X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polska przyciąga zagraniczny kapitał. Zobacz dane NBP

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 15:20
W 2020 roku napływ kapitału netto z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich wyniósł 53,9 mld zł. Z kolei odpływ kapitału z Polski z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniósł 5,1 mld zł - poinformował NBP.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: uliang/Shutterstock.com

- W 2020 roku napływ kapitału netto z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich wyniósł 53,9 mld zł. Złożyły się na niego reinwestycje zysków o wartości 44,2 mld zł oraz napływ kapitału z tytułu akcji i innych form udziałów kapitałowych (16,8 mld zł), przy jednoczesnym odpływie z tytułu dłużnych instrumentów finansowych w wysokości (-7,0 mld zł) - napisano w poniedziałkowym komunikacie Narodowego Banku Polskiego.

Wskazano w nim, że wysoki udział reinwestowanych zysków odnotowano w przypadku krajów o największych stanach zobowiązań z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich w Polsce, tj. Niemiec, Niderlandów i Luksemburga.

NBP zwrócił uwagę na stosunkowo duże ujemne wartości transakcji na instrumentach dłużnych odnotowane u głównych inwestorów, co miało związek z ograniczeniem wymiany handlowej (i związanego z nią finansowania) w początkowym okresie pandemii koronawirusa. W 2020 roku zagraniczne inwestycje bezpośrednie trafiły przede wszystkim do podmiotów zajmujących się przetwórstwem przemysłowym (12,9 mld zł), działalnością profesjonalną (9,4 mld zł), a także obsługą nieruchomości (9,2 mld zł). Odpływ kapitału odnotowano w przypadku podmiotów zaangażowanych w budownictwo (-1,6 mld zł).

magazyn free fabryka free shutt 1200 .jpg
Specjalne Strefy Ekonomiczne przyciągają inwestorów. 59 nowych przedsięwzięć w strefie katowickiej

- Dochody zagranicznych inwestorów bezpośrednich z tytułu dokonanych w Polsce inwestycji bezpośrednich w 2020 roku osiągnęły wartość 84,2 mld zł. Dywidendy wyniosły 32,5 mld zł, reinwestowane zyski były na poziomie 44,2 mld zł, a dochody z tytułu dłużnych instrumentów finansowych (odsetek) osiągnęły wartość 7,6 mld zł - podano. 

Bank centralny poinformował także w poniedziałek, że w 2020 roku odpływ kapitału z tytułu polskich inwestycji bezpośrednich za granicą wyniósł 5,1 mld zł. W strukturze tego odpływu przeważały dłużne instrumenty finansowych (3,2 mld zł) oraz dodatnie reinwestycje zysków (2,2 mld zł). Saldo transakcji pomniejszały ujemne transakcje w formie akcji i innych form udziałów kapitałowych (-0,4 mld zł).

- Dochody polskich inwestorów bezpośrednich z tytułu inwestycji bezpośrednich za granicą w 2020 roku osiągnęły wartość 5,7 mld zł. Zadeklarowane dywidendy osiągnęły wartość 2,6 mld zł, reinwestowane zyski wyniosły 2,2 mld zł, natomiast dochody z tytułu dłużnych instrumentów finansowych (odsetek) zamknęły się w kwocie 0,9 mld zł. Dane z ostatnich czterech lat zdają się wskazywać na stabilizację dochodów zarówno pod względem ich poziomu jak i struktury. Proces ten nie został zaburzony nawet w czasie pandemii koronawirusa - poinformował NBP.

PR24, akg

Czytaj także

Zagraniczne koncerny zapłacą "minimalny podatek dochodowy"? Propozycja resortu finansów w Polskim Ładzie

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2021 13:43
Z naszych wyliczeń wynika, że wprowadzenie podatku od wielkich korporacji może przynieść budżetowi ponad 2 mld zł rocznie. Zarówno w postaci wpłat na podatek minimalny, jak też w wyniku wzrostu wpływów z CIT, którego unikanie stanie się jeszcze trudniejsze – powiedział PAP Jan Sarnowski wiceszef ministerstwa finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Specjalne Strefy Ekonomiczne przyciągają inwestorów. 59 nowych przedsięwzięć w strefie katowickiej

Ostatnia aktualizacja: 04.10.2021 13:36
59 nowych projektów inwestycyjnych o łącznej wartości ponad 2,3 mld zł pozyskała w trzech kwartałach 2021 r. Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna (KSSE).
rozwiń zwiń