X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Historyczna chwila". KGHM i amerykańska firma NuScale podpisały porozumienie ws. budowy małych reaktorów jądrowych

Ostatnia aktualizacja: 23.09.2021 16:00
Jak oświadczył prezes KGHM Marcin Chludziński, chodzi o co najmniej cztery jednostki NuScale, o mocy 77 MWe każda.
Prezes KHGH Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński i dyrektor generalny NuScale John Hopkins podczas podpisania porozumienia w sprawie budowy małych reaktorów nuklearnych.
Prezes KHGH Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński i dyrektor generalny NuScale John Hopkins podczas podpisania porozumienia w sprawie budowy małych reaktorów nuklearnych.Foto: PAP/Radek Pietruszka

- KGHM jest drugim największym konsumentem prądu w Polsce. Zmieniające się ceny wymuszają na biznesie energochłonnym poszukiwań stabilnych i bezpiecznych ekonomicznie źródeł energii. Stąd współpraca z NuScale - dodał Chludziński. Pierwsze jednostki miałyby powstać w perspektywie 2029 r.

Posłuchaj
00:20 11309688_1.mp3 Prezes KGHM Marcin Chludziński o podpisanym porozumieniu w sprawie budowy małych reaktorów nuklearnych. (IAR)

 

Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda powiedział, że Polska potrzebuje energii produkowanej w sposób ekologiczny, ale też energii, której dostawy są niezawodne.

Posłuchaj
00:18 11309688_2.mp3 Wiceminister aktywów państwowych Karol Rabenda o porozumieniu w sprawie budowy małych reaktorów nuklearnych. (IAR)

 

Prezes NuScale John Hopkins podkreślił, że bardzo ważne porozumienie dla obu stron i początek długoterminowych relacji.

Shutterstock KGHM Polska Miedź 1200.jpg
KGHM rozważa inwestycje w małe reaktory jądrowe i wodór. To odpowiedź na wysoką cenę energii

- To ważny krok na międzynarodowej ekspansji technologii SMR, która jest pomysłem na wykorzystanie infrastruktury elektrowni węglowych wykorzystanie po zaprzestaniu w nich wytwarzania z węgla - dodał Hopkins.

PR24, akg

Czytaj także

W 2022 r. mamy poznać lokalizację pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2021 10:38
Chcielibyśmy w tym roku przesądzić o wyborze technologii, a w 2022 r. wskazać lokalizację dla budowy pierwszego bloku jądrowego w Polsce - mówił w dzienniku "Polska Times.pl" minister klimatu i środowiska Michał Kurtyka. Ocenił, że "dość naturalnym wyborem" byłoby wybrzeże Bałtyku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: należy inwestować w badania nad technologią małych i mikroreaktorów jądrowych

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 17:50
PKN Orlen i należący do Michała Sołowowa Synthos podpisały umowę dotyczącą współpracy przy wdrażaniu technologii małych i mikroreaktorów jądrowych oraz morskiej energii wiatrowej. Zdaniem Wojciecha Jakóbika - redaktora naczelnego portalu BiznesAlert - rozproszona, zeroemisyjna energetyka jądrowa może pełnić "rolę wspierającą" polską energetykę.
rozwiń zwiń

Czytaj także

KGHM rozważa inwestycje w małe reaktory jądrowe i wodór. To odpowiedź na wysoką cenę energii

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 08:10
- W odpowiedzi na wysoką cenę energii i konieczność posiadania źródła energii z mniejszym wpływem na klimat, małe reaktory jądrowe powinny być absolutnie rozważanym wariantem - mówi "Rzeczpospolitej" prezes KGHM Marcin Chludziński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Eksperci: wiatr, słońce, atom czy wodór to przyszłość miksu energetycznego, nad którym musimy intensywnie pracować

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2021 10:00
Zmiana naszego miksu energetycznego jest już oczywista. Pytanie jak szybko będziemy pozyskiwać energię z atomu, jaką role odegra wodór, który może stać się “czarnym koniem” energetyki na świecie - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Ernest Pytlarczyk, główny ekonomista banku Pekao SA i Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
rozwiń zwiń