X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

ARiMR: wnioski o odszkodowanie z powodu ASF i klęsk żywiołowych można składać do końca roku

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2021 07:00
 - W przypadku ASF przy ocenie strat hodowlanych bazujemy na protokole lekarza weterynarii oraz rejestrze zwierząt gospodarskich. Na ich podstawie określona jest wysokość wsparcia z ARiMR - mówiła Halina Szymańska prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w audycji "Po pierwsze ekonomia" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Min. Rolnictwa

Agencja Restrukturyzacji i Modernizacja Rolnictwa (ARiMR) prowadzi nabór wniosków od rolników na odtworzenie potencjałów produkcyjnych uszczuplonych przez klęski żywiołowe i afrykański pomór świń (ASF). W przypadku suszy, gradobicia, podtopień poziom strat jest oceniany przez specjalną komisję powołaną przez wojewodę

Na wysokość pomocy ma wpływ to czy rolnik się wcześniej ubezpieczył. Gdy rolnik miał wykupiona polisę wypłacona kwota pomocy  ARiMR jest pomniejsza o wysokość otrzymanego odszkodowania z tytułu ubezpieczenia. Ale jeżeli rolnik nie opłacił tego obowiązkowego ubezpieczenia, wtedy kwota pomocy zmniejszona jest o 50 %. Maksymalna pomoc od agencji w latach 2014-2020 (z unijnego programu) może wynosić 300 tys. złotych, ale nie może ono przekroczyć 80 % kosztów kwalifikowanych.


Posłuchaj
02:54 Halina Szymańska prezes ARiMR mówi o zasadach pomocy dla rolników z tytułu ASF i klęsk żywiołowych ( "Po pierwsze ekonomia" Ewa Wasążnik PR1) Halina Szymańska prezes ARiMR mówi o zasadach pomocy dla rolników z tytułu ASF i klęsk żywiołowych ( "Po pierwsze ekonomia" Ewa Wasążnik PR1)

 

Ta pomoc od Agencji może być przeznaczona na odtwarzanie np. sad lub plantacja krzewów owocowych (owocujących ponad 5 lat). Podobnie będzie w przypadku zalania przez powódź maszyny rolniczej. Ale w przypadku ASF pieniądze z ARiMR nie maja być przeznaczane na wydatki związane z hodowlą świń.

Wnioski można składać do końca tego roku w oddziałach regionalnych Agencji, ale także w biurach powiatowych. Można też wnioskować pocztą (tzw. przesyłka rejestrowana) oraz przez platformę ePUAP.


PR1/PR24/Ewa Wasążnik/sw

Czytaj także

300 tys. zł wsparcia z ARiMR dla rolników poszkodowanych przez klęski żywiołowe lub ASF

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2020 10:10
Do końca sierpnia rolnicy zainteresowanie uzyskaniem wsparcia przy odtwarzaniu potencjału produkcyjnego gospodarstwa, zniszczonego w następstwie klęsk żywiołowych lub wystąpienia ASF, mogą składać wnioski o pomoc w Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Zgłaszanie szkód suszowych tylko przez specjalną aplikację. Poszkodowani mają czas do 15 października

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 08:33
Szkody spowodowane suszą w tym roku rolnicy mogą zgłosić tylko poprzez specjalną aplikację. Do 17 sierpnia zarejestrowanych już było 2.169 wniosków - poinformowało Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rolnicy ubiegający się o odszkodowanie z powodu ASF i klęsk żywiołowych, sami określają ile lat będzie brane pod uwagę przy ich wyliczaniu

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 07:07
Rolnicy mogą się ubiegać o odszkodowanie z tytułu szkód spowodowanych przez ASF i np. suszę, jeżeli ich straty sięgają 30 procent zmniejszenia produkcji lub pogłowia trzody chlewnej - tłumaczyła w audycji "Po pierwsze ekonomia" w Programie 1 Polskiego Radia Halina Szymańska, prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Choroba dotknęła głównie nieduże stada". Nowe ogniska ASF

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 14:40
O kolejnych dziewięciu ogniskach afrykańskiego pomoru świń (ASF) w naszym kraju poinformował Główny Lekarz Weterynarii. Chorobę wykryto w gospodarstwach rolnych na terenie pięciu województw - najwięcej ognisk na Podkarpaciu.
rozwiń zwiń