X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ustawa o rekompensatach dla firm. Senat za powiększeniem kręgu beneficjentów wsparcia

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 17:27
Senat zaproponował poprawki do ustawy ws. rekompensat dla firm w związku ze stanem wyjątkowym. Poprawki rozszerzają grupę podmiotów uprawnionych do wsparcia. m.in. o sklepy spożywcze, działalność kulturalną i przewóz turystów. Ustawa trafi teraz do Sejmu.
Senat RP.
Senat RP.Foto: twitte/PolskiSenat

Uchwalona przez Sejm ustawa o rekompensacie w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego zakłada, że rekompensaty będą przysługiwać przedsiębiorcom i rolnikom świadczącym usługi hotelarskie, pilotom wycieczek, przewodnikom turystyki, firmom gastronomicznym na obszarze objętym stanem wyjątkowym. Rekompensata ma być ustalana za okres 30 dni trwania stanu wyjątkowego w wysokości 65 proc. średniego miesięcznego przychodu podmiotu ze świadczonych przez niego usług albo prowadzonej przez niego działalności gospodarczej.

Ustawę wraz z poprawkami senatorowie poparli jednogłośnie

Poprawki Senatu rozszerzają krąg beneficjentów wsparcia o przedsiębiorców prowadzących sprzedaż detaliczną produktów spożywczych lub pamiątek, zajmujących się przewozem turystów, kulturą, rozrywką i rekreacją; ponadto podnoszą próg wysokości rekompensaty z 65 do 80 proc. przychodu oraz skreślają obligatoryjność przeprowadzania kontroli u przedsiębiorcy.

W uchwalonej przez Sejm ustawie zapisano, że w celu weryfikacji danych zawartych we wniosku wojewoda może przeprowadzać kontrole lub zlecać ich przeprowadzenie; jeżeli kwota rekompensaty przekracza kwotę 65 000 zł, przeprowadzenie kontroli ma charakter obligatoryjny.

Janów podlaski free stan wyjątkowy free tablica tt kamiński-663.jpg
Rekompensaty za stan wyjątkowy. Senat zajmie się ustawą podczas wtorkowych obrad

Jedna z zaproponowanych przez Senat poprawek dodaje zapis stanowiący, że nie pobiera się opłat od pozwu o rekompensatę wniesionego przez wnioskodawcę. Senatorowie nie przychyli się natomiast do poprawki zakładającej, by w szczególnie uzasadnionych przypadkach wojewoda mógł przyznać rekompensatę innym podmiotom niż te wskazane w ustawie, "jeżeli okoliczności, a zwłaszcza poziom strat, utraconych korzyści lub ciężkie położenie materialne, wskazują, że wymagają tego względy słuszności".

Ustawa trafi teraz do Sejmu

Zgodnie z ustawą, aby dostać rekompensatę, uprawniony podmiot musi wystąpić ze stosownym wnioskiem do właściwego wojewody. Mają się w nim znaleźć dokumenty potwierdzające informacje o przychodzie ze wskazanego okresu. Decyzję ws. rekompensaty wojewoda ma wydawać niezwłocznie, ale nie później niż w ciągu 14 dni od złożenia wniosku. Decyzja wojewody jest ostateczna i prawomocna.

Ustawa ma wejść w życie z dniem ogłoszenia

Stan wyjątkowy został wprowadzony 2 września na 30 dni mocą rozporządzenia prezydenta RP w związku z sytuacją na polsko-białoruskiej granicy. Stanem wyjątkowym są objęte 183 miejscowości w pasie o szerokości 3 km od granicy z Białorusią w części województw podlaskiego i lubelskiego.

PR24, akg

Czytaj także

"Czekam na szybką reakcję Senatu". Premier o ustawie ws. rekompensaty dla podmiotów gospodarczych

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2021 23:38
Premier Mateusz Morawiecki powiedział w sobotę, że czeka na szybką reakcję Senatu ws. ustawy dotyczącej rekompensaty dla podmiotów gospodarczych w związku ze stanem wyjątkowym. Zapewnił, że środki w budżecie państwa są gotowe na realizację odszkodowań.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekompensaty za stan wyjątkowy. Senat zajmie się ustawą podczas wtorkowych obrad

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2021 05:40
We wtorek o godzinie 13 na jednodniowe posiedzenie zbiera się Senat. Izba zajmie się ustawy o rekompensacie dla podmiotów świadczących usługi albo prowadzących działalność gospodarczą w związku z wprowadzeniem stanu wyjątkowego na obszarze części województwa podlaskiego oraz części województwa lubelskiego w 2021 roku. Sejm uchwalił ją w miniony piątek.
rozwiń zwiń