X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: sytuacja budżetu jest bardzo dobra, ale ciągle krąży nad gospodarką widmo COVID-19

Ostatnia aktualizacja: 21.07.2021 10:00
Sytuacja polskiego budżetu jest teraz bardzo dobra i dowodzi, że założenia wydatkowe były bardzo ostrożne. Ale biorąc pod uwagę całość finansów publicznych, a więc także fundusze celowe, na koniec roku  możemy odnotować deficyt związany z ciągle panującym zagrożeniem pandemią - mówili goście audycji "Rządy Pieniądza": Piotr Arak, dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) i Piotr Soroczyński, główny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjne Foto: Shutterstock/Pradit.Ph

Według najnowszych danych po czerwcu w państwowej kasie mamy 25 mld zł nadwyżki. Odnotowaliśmy także wzrost produkcji przemysłowej w czerwcu tego roku na poziomie 18,4 proc. A wzrost zatrudnienia na koniec czerwca 2021 roku wynosił 2,8 proc.

- Budżet zazwyczaj musi być kontrolowany z dużą ostrożnością. Rok bieżący podobnie jak ubiegły to lata dużej niepewności, dlatego ostrożność przy planowaniu budżetu musiała być wyjątkowo duża. Stąd ta nadwyżka - mówił Piotr Soroczyński.

W jego opinii zakładano dysponowanie tylko umiarkowanymiśrodkami, ale dochody okazały się lepsze niż oczekiwał resort finansów. Nie wiadomo jednak czy uda się ten dobry trend na długo utrzymać, bo w trzecim i czwartym kwartale nadwyżka w budżecie może niewielka, co będzie oznaczało, że 2021 rok nie zakończy się np. 50-miliardową nadwyżką.

- Raczej oczekiwałbym, że będziemy schodzili do zera albo na jakiś poziom deficytu - zaznaczył Piotr Soroczyński. Odnosząc się do dobrych wyników przemysłu i poprawiających się wyników w usługach zaznaczył, że przede wszystkim turystyka bardzo długo będzie odrabiała pandemiczne straty, nawet jeśli teraz notuje znaczne zainteresowanie klientów i jej dochody rosną.

Deficyt budżetowy rok do roku maleje

Zdaniem Piotra Araka wyniki budżetu centralnego będą nadal dobre i to pewnie nawet do końca przyszłego roku. Głównie ze względu na transfery pomiędzy budżetem państwa, a funduszami celowymi takim jak fundusz covidowy czy PFR.

-Patrząc na obecny rok będziemy go kończyć na deficycie, choć mniejszych niż w 2020 roku. A biorąc pod uwagę ogólną sytuację pandemiczną oraz elastyczne linie instrumentów dla przedsiębiorców wykorzystywane w ramach funduszy celowych, to właśnie one będą obniżać ogólny wynik. Choć patrząc na same przychody budżetu to na pewno będą one powyżej trendu, bo gospodarka bardzo dobrze sobie radzi - powiedział Piotr Arak.

-Nasza gospodarka powróciła już - jeśli chodzi o wielkość - do poziomu sprzed pandemii i kryzysu gospodarczego. Wpływają na to odbijające się usługi i konsumpcja znajdująca się powyżej poziomu przed pandemią.  A przede wszystkim dotyczy to przemysłu, gdzie największe wzrosty są w wypadku produktów elektrycznych i elektroniki i sięgają 40 proc. - wyjaśniał Piotr Arak.

Niski kurs złotego wynika ze sporów z UE ?

Goście "Rządów Pieniądza" odnieśli się też do słabości polskiej waluty, którą obecnie obserwujemy. Według Piotra Soroczyńskiego niski kurs złotego nie będzie sprzyjał gospodarce i NBP powinien pomyśleć o wzmocnieniu złotówki.

Piotr Arak powiązał słabość naszej waluty z problemami Węgier w kwestii akceptacji przez Brukselę ich Planu Odbudowy, co pośrednio przekłada się też na obawy, co do przyjęcia przez KE polskiego planu, co dostrzegają rynki walutowe.

 

Audycję prowadziła Anna Grabowska, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
21:31 Piotr Soroczyński i Piotr Arak omawiają dane GUS o produkcji ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24) Piotr Soroczyński i Piotr Arak omawiają dane GUS o produkcji ( "Rządy Pieniądza" Anna Grabowska PR24)

 

PR24/Anna Grabowska/sw

Czytaj także

Polska gospodarka po "covidowej smucie". Rośnie liczba zamówień, sprzedaż i wydajność pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 12:26
Najnowsze dane statystyczne wskazują, że okres "covidowej smuty" polska gospodarka ma już za sobą. Jak informuje GUS, w kwietniu zdecydowanie wzrosła liczba nowych zamówień eksportowych, przewozy ładunków, sprzedaż hurtowa oraz wydajność pracy w zakładach produkcyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ożywienie w gospodarce: rosną zamówienia, poprawia się rentowność, firmy chcą zatrudniać, nie zwalniać

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:45
O widocznym już w gospodarce ożywieniu – które objawia się m.in. wzrostem zamówień i sprzedaży w firmach czy usługach – mówił w radiowej Jedynce Maciej Miniszewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ekonomista Pekao SA: majowe wyniki produkcji są dowodem powrotu polskiej gospodarki na ścieżkę wzrostu

Ostatnia aktualizacja: 21.06.2021 17:20
Rekordowe wyniki produkcji sprzedanej za maj są efektem wysokiego odbicia w górę po ubiegłorocznej zapaści, to efekt tzw. niskiej bazy z roku 2020. Ale to także dowód, że nasza gospodarka już skutecznie włączyła się w międzynarodowe łańcuchy dostaw - powiedział Piotr Bartkiewicz, ekonomista banku Pekao SA w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

W czerwcu wzrosła produkcja przemysłowa. Tak wynika z danych GUS

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 11:00
Produkcja przemysłowa w czerwcu 2021 roku wzrosła o 18,4 proc., licząc rok do roku (rdr) - podał dziś GUS. Wzrosły także ceny produkcji przemysłowej o 7,0 procent (rdr).
rozwiń zwiń