X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

W czerwcu wzrosła produkcja przemysłowa. Tak wynika z danych GUS

Ostatnia aktualizacja: 20.07.2021 11:00
Produkcja przemysłowa w czerwcu 2021 roku wzrosła o 18,4 proc., licząc rok do roku (rdr) - podał dziś GUS. Wzrosły także ceny produkcji przemysłowej o 7,0 procent (rdr).
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: shutterstock, Autorstwa Gorodenkoff

Eksperci rynkowi ankietowani przez GUS spodziewali się większego wzrostu produkcji, który oszacowali na +18,9 proc. W maju po odmrożeniu gospodarki wzrost produkcji poszybował w górę do poziomu +29,8 proc. Produkcja przemysłowa w czerwcu 2021 r. wzrosła w 32 spośród 34 działów, licząc rok do roku.

Jakie produkty miały największy popyt?

Według wstępnych danych, w czerwcu w stosunku do czerwca 2020 roku, wzrost produkcji sprzedanej odnotowano m.in. w produkcji komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych – o 47,5 proc., urządzeń elektrycznych – o 38,6 proc., metali – o 30,6 proc., wyrobów z metali – o 24,4 proc., wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych – o 23,1 proc, papieru i wyrobów z papieru – o 22,3 proc., maszyn i urządzeń – o 20,0 proc., wyrobów z pozostałych mineralnych surowców niemetalicznych – o 19,4 proc.

Z kolei spadek produkcji sprzedanej przemysłu, w porównaniu z czerwcem 2020 roku, wystąpił w 2 działach gospodarki, w tym w produkcji skór i wyrobów skórzanych – o 6,9 proc.

Jakie były ceny?

Ceny produkcji przemysłowej w czerwcu 2021 r. wzrosły o 7,0 proc., licząc rok do roku, a w ujęciu miesięcznym były większe o 0,7 proc. Ekonomiści w przeprowadzonej przez PAP Biznes ankiecie prognozowali, że ceny producentów w ujęciu rocznym w czerwcu powiększą się o 6,9 proc.

Ceny produkcji koksu i produkcji rafinacji ropy w czerwcu wzrosły (rdr) aż o 53,0 proc.

W czerwcu 2021 r. ceny skupu podstawowych produktów rolnych, tj. pszenicy, żyta, żywca wołowego, żywca wieprzowego, drobiu i mleka krowiego wzrosły w porównaniu z tym samym miesiącem ubiegłego roku o 16,0 proc. - podał Główny Urząd Statystyczny. W porównaniu do kwietnia ceny wzrosły o 1,5 proc.

 

PR24/PAP/IAR/sw

Czytaj także

UOKiK chce wzmocnić pozycję producentów żywności w relacjach z dużymi sieciami handlowymi. Oto plan

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 12:40
Umowa między rolnikiem i odbiorcą jego produktów rolnych musi zawierać cenę oraz zasadę jej obliczania, a podstawowy termin płatności nie powinien przekroczyć 30 dni - uważa prezes UOKiK Tomasz Chróstny.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska gospodarka po "covidowej smucie". Rośnie liczba zamówień, sprzedaż i wydajność pracy

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 12:26
Najnowsze dane statystyczne wskazują, że okres "covidowej smuty" polska gospodarka ma już za sobą. Jak informuje GUS, w kwietniu zdecydowanie wzrosła liczba nowych zamówień eksportowych, przewozy ładunków, sprzedaż hurtowa oraz wydajność pracy w zakładach produkcyjnych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Majowe wyniki są lepsze od naszych oczekiwań". Wiceminister rozwoju o produkcji budowlanej

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 16:59
W czerwcu produkcja budowlana wzrośnie o ok. 8,1 proc. rdr - prognozuje wiceszef MRPiT Robert Tomanek, odnosząc się do danych GUS. Dodał, że spodziewa się poprawy wyników podmiotów zajmujących się budową obiektów inżynierii lądowej oraz wykonujących roboty budowlane specjalistyczne.
rozwiń zwiń

Czytaj także

GUS potwierdza: bezrobocie w maju spadło. Zobacz nowe dane

Ostatnia aktualizacja: 24.06.2021 10:36
Stopa bezrobocia w maju 2021 r. wyniosła 6,1 proc., gdy w kwietniu była na poziomie 6,3 proc.
rozwiń zwiń