X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Zmiany na linii kolejowej Kraków – Katowice. Dworzec w Trzebini otwarty po remoncie

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2021 15:00
Zmiany na mapie kolejowej Małopolski. Zakończyły się prace związane z modernizacją stacji w Trzebini. Inwestycja, to jeden z elementów modernizacji linii kolejowej Zabrze – Katowice – Kraków. Prace spowodują, że podróże pociągami na tym odcinku będą krótsze i bardziej komfortowe.    
dworzec w Trzebini
dworzec w Trzebini Foto: resort infrastruktury/twitter

Perony dworca w Trzebini przeszły całkowitą metamorfozę. Są wyższe i całkowicie zadaszone. Zostały wyposażone w nowe oświetlenie, ławki i tablice informacyjne, a także windy dla podróżnych z większym bagażem. Oznacza to, że zarówno oczekiwanie na pociąg, jak i samo wsiadanie będzie dla pasażerów o wiele bardziej komfortowe. Niebawem perony zostaną wyposażone w tablice dynamicznej informacji pasażerskiej oraz nagłośnienie.  Odnowiony został także zabytkowy budynek dworca pochodzący z przełomu XIX i XX wieku.


KOLEJ DWORZEC twitter PKP PLK.jpg
Dworzec PKP w Łowiczu przejdzie generalny remont. To bardzo cenny zabytek z XIX wieku

Modernizacja uwzględnia potrzeby niepełnosprawnych

Nawierzchnia peronu jest zróżnicowana, co sprawi, że osoby o ograniczonej możliwości poruszania się będą miały łatwiejszy dostęp. Na peronach pojawiły się także ścieżki naprowadzające. Kolejarze chwalą się, że zamontowano także czytelne oznakowanie oraz tak zwany dynamiczny system informacji pasażerskiej. Na dworcu pojawiły się także oznaczania w języku Braille’a.

Udogodnieniem dla niepełnosprawnych i osób z wózkami jest zastąpienie kładki nad torami przejściem podziemnym. Kładka nie była przystosowana do ich potrzeb, nie posiadała podjazdów. Przejście podziemne wyposażone jest w windy. Podczas uroczystości związanej z zakończeniem prac minister infrastruktury Andrzej Adamczyk przypomniał, że linia kolejowa, na której leży stacja w Trzebini została wybudowana w latach 1846 – 1850.

 - Przeżywała swoje wielkie chwile, ale też „smutę” przełomu dwudziestego i dwudziestego i dwudziestego pierwszego wieku. Dziś pasażerowie mają do dyspozycji nowoczesny dworzec w Trzebini i wszyscy ci, którzy tu przybywają, korzystają z nowoczesnej stacji kolejowej – mówił Andrzej Adamczyk szef resortu infrastruktury. Zaznaczył, że stacja jest wyposażona w wiele systemów bezpieczeństwa, które ułatwiają podróż.

To nie jedyna modernizacja dworca

Trzebinia to nie jedyna w pełni zmodernizowana stacja. W ramach modernizacji trasy Zabrze – Katowice - Kraków przebudowę przeszły również stacje w Jaworznie Szczakowej, Krzeszowicach, Zabierzowie i krakowskich Mydlnikach. Zmieniły się także przystanki między innymi w Ciężkowicach (Jaworzno), Balinie, Dulowej i Woli Filipowskiej. Dodatkowe możliwości podróży i wygodnych przesiadek zyskali mieszkańcy Krakowa dzięki nowemu przystankowi Kraków Bronowice.

 Remont dworca to jeden z elementów modernizacji linii kolejowej E30 z Katowic do Krakowa. Jej celem jest zwiększenie prędkości pociągów pasażerskich do 160 kilometrów na godzinę, a pociągów towarowych do 120 kilometrów na godzinę. Dzięki wykonanym pracom z Trzebini do Krakowa będzie można dojechać pociągiem w poł godziny. Tyle samo czasu zajmie dojazd z Trzebini do Katowic.


zakłady remontu wagonów kolejowych 1200X 660.jpg
Kolejowe zakłady remontowe z Opola wykupione przez PKP Intercity. Spółka chce m.in. zwiększyć w nim zatrudnienie

Szybciej dojedziesz do obu aglomeracji

Linia ta była remontowana przez wiele lat, a przed i czasie modernizacji podróż pociągiem  z Krakowa do Katowic trwała nawet półtorej godziny. Nic więc dziwnego, że potencjalni pasażerowie przesiedli się do samochodów i korzystali z płatnego odcinka autostrady A4. Ta sytuacja zmieniła się pod koniec zeszłego roku, po zakończenie zasadniczych prac. Dzięki temu podróż na tym odcinku skróciła się do niespełna godziny.

Nadal pociągi pasażerskie na tym odcinku trasy kolejowej mogą się poruszać z maksymalną prędkością do 120 kilometrów na godzinę. Na szybsze połączenia trzeba poczekać do zakończenia procesu certyfikacji. Wtedy czas podróży na odcinku Kraków – Katowice skróci się nawet do 45 minut.

Remont dworca w Trzebini jest ostatnim dużym elementem remontu linii E30.

Inwestycje na linii kolejowej E-30 za przeszło 2 miliardy złotych współfinansowane są przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF "Łącząc Europę".

 

 

PR24/Aleksander Pszoniak/iar/sw

 

 

Czytaj także

Wiceprezes PKP Intercity: musimy jako branża odzyskać zaufanie pasażerów nadwyrężone przez pandemię

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 17:00
-Od 2015 roku widzieliśmy pozytywny trend do korzystania z przewozów kolejowych. Liczba pasażerów wzrosła o 20 procent, bo Polacy zaczęli dostrzegać duże inwestycje w nowy tabor, dworce i torowiska. Pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy (KPO) pomogą w modernizacji całego polskiego kolejnictwa - powiedział Tomasz Gontarz, wiceprezes PKP Intercity w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zieleń i odpoczynek pod estakadami kolejowymi. Kraków podpisał umowę z PKP PLK

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2021 13:40
Władze Krakowa podpisały umowę z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi na zagospodarowanie terenów pod nowymi estakadami kolejowymi, przebiegającymi przez miasto. Będą to tereny zielone i rekreacyjne. Miasto chwali dobrą współpracę z ministerstwem infrastruktury, któremu podlegają PKP Polskie Linie Kolejowe.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Odzyskał walory estetyczne i stał się obiektem nowoczesnym". Dworzec w Tczewie otwarty po modernizacji

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 16:16
Komfortowy, bezpieczny i bardziej dostępny dla podróżnych - jest po przebudowie dworzec w Tczewie. Łączny koszt inwestycji wyniósł blisko 17,9 mln złotych.
rozwiń zwiń