X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert PIE: firmy duże lepiej poradzą sobie z presją na wzrost wynagrodzeń ze strony pracowników

Ostatnia aktualizacja: 19.07.2021 17:30
- Polskie firmy poszukują pracowników, co będzie się wiązać ze wzrostem płac, co dla dużych firm, zwłaszcza w przemyśle i budownictwie będzie mniejszym wyzwaniem niż w przypadku małych firm - powiedział Jakub Rybacki, analityk Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjne Foto: shutterstock, kryzhov

Opublikowane dziś dane GUS o czerwcowym rynku pracy, są zaskakująco dobre. Ale w opinii eksperta PIE trzeba pamiętać, że ten wzrost był odbiciem po fali zwolnień pracowników w 2020 roku wywołana przez pandemię.

COVID-19 wpłynął także negatywnie na przeciętne wynagrodzenia, bo część pracowników miała obcięte uposażenia lub dostawała tzw. "postojowe", a o podwyżkach lub premiach nie było nawet mowy.

Dlatego dla wielu sektorów takich jak budownictwo i przemysł, sam lockdown gospodarki, nie oznaczał automatycznego zwalniania części załóg.  Ale w przypadku małych firm z takich branż jak np. gastronomia lub hotelarstwo, rozstanie z pracownikami często było ostateczne. A dziś po ustępowaniu pandemii właśnie tego typu firmy mają największy problem z poszukiwaniem nowych pracowników.

To, że w Polsce było mniej zwolnień niż w "starej" UE, wynikało ze struktury polskiego PKB, gdzie największy udział ma przemysł, a nie usługi (gastronomia, hotelarstwo, turystyka) jak w krajach Południa Europy. Dlatego dziś obserwujemy odrodzenie produkcyjne naszego przemysłu, co widać choćby po polskim eksporcie do UE.

Dlatego teza, że Polska najszybciej w całej UE odzyska gospodarczy wigor sprzed pandemii, ma uzasadnienie, ale już opinia o największym od 13 lata wzroście płac i zatrudnienia nie ma podstaw z powodu tzw. niskiej bazy, czyli stanu gospodarki w okresie pandemii. To z tego powodu widać dziś tak duże odbicie produkcji, eksportu, importu, poziomu zatrudnienia i płac etc.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.  


Posłuchaj
05:23 Jakub Rybacki analityk PIE komentuje czerwcowe dane GUS o zatrudnieniu i płacach ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1) Jakub Rybacki analityk PIE komentuje czerwcowe dane GUS o zatrudnieniu i płacach ( "Ekspres Gospodarczy" Justyna Golonko PR1)

 

PR1/PR24/Justyna Golonko/sw 


Czytaj także

Ekspert: spadek PKB Polski mniejszy niż się spodziewano, w drugiej połowie roku wzrost o 4-5 procent

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2021 19:37
Jak radzi sobie gospodarka z koronawirusem i jakie jawią się przed nią perspektywy, mówił w radiowej Jedynce Piotr Bujak z PKO BP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Znamy prognozę Banku Światowego dla Polski na ten i przyszły rok. Dane zaskakują

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2021 13:11
Polska gospodarka może w 2021 r. rozwijać się w tempie 3,3 proc. - przekazał w środę Bank Światowy. Po umiarkowanym wzroście w tym roku, w przyszłym gospodarka przyspieszy do 4,2 proc., po części dzięki odbiciu popytu wewnętrznego, głównie w obszarze inwestycji - prognozują eksperci Banku.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka powoli staje na nogi. OECD: światowe PKB będzie rosnąć szybciej niż przewidywano

Ostatnia aktualizacja: 31.05.2021 13:24
Dzięki kampanii szczepień przeciw Covid-19 i rządowym pakietom stymulacyjnym światowa gospodarka podnosi się z kryzysu szybciej, niż wskazywały poprzednie prognozy - ogłosiła Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju. Według niej wzrost globalnego PKB w 2021 r. wyniesie 5,8 proc., a w 2022 r. - 4,4 proc.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wyższa prognoza wzrostu PKB Polski. Znamy najnowszy rating

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 15:02
Agencja S&P Global Ratings podwyższyła prognozę wzrostu PKB Polski w 2021 r. do 4,5 proc. z 3,4 proc., a na 2022 r. do 5,4 proc. z 4,4 proc. - wynika z raportu S&P. Agencja spodziewa się pierwszych podwyżek stóp proc. w Polsce w połowie 2022 r. i powrotu stopy referencyjnej do 1,5 proc. w 2023 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Gospodarka zaczyna się rozpędzać. PKB wrósł w II kwartale o 11 procent, sprzedaż detaliczna wyższa niż przed pandemią

Ostatnia aktualizacja: 15.07.2021 11:03
Dynamika PKB mogła w II kw. przekroczyć nawet 11 proc. r/r, a odsezonowany PKB mógł wzrosnąć o ok. 2,5 proc. kw/kw. Sprzedaż detaliczna przewyższyła już o 3 proc. przedpandemiczny poziom z lutego 2020 roku – wynika z opublikowanego w czwartek komentarza głównego ekonomisty PZU Pawła Durjasza.
rozwiń zwiń