X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmiany w podatkach. Sejmowa komisja przyjęła kilka poprawek

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 19:22
Sejmowa komisja finansów publicznych rozpatruje zmiany w podatkach zawarte w rządowym projekcie nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i innych ustaw. Projekt liczy przeszło 600 stron i zmienia przepisy w 20 ustawach.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: kitzcorner/Shutterstock

Komisja przyjęła poprawkę posłów PiS dotyczącą ulg dla rodziców samotnie wychowujących dzieci: wspólne rozliczenie i ulga procentowa, ma być zastąpione przez ulgę kwotową.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski powiedział, że zmiana będzie pozytywna lub neutralna dla większości osób objętych dotychczasową regulacją.

Mateusz Łakomy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej wyjaśnił, że dotąd dla rodziców samotnie wychowujących dzieci odliczenie wynosiło średnio 1 tysiąc 154 złote. Poprawka wprowadza odliczenie kwotowe w wysokości 1 500 złotych, więc dla osób najmniej zarabiających zmiana jest korzystniejsza.

Posłuchaj
00:24 11309805_3.mp3 Mateusz Łakomy z Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej o jednej z poprawek przyjętych podczas posiedzenia sejmowej komisji finansów publicznych. (IAR)

 

Mateusz Łakomy dodał, że intencją tej zmiany jest wyeliminowanie negatywnych zjawisk, które wiążą się z dotychczasowym rozwiązaniem. Wyjaśnił, że dla osób najlepiej zarabiających korzystne podatkowo jest obecnie niezawieranie związków małżeńskich lub rozwodzenie się i chodzi o to, żeby odrobinę zmniejszyć atrakcyjność takich posunięć.

Komisja finansów 1200.jpg
Sejmowe komisje odrzuciły pomysł zwiększenia udziału samorządów w podatkach PIT

Kolejna poprawka, zaproponowana przez posła partii Republikanie Włodzimierza Tomaszewskiego, jest korzystna dla rodzin z czworgiem lub więcej dzieci. Będą oni mieli dodatkowe odliczenie od dochodu w wysokości takiej, jak w przypadku zerowego PIT-u dla młodych, czyli 85 tysięcy 528 złotych rocznie.

Wiceminister finansów Jan Sarnowski wyjaśnił, że jest to w praktyce PiT zero dla rodzin wychowujących trójkę lub więcej dzieci. Na zmianie tej ma skorzystać 55 tysięcy rodzin.

Według Jana Sarnowskiego jest to prawdziwa rewolucja prorodzinna w podatkach, ponieważ na uldze skorzystają nie tylko pracownicy i osoby prowadzące działalność gospodarczą na skali podatkowej, ale również przedsiębiorcy płacący podatek liniowy 19 procent i ryczałtowcy.
Omawiany projekt jest elementem Polskiego Ładu.

Zakłada między innymi podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tysięcy złotych, podwyższenie drugiego progu podatkowego do poziomu 120 tysięcy złotych rocznie i wprowadzenie ulgi dla klasy średniej.

Planowana jest też zmiana zasad ustalania podstawy wymiaru składki zdrowotnej dla przedsiębiorców oraz likwidacja możliwości odliczenia składki na ubezpieczenie zdrowotne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

PR24, akg

Czytaj także

Sejmowe komisje odrzuciły pomysł zwiększenia udziału samorządów w podatkach PIT

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2021 12:01
Sejmowe komisje samorządu i finansów opowiedziały się w piątek za odrzuceniem poprawek opozycji zgłoszonych do projektu ustawy zmieniającej zasady ustalania dochodów samorządów. Zakładały one m.in. zwiększenie udziałów JST w podatku PIT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd przyjął projekt nowelizacji budżetu na 2021 r. Większe dochody i większe inwestycje

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2021 07:38
Rada Ministrów przyjęła projekt nowelizacji ustawy budżetowej, w której założono, że inflacja ma wynieść w ujęciu średniorocznym 4,3 proc., a PKB ma wzrosnąć o 4,9 proc. - poinformowało Centrum Informacyjne Rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Finanse państwa w bardzo dobrym stanie. Po ośmiu miesiącach 43,4 mld zł nadwyżki budżetowej

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 17:00
Wszystko wskazuje na to, że firmy a wraz z nimi cała gospodarka otrząsnęła się koronawirusowego syndromu. Świadczy o tym bardzo dobry stan finansów państwa - po ośmiu miesiącach tego roku budżet ma nadwyżkę 43,4 mld zł. A to za sprawą większych wpływów do budżetu i trzymanych w ryzach wydatkach.
rozwiń zwiń