X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Orlen planuje zakup pierwszej w Polsce lokomotywy wodorowej

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 19:00
PKN Orlen, w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz, planuje zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy. Pojazd powstał na bazie lokomotywy manewrowej SM42, która zyskała innowacyjny i nowoczesny wygląd - podał koncern.
Lokomotywa wodorowa PESA.
Lokomotywa wodorowa PESA.Foto: PESA/ mat.prasowe/twitter

PKN Orlen, informując o swych planach, podkreślił, iż technologia wodorowa, którą rozwija, wpisuje się w strategię Orlen2030, zakładającą wzrost znaczenia paliw alternatywnych.

- Koncern w ramach współpracy z PESA Bydgoszcz planuje zakup nowoczesnej lokomotywy, która będzie pierwszym w Polsce pojazdem szynowym wykorzystującym napęd wodorowy - oznajmił PKN Orlen, dodając, że oficjalna prezentacja pojazdu odbyła się podczas 14. Międzynarodowych Targów Kolejowych TRAKO w Gdańsku.

- Nabycie pierwszej w Polsce takiej lokomotywy to krok w kierunku wykorzystania na dużą skalę zeroemisyjnego paliwa wodorowego w transporcie kolejowym - podkreślił prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, cytowany w komunikacie spółki. Jak zaznaczył, zgodnie ze swą strategią, koncern inwestuje w nowoczesne i czyste technologie, które przynoszą konkretne korzyści biznesowe, ale także przyczynią się do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu.

WODÓR.jpg
W zgodzie ze strategią neutralności emisyjnej. Orlen inwestuje w wodór

- Taką technologią jest wodór, którego potencjał chcemy w pełni wykorzystać także w transporcie kolejowym. Każdego roku nasza spółka Orlen Koltrans, którą sukcesywnie unowocześniamy, zwiększa udziały w rynku - dodał prezes PKN Orlen.

Koncern wyjaśnił, że lokomotywa wodorowa, którą zamierza nabyć to prototyp, a jego produkcja właśnie się zakończyła - pojazd powstał na bazie lokomotywy manewrowej SM42, która po modernizacji "zyskała nie tylko innowacyjny napęd, ale również nowoczesny wygląd".

- Minimalistyczna stylistyka bryły pojazdu nawiązuje do aktualnych trendów. Jej udźwig to ok. 3200 ton, a dobowe zapotrzebowanie na wodór wynosi ok. 170 kg. Lokomotywa jest wyposażona w dwa symetryczne punkty tankowania, co pozwoli na szybsze zapełnianie zbiorników. Jedno tankowanie pozwala na dobową pracę manewrową - wyjaśnił PKN Orlen.

Lokomotywa, jak wspomniano w informacji, została również wyposażona w system jazdy autonomicznej, umożliwiający maszyniście jednoosobowe sterowanie radiowe pojazdem w czasie ustawiania składów oraz antykolizyjny system rozpoznawania przeszkód.

Koncern przekazał, iż aktualnie pracuje nad układem tankowania wodoru do tej lokomotywy.

pociąg szybki pocziąg hybryda Chiny shutter 1200 cyo bo.jpg
Pociągi napędzane wodorem - ciekawostka czy przyszłość polskiego transportu kolejowego?

PKN Orlen zwrócił uwagę, że zakup nowoczesnej lokomotywy to kolejne jego działanie w kierunku rozwoju paliw alternatywnych. Koncern przypomniał, że w ubiegłym i na początku tego roku podpisał listy intencyjne o współpracy z samorządami i miejskimi spółkami, będącymi potencjalnymi odbiorcami wodoru, w tym z Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolią, Krakowskim Holdingiem Komunalnym i MPK w Krakowie, gminą-miastem Płock, a także z gminą-miastem Włocławek oraz z MPK w Poznaniu, MPK w Łodzi i MPK W Olsztynie.

Koncern zaznaczył, iż rozwija także program inwestycyjny Hydrogen Eagle, który zakłada budowę hubów wodorowych w Polsce, Czechach i na Słowacji dla transportu zasilanego odnawialnymi źródłami energii oraz innowacyjnych instalacji przetwarzających odpady komunalne w zero i niskoemisyjny wodór.

PR24, akg

Czytaj także

PKN Orlen stawia na wodór. Powstaną huby we Włocławku i w Płocku

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2020 09:00
W 2021 r. PKN Orlen wybuduje hub wodorowy we Włocławku, gdzie działa spółka Anwil z Grupy Orlen. Inwestycja zakłada m.in. budowę instalacji produkującej wodór w jakości paliwa transportowego. Jak zapowiada prezes PKN Orlen Daniel Obajtek, podobny hub ma powstać w Płocku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W zgodzie ze strategią neutralności emisyjnej. Orlen inwestuje w wodór

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2020 16:01
Orlen planuje w tym roku budowę punktów tankowana wodoru na dwóch stacjach paliw w Czechach – w Pradze i Litvinowie. Zamierza też otworzyć kolejne stacje wodorowe, w tym w Brnie i Pilznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Pociągi napędzane wodorem - ciekawostka czy przyszłość polskiego transportu kolejowego?

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 11:10
W ciągu kilku, kilkunastu lat Polska będzie musiała podjąć decyzję dotyczącą niezelektryfikowanych linii kolejowych. Alternatywą są pociągi napędzane tak zwaną czystą energią lub dalsza elektryfikacja sieci kolejowej. Czas na poważną dyskusję w tej sprawie.
rozwiń zwiń