X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: optymizm w przemyśle rośnie szybko, w usługach jest znacznie gorzej

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 14:47
Optymizm przedsiębiorców to dobry znak dla naszej gospodarki, ale oddaje on nastroje tylko w przemyśle. W usługach pandemiczne straty będą odrabiane jeszcze długo. Wsparciem mogą być liczniejsze szczepienia a od dziś także europejskie certyfikaty covidowe - mówili goście audycji Rządy Pieniądza w PR24: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: ndoeljindoel/Shutterstock

Wskaźnik PMI w czerwcu wyniósł 59,4 pkt czyli o niemal 2 pkt więcej w porównaniu z majem i 2 pkt więcej niż prognozowali analitycy.

- Chciałabym, żeby ten wskaźnik pokazywał, że wyszliśmy z koronakryzysu, ale tu rozmawiamy o przemyśle a nie o usługach. Przemysł zaś i otrzymał wsparcie rządowe, i dobrze sobie poradził o okresie szoku wywołanego pandemią. Potem przedsiębiorcy dostosowali formy zatrudnienia i kanały dystrybucji do nowej sytuacji. W przemyśle nie było też tak dużych ograniczeń jak w usługach. Dlatego widać w tych sektorach różnice w nastrojach – stwierdziła Agnieszka Durlik.

rafineria przemysł inwestycje 1200.jpg
Czerwcowy wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce wyniósł 59,4 pkt. To rekordowa wartość drugi miesiąc z rzędu

Dodała, że przemysł ma nadzieję i na rosnący eksport, i pozytywnie myśli o rynku krajowym.

- Co zaś do usług to jeszcze sporo czasu musi upłynąć i musimy sporo zrobić żeby sytuacja wróciły do stanu sprzed pandemii. Pomogą na pewno bardziej liczne szczepienia i zwiększanie limitów klientów – argumentowała ekspertka.

Według prof. Raczkowskiego pozytywny wskaźnik PMI utrzyma się jeśli koszty prowadzonej działalności w przemyśle zatrzymają się albo ich wzrost będzie mniejszy.

- Pomimo dobrych wskaźników PMI musimy pamiętać, że mamy rynek pracownika, którego brakuje. W wielu sektorach przemysłu będzie to dyskryminowało jakość możliwych do wykonania zamówień – powiedział gość Rządów Pieniądza.

Dodał, że mamy sektor usług w głębokiej stagnacji. Ruch turystyczny sprzed pandemii nie wraca mimo odblokowania części gospodarki. Skłonności do zakupów są większe, ale trzeba pamiętać, że w turystyce pieniądze są wydawane nie tylko w kraju ale też za granicą. Dysproporcja między przemysłem a usługami może zaś mieć wpływ na całą gospodarkę.

Posłuchaj
11:44 _PR24_AAC 2021_07_01-09-18-24.mp3 Gośćmi audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 byli: Agnieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i prof. Konrad Raczkowski z Instytutu Ekonomicznego Społecznej Akademii Nauk w Warszawie. Rozmawiał Błażej Prośniewski

 

- Mamy miejscowości turystyczne, które dobrze sobie radzą bo są wakacje, ale mamy też np. Kraków, który ma obłożenie na poziomie kilku procent bo nie ma turystów zagranicznych. Jeśli każda z tych firm miała kredyt w banku, a wakacje kredytowe dla nich już się skończyły, to w tej chwili zawieszają one spłaty i kapitału, i odsetek. Nawis zobowiązań się powiększa – wyjaśniał prof. Raczkowski.

fabryka samochodów 1200.jpg
Ożywienie w gospodarce: rosną zamówienia, poprawia się rentowność, firmy chcą zatrudniać, nie zwalniać

Agnieszka Durlik zaznaczyła, że dla turystyki dobrym rozwiązaniem mogą być certyfikaty covidowe, które właśnie dziś ruszyły na skalę europejską. Podkreśliła jednak, że w turystyce nie da się  
szybko zwiększyć wygaszonych mocy produkcyjnych, wytworzyć więcej pokoi do wynajmu czy więcej jedzenia.

- Nie ma więc prostej możliwości odrobienia strat. Pytanie czy ruch turystyczny utrzyma się też po wakacjach, bo 2 miesiące z pewnością nie wystarczą na odrobienie strat. Nie unikniemy też problemów z pracownikami. Szczególnie, że spora grupa z nich odeszła do przemysłu – mówiła Agnieszka Durlik.

Według niej trzeba pogodzić się z przesunięciami w gospodarce. Będzie z pewnością następowało np. przekierowanie na e-commerce, który na epidemii zyskał. Produkcja jest, towary do sprzedaży są - więc sklepy internetowe przejmują działalność tych stacjonarnych. Skorzysta też branża informatyczna jako taka.

Anna Grabowska, Błażej Prośniewski, PR24, akg

Czytaj także

Wiceminister rozwoju Robert Tomanek: nowa Polityka Przemysłowa była konsultowana z biznesem

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 17:30
-Założenia zaprezentowanej dziś Polityki Przemysłowej, to efekt wielomiesięcznych konsultacji i negocjacji. Polski biznes przedstawił swoje oczekiwania wobec rządu w Białej Księdze. I te postulaty zostały wykorzystane w nowym programie wspierania rozwoju polskiego przemysłu - powiedział Robert Tomanek, wiceminister rozwoju, pracy i technologii, w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ożywienie w gospodarce: rosną zamówienia, poprawia się rentowność, firmy chcą zatrudniać, nie zwalniać

Ostatnia aktualizacja: 10.06.2021 18:45
O widocznym już w gospodarce ożywieniu – które objawia się m.in. wzrostem zamówień i sprzedaży w firmach czy usługach – mówił w radiowej Jedynce Maciej Miniszewski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Czerwcowy wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce wyniósł 59,4 pkt. To rekordowa wartość drugi miesiąc z rzędu

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2021 10:28
Wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce w czerwcu wyniósł 59,4 pkt. wobec konsensusu oczekiwanego przez analityków na poziomie 57,0 pkt. i wobec 57,2 pkt. w maju - podała firma Markit.
rozwiń zwiń