIE

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2021 12:00
Redukcja emisji dwutlenku węgla w krajach unijnych, dzięki częściowemu zniesieniu darmowych uprawnień i wprowadzeniu tzw. "granicznego podatku węglowego", wyniesie 14 proc. do  2030 r. Ale w innych częściach świata zmniejszy ją zaledwie o 0,3 proc. - stwierdzili analitycy Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE). Tak drastyczne ograniczenie emisji Co2  z pakietu "Fitfor55", to także ogromne wyzwanie dla gospodarki i finansów rodzin.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister MSZ ujawnia treść negocjacji ws. Turowa. "Jesteśmy zmuszeni to zrobić"

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2021 21:05
Wiceminister spraw zagranicznych Paweł Jabłoński dementuje informacje szefa czeskiej dyplomacji Jakuba Kulhanka dotyczące rozmów w sprawie kopalni w Turowie.
rozwiń zwiń