X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceminister Sebastian Skuza: nowy fundusz pomocy dla JST uchroni je przed spadkiem dochodów z PIT i CIT

Ostatnia aktualizacja: 19.08.2021 18:00
- Samorządy otrzymają wsparcie w formie pomocy ze specjalnego funduszu wartego 8 mld złotych, który będzie odrębnym instrumentem pomocy państwa, niezależnym od Funduszu Inwestycji Strategicznych - powiedział Sebastian Skuza, wiceminister finansów w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: KAS

Nowy fundusz pomocy dla JST powstanie na mocy odrębnej ustawy i ma umożliwić samorządom dofinansowanie do ich inwestycji jeszcze w tym lub w następnym roku.

Jego podstawowa rola to zrównoważenie spadku przychodów z części podatków PIT i CIT. O prawie do tej subwencji zdecyduje specjalny algorytm pokazujący jaki jest udział tych podatków w budżetach samorządów.

Wiceszef resortu finansów przypomniał, że ubiegły rok polskie samorządy zamknęły nadwyżką na poziomie 5,7 mld złotych.

A same szacunki JST z maja 2021 roku (jeszcze przed ogłoszeniem planów podatkowych Polskie Ładu) przewidywały tegoroczną nadwyżkę na poziomie nawet 22 mld złotych.

Nowy fundusz ma zapewnić taka pomoc samorządom, aby ich budżety były chronione przed spadkami wpływów z należnej im części  PIT i CIT, które mogłyby się pojawić z powodu pogorszenia koniunktury (ryzyko zmian wynikających z cykli koniunkturalnych) oraz ryzyka zmian prawnych (ich wpływu na poziom przychodów).


Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
05:17 Wiceminister finansów Sebastian Skuza o nowym funduszu pomocy dla JST ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Wiceminister finansów Sebastian Skuza o nowym funduszu pomocy dla JST ("Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw


Czytaj także

Ile wynoszą najważniejsze koszty Polskiego Ładu? Wiceminister finansów wyjaśnia

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 12:11
- Najważniejsze koszty Polskiego Ładu wynoszą ok. 34 mld zł - wynika z wypowiedzi wiceministra finansów Piotra Patkowskiego dla "Wirtualnej Polski". Nie wykluczył, że pojawią się kolejne programy, które mogą zmienić te szacunki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Na Polskim Ładzie zyskają samorządy. Znamy szczegóły finansowania ich inwestycji z tego programu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 11:20
Wnioski inwestycyjne w ramach Rządowego Funduszu Polski Ład: Program Inwestycji Strategicznych będzie mogła złożyć każda jednostka samorządu. Po wstępnej, prawie automatycznej ocenie zostanie wydana promesa, która uprawni do ogłoszenia przetargu – powiedziała w poniedziałek Beata Daszyńska-Muzyczka, prezes BGK, podczas wspólnej konferencji z premierem Mateuszem Morawieckim.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rząd uszczelnia podatki. Zakres nowej regulacji jest szeroki

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 12:30
W Ministerstwie Finansów zakończyły się prace nad pakietem uszczelniającym podatki. Zakres nowej regulacji jest szeroki, bo dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych, czyli CIT, ale także składek na ubezpieczenia społeczne, podatków od osób fizycznych, a także VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"9 mln osób przestanie płacić podatek PIT". Minister finansów przedstawił projekt ustawy

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2021 12:35
- Zmiany podatkowe pozostawią dodatkowe ok. 8 mld zł w kieszeniach podatników, a koszty zmian w ustawie podatkowej według szacunku MF łącznie wyniosą ok. 20 mld zł - powiedział w poniedziałek minister finansów Tadeusz Kościński.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekspert: przedsiębiorcy i rząd powinni wspólnie na zasadzie kompromisu pracować nad szczegółami reformy podatkowej

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2021 17:30
- Reforma podatkowa ma dwa oblicza. Z perspektywy najgorzej zarabiających zmniejszenie ich obciążeń jest ogromną zaletą. Ale ci zamożniejsi boją się większych podatków, bo ich zdaniem w skali roku to mogą być znacznie większe niż dziś sumy - powiedział profesor Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w programie "Ekspres Gospodarczy" w radiowej Jedynce.
rozwiń zwiń