X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Pomimo trwających zbiorów ceny ziarna rosną w portach i na rynku wewnętrznym". IZP o zaawansowaniu żniw

Ostatnia aktualizacja: 17.08.2021 14:29
Pod koniec ubiegłego tygodnia żniwa były ukończone w 65-70 procentach - poinformowała Izba Zbożowo-Paszowa. Zbierane ziarno jest jednak wilgotne i należy się liczyć ze znacznym obniżeniem jego parametrów jakościowych - dodano.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock/Aleksandr Rybalko

Żniwa są najbardziej zaawansowane na zachodzie i północy kraju; tam zbiory pszenicy ozimej weszły w końcową fazę. Dzięki poprawie pogody, łany na wschodzie i południowym wschodzie kraju przeschły, co umożliwiło ponowne rozpoczęcie prac żniwnych w tych regionach.

Zbierane ziarno charakteryzuje się jednak podwyższoną wilgotnością. Zdanie ekspertów Izby należy się liczyć ze znacznym obniżeniem parametrów jakościowych zbóż, bowiem coraz częściej pojawiają się doniesienia o poroście i słabych parametrach ziarna w odniesieniu do gęstości i liczby opadania.

Jak wskazała Izba, pomimo trwających żniw, rynkowa podaż ziarna jest bardzo uszczuplona. Wielu rolników, którzy już zebrali bądź zbierają dobrej jakości ziarno, decydują się na jego przechowanie, widząc problemy z jakością ziarna i rosnące ceny pszenicy na giełdach światowych. To powoduje, iż pomimo trwających zbiorów ceny ziarna rosną w portach i na rynku wewnętrznym.

Według ekspertów Izby, w bieżącym sezonie trudno będzie o jednorodne partie zbóż trzymające parametry gęstości i liczby opadania. Udział zbóż o wysokich parametrach jakościowych w łącznych zbiorach będzie wyraźnie mniejszy niż przed rokiem. Dlatego - ich zdaniem - w bieżącym sezonie zapewne będzie płacona premia za ziarno o wysokich parametrach jakościowych.

rolnictwo free 1200.jpg
"Problemem są jak zawsze cena i możliwość zbytu". Marek Sawicki o rolnictwie w Polsce

W ubiegłym tygodniu przetwórcy i firmy handlowe za pszenicę konsumpcyjną (z dostawą) oferowały 900-1000 zł/t; pszenicę paszową - 880-980 zł/t; żyto konsumpcyjne – 650-750 zł/t; żyto paszowe - 640-720 zł/t; pszenżyto - 800-850 zł/t; jęczmień paszowy – 750-800 zł/t. Za kukurydzę z ubiegłorocznych zbiorów płacono 950-1050 zł, a za kukurydzę mokrą, z dostawą IX-XI 2021, proponowano 550-600 zł/t.

W lipcu br. eksport zbóż ogółem drogą morską z kraju wyniósł jedynie nieco ponad 105 tys. ton wobec 282 tys. ton wywiezionych w czerwcu br. oraz 18 tys. ton wyeksportowanych w lipcu 2020 roku.

Izba zwraca uwagę, że "załadunki tegorocznej pszenicy na statki może utrudnić mocno uszczuplona rynkowa podaż ziarna i niechęć rolników do jego sprzedaży, pomimo notowanych rekordowo wysokich cen z dostawą do portów. Mogą się też pojawić problemy z realizacją wcześniej zawartych kontraktów na dostawy ziarna".

Import ziarna z południa Europy jest cały czas niewielki. Ceny żądane przez dostawców ze Słowacji czy Węgier są zbyt wysokie, aby import ziarna był opłacalny. Ceny słowackiej czy węgierskiej pszenicy konsumpcyjnej wyraźnie przekraczają bowiem 1000 zł/t z dostawą do kraju - informuje Izba Zbożowo-Paszowa.

PR24, akg

Czytaj także

Pogoda sprzyja rolnikom. Tegoroczne zbiory zbóż będą większe niż rok temu

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2020 15:10
Tegoroczne zbiory zbóż będą wyższe niż w ubiegłym roku - oceniła Izba Zbożowo-Paszowa. Dodała, że żniwa przekroczyły już półmetek, a pogoda sprzyja pracom polowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Problemem są jak zawsze cena i możliwość zbytu". Marek Sawicki o rolnictwie w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2021 09:06
– Koszty produkcji, szczególnie energii elektrycznej, paliwa, nawozów, ale przede wszystkim środków ochrony roślin poszły niesamowicie w górę, natomiast ceny za produkty oferowane rolnikom są nadal na poziomie tych sprzed 20 lat – powiedział w Programie 3 Polskiego Marek Sawicki, poseł PSL. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Premier: polscy rolnicy mogą się spodziewać szerokiego wsparcia w ramach Polskiego Ładu

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2021 15:15
Premier Mateusz Morawiecki zaznaczył, że rolnictwo jest podstawą bezpieczeństwa żywnościowego Polski i dlatego należy wyjątkowo dbać o tę gałąź gospodarki.
rozwiń zwiń