X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Rzeczpospolita": kraje Europy Środkowo-Wschodniej przechodzą przez solidne ożywienie gospodarcze

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2021 10:20
PKB Węgier, Rumunii oraz Polski jest już wyższy niż przed pandemią. Czechom brakuje do poziomu z końcówki 2019 r. jeszcze 5 proc. Nasz region szybciej odrabia straty niż Europa Zachodnia - informuje "Rzeczpospolita".
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mariusz Bugno

"Kraje Europy Środkowo-Wschodniej przechodzą przez solidne ożywienie gospodarcze. Świadczą o tym opublikowane dane o wzroście PKB Węgier, Rumunii i Włoch oraz zeszłotygodniowe dane z Polski" - czytamy.

Jak informuje dziennik, PKB Węgier powiększył się w drugim kwartale o 2,7 proc. kw./kw., po zwyżce o 2 proc. w pierwszych trzech miesiącach roku. Węgry były więc liderem wzrostu gospodarczego w Europie Środkowo-Wschodniej. W sąsiedniej Rumunii PKB wzrósł w drugim kwartale o 1,8 proc. kw./kw., na Słowacji o 2 proc., w Czechach o zaledwie 0,6 proc., a w Polsce o 1,9 proc.

prezydent Andrzej Duda Trójmorze free tt twitter 1200.jpg
Andrzej Duda: Trójmorze to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część UE

Czytamy, że "Węgry osiągnęły w zeszłym kwartale również najszybszy wzrost, licząc rok do roku. Sięgnął on tam 17,9 proc. i był najwyższy, odkąd w 1996 r. zaczęto zbierać dane o PKB według obecnej metodologii. W Rumunii też był rekordowy – wyniósł 13 proc. Na Słowacji sięgnął natomiast 9,6 proc., czyli był najszybszy od 2007 r. Z wcześniej opublikowanych danych wynika, że w Polsce PKB wzrósł w drugim kwartale o rekordowe 10,9 proc. r./r., a w Czechach o 7,8 proc".

Zdaniem dziennika "kraje naszego regionu mają do czynienia z bardzo podobnymi trendami. Ich gospodarki korzystają na ożywieniu popytu związanym z luzowaniem restrykcji pandemicznych, ale fabryki odczuwają zakłócenia w łańcuchach dostaw".

Jeśli chodzi o naszą gospodarkę - to, jak czytamy - "mediana prognoz analityków zebranych przez agencję Bloomberga mówi, że PKB Polski powinien wzrosnąć w trzecim kwartale o 4,9 proc. r./r. Prognozy wahają się od 3,5 proc. do 6,2 proc. Mediana dla Węgier wynosi 6,2 proc., a przedział prognoz sięga od 3,6 proc. do 8,4 proc. Dla Rumunii mediana to 7,6 proc., a przedział od 5 proc. do 9,5 proc., a dla Czech mediana wynosi 3,5 proc., a przedział od 2,5 proc. do 5 proc. Dla strefy euro prognozy wahają się od 2 proc. do 3,8 proc., z medianą 3,1 proc.".

rp.pl, PR24, akg

Czytaj także

"Znacząca siła pod względem demograficznym, kulturalnym i gospodarczym". Premier o Trójmorzu

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 10:47
12 państw Trójmorza stanowi 29 proc. powierzchni całej UE i prawie 19 proc. jej PKB; siła tego regionu jest więc znacząca pod względem demograficznym, kulturowym, jak i gospodarczym - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki, zwracając się do uczestników II Forum Regionów Trójmorza w Lublinie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Jarosław Guzy: Inicjatywa Trójmorza jest globalnie coraz bardziej uznawana

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2021 19:09
Kraje Europy Środkowej zapowiadają wspólną walkę z kryzysem i dalszą współpracę przy inwestycjach drogowych, kolejowych czy biznesowych. W Sofii dobiegł końca szczyt inicjatywy Trójmorza, z udziałem przedstawicieli z dwunastu krajów naszego regionu. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Andrzej Duda: Trójmorze to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część UE

Ostatnia aktualizacja: 11.07.2021 11:38
"Trójmorze to najbardziej dynamicznie rozwijająca się część UE, w której mieszka 120 mln obywateli. Głęboko wierzę, że nasza współpraca w ramach 3SI przyniesie dobre owoce naszym społeczeństwom, państwom, a także całej UE" - napisał w niedzielę na Twitterze prezydent Andrzej Duda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Podsumowanie dwuletniej działalności Funduszu Trójmorza. BGK: wśród 10 dużych inwestorów jest jeden prywatny

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 13:57
Dziesięciu inwestorów, prawie miliard euro zgromadzonego kapitału i trzy inwestycje infrastrukturalne to bilans dwóch lat działalności Funduszu Trójmorza - podsumował Bank Gospodarstwa Krajowego. Przypomniał, że celem transgranicznych inwestycji jest poprawa infrastruktury na osi północ-południe.
rozwiń zwiń