X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Produkcja rolnicza staje się coraz bardziej wyspecjalizowana". Zobacz, co wynika z Powszechnego Spisu Rolnego

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 14:20
W Polsce stopniowo zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych i jednocześnie wzrasta ich przeciętna powierzchnia. To jeden z wniosków Powszechnego Spisu Rolnego 2020 opublikowanego przez Główny Urząd Statystyczny.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: oticki/ Shutterstock

Prezes GUS Dominik Rozkrut powiedział, że w porównaniu ze spisem z 2010 roku widać, że produkcja rolnicza staje się coraz bardziej wyspecjalizowana oraz zróżnicowana w zależności od regionu kraju. Wskazał, że w województwach południowo-wschodnich gospodarstwa rolne cechuje duże rozdrobnienie, natomiast na północy i północnym zachodzie są one znacznie większe.


Posłuchaj
00:22 11238291_1.mp3 Prezes GUS Dominik Rozkrut mówi, że w porównaniu ze spisem z 2010 roku widać, że produkcja rolnicza staje się coraz bardziej wyspecjalizowana. (IAR)

rolnictwo zboże kombajn shutterstock_1244988253 1200.jpg
Coraz mniej państwowej ziemi do zagospodarowania. Nowe dane KOWR

Prezes GUS poinformował też o wynikach w zakresie zasiewów oraz hodowli zwierząt. Wskazał między innymi na utrzymujący się duży udział obszarów zasiewanych zbożami oraz spadający udział powierzchni przeznaczonych na uprawę ziemniaków.

Dominik Rozkrut dodał, że Polska utrzymała pozycję lidera w Unii Europejskiej w zakresie hodowli drobiu.

Posłuchaj
00:21 11238291_2.mp3 W Polsce zmniejsza się liczba gospodarstw rolnych i wzrasta ich przeciętna powierzchnia. Mówi prezes GUS Dominik Rozkrut. (IAR)

Autorzy opracowania przedstawiającego wyniki spisu wskazali na czynniki wpływające na zmiany zachodzące w polskim rolnictwie. Są to między innymi: unijne instrumenty polityki rolnej, zmieniające się nawyki żywieniowe społeczeństwa, zmiany metody chowu zwierząt oraz coraz bardziej widoczne zmiany klimatyczne.

IAR, PR24, akg

Czytaj także

Coraz mniej państwowej ziemi do zagospodarowania. Nowe dane KOWR

Ostatnia aktualizacja: 04.08.2021 09:09
Tylko ok. 165 tys. hektarów państwowej ziemi nie zostało dotychczas zagospodarowane. Część tych gruntów może być jeszcze sprzedana lub wydzierżawiona na cele rolne, ale większość z nich cechuje niska przydatność rolnicza oraz znaczne rozdrobnienie - informuje KOWR.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: chcemy, by konsumenci mogli kupować jak najwięcej towarów bezpośrednio u rolników

Ostatnia aktualizacja: 06.08.2021 08:18
- Chcemy, aby rolnicy, którzy produkują nie byli już zobowiązani odległością, nie byli zmuszani, by sprzedawać w najbliższym powiecie, czy województwie, chcemy, by ta możliwość była w całym kraju - powiedział w Programie 1 Polskiego Radia minister rolnictwa i rozwoju wsi Grzegorz Puda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nawet kilkaset tysięcy złotych wsparcia na modernizację gospodarstwa. ARiMR zbiera wnioski do 19 sierpnia

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2021 10:50
Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa prowadzi nabór wniosków o przyznanie pomocy na inwestycje w modernizację gospodarstw rolnych. Rolnicy po raz pierwszy mogą składać wnioski w kilku obszarach naraz - przypomina prezes ARiMR Halina Szymańska.
rozwiń zwiń