X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polski Ład. Projekt zmieniający zasady ustalania dochodów samorządów przyjęty przez sejmowe komisje

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2021 14:40
Połączone komisje finansów publicznych oraz samorządu terytorialnego i polityki regionalnej przyjęły projekt ustawy zmieniającej zasady ustalania dochodów samorządu w związku ze zmianami wprowadzanymi przez rządowy program Polski Ład.
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji Polskiego Ładu.
Premier Mateusz Morawiecki podczas prezentacji Polskiego Ładu.Foto: twitter.com/pisorgpl

W czwartek odbyło się wspólne posiedzenie Komisji Finansów Publicznych i Komisji Samorządu Terytorialnego i Polityki Regionalnej. Komisje sejmowe zajmowały się projektem ustawy zmieniającej zasady ustalania dochodów samorządów w związku ze zmianami podatkowymi wprowadzonymi przez rządowy program Polski Ład.

Posłowie opozycji na początku obrad złożyli wniosek o odroczenie obrad do momentu uzyskania stanowiska samorządów w sprawie nowelizacji. Posłanka Izabela Leszczyna (KO) zwracała uwagę, że regulamin Sejmu wymaga, aby projekty aktów prawnych zmieniających dochody samorządów były opiniowane przez samorządy.

pieniądze złoty setki free pixabay 1200.jpg
Rząd pracuje nad ustawą stabilizującą dochody samorządów. Celem realizacja postanowień Polskiego Ładu

Przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Henryk Kowalczyk zwracał uwagę, że opinia Komisji Wspólnej Rządu i Samorządów znalazła się w druku dotyczącym skutków regulacji. Mówił także o opinii – negatywnej – Związku Miast Polskich.

Jedna z przyjętych przez połączone komisje zmian dotyczyła nazwy aktu prawnego. Przedłożenie rządowe miało tytuł "projekt ustawy o wsparciu jednostek samorządu terytorialnego w związku z Programem Polski Ład", ale komisje zdecydowały, że właściwy będzie tytuł "projekt ustawy o zmianie ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego oraz niektórych innych ustaw".

Posłowie opozycji w trakcie prac składali wnioski dotyczące zwiększenia kwoty dodatkowej subwencji, która ma zostać przyznana samorządom w tym roku, z 8 mld zł do ponad 12 mld zł. Ta propozycja została odrzucona.

W trakcie prac połączonych komisji doszło do przyjęcia propozycji złożonej przez posłów opozycji - Jacka Protasa (KO) i Michała Gramatykę (Polska 2050) - dotyczącej zwiększenia udziału samorządów w podatkach PIT i CIT do – odpowiednio – 52 i 23 proc. Jednak poprawka dotyczyła tylko części artykułów, które mówiły o udziale procentowym.

W rezultacie przedstawiciele Biura Legislacyjnego Sejmu zwrócili uwagę, że powstała niespójność związana z wielkością udziału samorządów we wpływach z podatków. Została ogłoszona przerwa, a następnie poseł Włodzimierz Tomaszewski (PiS) złożył wniosek o "powrocie do rozpatrywania sprawy". Jego akceptacja sprawiła, że komisje cofnęły się do momentu sprzed głosowania wniosku o zwiększenie udziału samorządów w dochodach samorządów, a następnie go odrzuciły.

rada ministrów pusta sala przygotowania rząd posiedzenie free flickr kprm 663.jpg
Müller: twierdzenie, że przez rząd PiS samorządy tracą, jest nieprawdziwe

Większość z poprawek zaakceptowanych przez połączone komisje miała charakter redakcyjny lub legislacyjny.

Projekt ustawy zmieniającej zasady ustalania dochodów samorządów ma na celu m.in. ustabilizowanie dochodów samorządów. Zgodnie z nim dochody samorządów z udziałów w PIT i CIT nie mogą być niższe niż uzyskane w latach poprzednich; dodatkowo środki będą przekazywane w równych ratach miesięcznych. W projekcie zapisano również utworzenie nowej części subwencji ogólnej – czyli subwencję rozwojową – która ma zwiększyć możliwości inwestycyjne samorządów.

Wreszcie w projekcie znalazł się zapis o przekazaniu samorządom jeszcze w tym roku dodatkowych 8 mld zł, które jednak mają zostać wykorzystane w roku 2022.

PR24, akg

Czytaj także

Müller: twierdzenie, że przez rząd PiS samorządy tracą, jest nieprawdziwe

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 14:37
- Samorząd terytorialny nigdy nie zyskał tak wiele środków finansowych w stosunku do lat poprzednich niż za czasu PiS - powiedział w środę rzecznik rządu Piotr Müller na konferencji prasowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd pracuje nad ustawą stabilizującą dochody samorządów. Celem realizacja postanowień Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2021 08:39
Projekt ustawy, która ma m.in. ustabilizować dochody podatkowe samorządów rząd przyjmie w IV kw. 2021 r. - wynika z poniedziałkowego wpisu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podatkowy pakiet Polskiego Ładu po konsultacjach. Kluczowe zmiany na korzyść podatników

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2021 08:00
Zakończyły się konsultacje podatkowej części Polskiego Ładu. Najważniejsze zmiany dotyczą wysokości i zasad rozliczenia składki zdrowotnej, zasad rozliczania ulg podatkowych, konstrukcji ulgi na powrót oraz stawek w Estońskim CIT. Koszt zmian na korzyść MŚP częściowo pokryje podatek od wielkich koncernów.
rozwiń zwiń