X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes Instytutu Jagiellońskiego: Polsce nie grozi szantaż cenowy Gazpromu

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 17:00
Polska dzięki gazoportowi imienia Lecha Kaczyńskiego i Baltic Pipe, będzie mniej zależna od dyktatu cenowego Gazpromu, który obecnie odczuwa Europa. Poszukiwanie nowych kierunków dostaw gazu LNG, planowany pływający gazoport, rozbudowa zbiorników - to wszystko daje nam więcej swobody działania w pozyskiwaniu gazu niż innym krajom UE - powiedział Marcin Roszkowski prezes Instytutu Jagiellońskiego w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: IgorGolovniov / Shutterstock.com

Justyna Golonko, prowadząca audycję przypomniała, że dziś Niemcy i Wielka Brytania borykają się z cenami i niedoborem gazu, co sporo kosztuje ich gospodarki.

Ekspert Instytutu Jagiellońskiego uważał, że Gazprom sztucznie wywołuje niedobory błękitnego paliwa, aby ułatwić start Nord Stream2. Chodzi o przekonanie Europejczyków, że ta inwestycja była im niezbędna. Tym bardziej, że Moskwa sprzedaje coraz więcej gazu do Chin, a światowa gospodarka wychodzi z recesji i potrzebuje tego surowca.

Warto też przypomnieć, że gaz będzie paliwem przejściowym w transformacji energetycznej UE. Dlatego tak ważne jest zmuszenie Gazpromu do udostępnienia ich infrastruktury tzw.firmom trzecim. To wielki sukces PGNiG, bo w UE obowiązuje zasad, że właściciel surowca nie może być jednocześnie jedynym właścicielem systemu zbiorników i gazociągów na terenie Wspólnoty.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
04:37 Marcin Roszkowski o strategii Gazpromu w sprawie NS2 oraz o przyczynach niedoboru gazu w UE ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Marcin Roszkowski o strategii Gazpromu w sprawie NS2 oraz o przyczynach niedoboru gazu w UE ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw