X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Liczą się klasa gruntów i produkcyjny potencjał". Zobacz, ile kosztuje dzierżawa ziemi

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2021 16:56
Średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych z państwowego zasobu w I półroczu 2021 r. wyniosła 15,1 dt/ha, tj. ponad 1,4 tys. zł rocznie za hektar - poinformował Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock

Czynsz dzierżawny wylicza się na podstawie średniej wartości krajowej ceny skupu pszenicy w danym półroczu podawanej przez GUS. W pierwszym półroczu br. cena ta wyniosła 93,01 zł/dt (100 kg) i była o 18,83 zł wyższa od średniej ceny z II półrocza 2020 r.

Od czego zależy wysokość czynszu?

Wysokość czynszu zależy od klasy gruntów i ich potencjału produkcyjnego.

KOWR poinformował, że przy wyliczeniu średniej wysokości czynszu wyeliminowano wartości czynszów dla gruntów zabudowanych oraz gruntów o specyficznym charakterze (np. ze złożami kopalin, pod wodami), a także gruntów nierolnych.

Z wyliczeń wyłączono również umowy dzierżawy o ponadprzeciętnych wartościach czynszu oferowanych incydentalnie przez niektórych dzierżawców.

rolnictwo free1200.jpg
Sprzedaż nieruchomości rolnych wstrzymana na kolejne 5 lat. Jest projekt ustawy

Na Mazowszu najwyższe czynsze dzierżawne

Uwzględniając powyższe założenia metodyczne stosowane do wyliczenia wartości czynszu, średnia wysokość czynszu dzierżawnego dla gruntów wydzierżawionych przez KOWR w I półroczu br. została określona na podstawie zawartych w tym półroczu 2436 umów dzierżawy o łącznej powierzchni 25 tys. 709 ha gruntów.

Najwyższe czynsze dzierżawne uzyskano w województwie mazowieckim - 27,6 dt/ha, łódzkim - 25,1 dt/ha i małopolskim - 22,2 dt/ha.

Wzrosła średnia wielkość czynszu

W porównaniu do I półrocza 2020 roku, w I półroczu 2021 roku nastąpił wzrost średniej wielkości czynszu o 5,5 dt/ha, przy wydzierżawieniu o 3507 ha mniejszej powierzchni gruntów - 12 proc. i zawarciu 18 umów więcej - 1 proc. - wskazał KOWR.

Według stanu na koniec czerwca 2021 r. w dzierżawie pozostawało 1 mln 75 tys. ha, głównie na terenie działania oddziałów: we Wrocławiu, Szczecinie, Poznaniu, Olsztynie i Warszawie. Obecnie zawartych jest ok. 65,5 tys. umów dzierżawy.

PR24, akg

Czytaj także

Wsparcie dla rolników przekazujących gospodarstwo innemu rolnikowi

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2018 14:00
W ARiMR trwa nabór wniosków od rolników właścicieli małych gospodarstw, którzy chceliby trwale przekazać swoje grunty innemu rolnikowi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W ciągu pierwszych III kwartałów KOWR sprzedał 2,6 tys. ha gruntów

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2019 15:01
Zdecydowana większość sprzedanej przez KOWR (Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa) ziemi dotyczyła zakupu działek rolnych do 2 hektarów a średnia powierzchnia sprzedanych nieruchomości na 1 umowę - to niecały hektar. Średnio za 1 ha ziemi płacono 30,9 tys. zł. - poinformował rzecznik KOWR Wojciech Adamczyk.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sprzedaż nieruchomości rolnych wstrzymana na kolejne 5 lat. Jest projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2020 17:28
Rząd planuje przyjąć jeszcze w tym roku projekt nowelizacji ustawy o wstrzymaniu sprzedaży nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa na kolejne pięć lat. Obecnie obowiązujące przepisy przewidują wstrzymanie sprzedaży do 30 kwietnia przyszłego roku - wynika z wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.
rozwiń zwiń