X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Wiceminister finansów: nie toczą się prace nad wprowadzeniem podatku katastralnego

Ostatnia aktualizacja: 30.06.2021 15:00
Wiceszef resortu finansów Sebastian Skuza, mówiąc o podatku katastralnym stwierdził, że byłby to dochód własny dla jednostek samorządu terytorialnego, ale obciążałby podatnika wyższymi stawkami podatku majątkowego. Dodał jednak, że wprowadzenia takiego podatku, według jego wiedzy, nie jest analizowane
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne. Foto: Shutterstock/PIXEL to the PEOPLE

Wiceminister Skuza był pytany podczas debaty w ramach Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie, czy podatek katastralny może być remedium na trudną sytuację finansową jednostek samorządu terytorialnego.

Postulat przeglądu stawek maksymalnych podatków od nieruchomości

Jak podkreślił wiceszef MF, rozwiązanie dotyczące wprowadzenia podatku katastralnego, według jego wiedzy, nie jest analizowane, jeśli chodzi o prace resortu finansów. - Na pewno byłby to dochód własny dla jednostek samorządu terytorialnego - przyznał. Dodał, że jest jeszcze "kwestia drugiej strony i obciążenia podatnika wyższymi stawkami podatku majątkowego".

- Nie toczą się jakiekolwiek prace nad wprowadzeniem podatku katastralnego - zapewnił Skuza. Zwrócił uwagę, że pojawił się postulat, by dokonać przeglądu stawek maksymalnych podatków od nieruchomości, które obecnie są w ustawie. - Niektóre być może powinny być zmienione - powiedział. Zastrzegł, że to był jedynie postulat strony samorządowej.

bloki mieszkania nieruchomości 1200.jpg
Wiceminister finansów: w 2020 roku nie będzie podatku katastralnego

- Według mojej wiedzy nie toczą się prace nad zmianą w podatku od nieruchomości, a w szczególności, jeżeli chodzi o wprowadzenie podatku katastralnego - podkreślił.

Prezydent Miasta Lublina Krzysztof Żuk przyznał, że samorządy chcą dokonać przeglądu m.in. stawki podatku od nieruchomości. - Uważamy, że stawki od gruntu, czy w przypadku gospodarstw domowych stawki od mieszkań są wręcz symboliczne - mówił. Dodał, że to jest jedna z tych spraw, którą samorządowcy "mogą przyjąć do prac w perspektywie chociażby następnego roku".

Dochody samorządów

Żuk zwrócił uwagę, że podatki i opłaty lokalne nie są już głównym źródłem dochodów gmin - "są z tyłu za udziałem w PIT i CIT". - Intencja, która przypisywała samorządom główne dochody własne, mówię o gminach, z podatków i opłat lokalnych, dzisiaj odłożona została trochę na półkę przez zbyt niskie maksymalne stawki, które proponuje minister finansów - powiedział Żuk.

PR24, akg

Czytaj także

Wiceminister finansów: w 2020 roku nie będzie podatku katastralnego

Ostatnia aktualizacja: 03.03.2020 13:00
- Ministerstwo Finansów w poprzedniej kadencji Sejmu nie prowadziło prac nad wprowadzeniem podatku katastralnego, obecnie też ich nie prowadzi, nie ma też analiz dotyczących skutków jego wprowadzenia - zapewniał wiceminister finansów Jan Sarnowski.
rozwiń zwiń