X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Ekspert: wprowadzenie 15 proc. stawki podatku korporacyjnego może dać 115 mld dol. przychodów

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 17:25
130 państw OECD, w tym Polska, porozumiało się w sprawie podatku dla międzynarodowych korporacji. Danina wyniesie minimum 15 proc. i obowiązywać ma od 2023 roku. Zdaniem Piotra Araka dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego, który był gościem Programu 1 Polskiego Radia - nigdy do tej pory nie mieliśmy takiej zgody, co do polityki fiskalnej prowadzone w większości krajów świata.
Zaostrzenie polityki monetarnej Fed może spowodować wzrost ceny dolara
Zaostrzenie polityki monetarnej Fed może spowodować wzrost ceny dolaraFoto: Svetlana Lukienko/ Shutterstock

Zdaniem eksperta - jeżeli będzie dochodziło do transferu pieniędzy np. z Polski do Irlandii "to nie możemy płacić niższego podatku niż 15 proc., ale jeżeli realizujemy inwestycje na terenie danego kraju - to np. 9 procentowa stawka podatku korporacyjnego, która obowiązuje w Polsce, czy 5 procentowa stawka podatku korporacyjnego dla firmy innowacyjnej nadal mają zastosowanie".

1200_Google_shutterstock.png
Nowe zasady międzynarodowego opodatkowania "cyfrowych gigantów". Polska wśród 130 krajów-sygnatariuszy oświadczenia

Jak zwrócił uwagę ekspert - w państwach rozwiniętych stawka podatku korporacyjnego jest znacznie wyższa niż w państwach rozwijających się.


Posłuchaj
04:51 _PR1_AAC 2021_07_02-16-32-48.mp3 Gościem Programu 1 Polskiego Radia był Piotr Arak - dyrektor Polskiego Instytutu Ekonomicznego. Rozmawiał Błażej Prośniewski.

 

Piotr Arak pytany o to, jakie korzyści finansowe odniosą poszczególne kraje po wprowadzeniu tych zmian - odparł, że wprowadzenie minimalnej stawki podatku korporacyjnego wynoszącej 15 proc. może dać 115 mld dolarów przyochodóch podatkowych wszystkim państwom na świecie. Jeszcze większe kwoty wchodzą w grę w przypadku wprowadzenia podatku cyfrowego.

Jeżeli, chodzi o Polskę - stwierdził ekspert - to w przypadku wprowadzenie tylko podatku cyfrowego "może być tak, że zobaczymy kilka mld dodatkowych złotych przychodów w naszym kraju.

Program 1 Polskiego Radia, PR24, akg

Czytaj także

"Program repatriacji kapitału". Zobacz, jak rząd chce zachęcić Polaków i ich kapitał do powrotu do kraju

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 14:40
Ministerstwo Finansów przedstawiło "Program repatriacji kapitału", będący częścią rozwiązań podatkowych Polskiego Ładu. Celem programu jest zachęcenie Polaków oraz polskiego kapitału do powrotu do kraju m.in. dzięki ulgom podatkowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ważne zmiany w podatku VAT dla polskich firm działających w e-handlu. Zobacz, czego dotyczą

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2021 15:37
Od 1 lipca wchodzą w życie przepisy, których celem jest uszczelnienie VAT w zakresie importu tzw. małych przesyłek spoza Europy i zapewnienie uczciwej konkurencji dla przedsiębiorców z UE - poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wchodzą w życie nowe przepisy podatkowe. Sprawdź, czego dotyczą zmiany

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 08:47
Ministerstwo Finansów przypomina, że dziś wchodzą w życie nowe przepisy dotyczące między innymi podatku VAT, handlu w internecie oraz kas fiskalnych online. Zmiany uszczelniają VAT w sektorze handlu elektronicznego i importu małych przesyłek do Unii Europejskiej. Przepisy uniemożliwią napływ do krajów unijnych paczek bez opłacenia podatku VAT.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nowe zasady międzynarodowego opodatkowania "cyfrowych gigantów". Polska wśród 130 krajów-sygnatariuszy oświadczenia

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2021 10:47
130 krajów, w tym Polska wydało wspólne oświadczenie o chęci wypracowania nowych zasad międzynarodowego opodatkowania, w tym opodatkowania tzw. gigantów cyfrowych i wprowadzenia minimalnego globalnego podatku - poinformowało Ministerstwo Finansów.
rozwiń zwiń