X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

"Spadek oprocentowania lokat w okolice zera". Analitycy o powodach odpływu pieniędzy z banków

Ostatnia aktualizacja: 28.06.2021 15:36
W maju Polacy wycofali z banków niemal 6 mld zł, nie tylko z lokat, ale też z rachunków bieżących i oszczędnościowych - szacuje HRE na podstawie danych NBP. Według HRE, to najszybszy w historii odpływ pieniędzy z banków.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Jak wskazuje HRE, saldo rachunków zwykłych i oszczędnościowych spadło o 147 mln zł, co jest kwotą niewielką wobec prawie 836 mld zł, trzymanych na rachunkach bankowych, jednak stanowi zaskoczenie i rzecz nienotowaną od dawna.

stopy procentowe_procenty 1 procent 663.jpg
"Ultraniskie stopy proc. wyzwaniem dla banków". Znamy raport ZBP o darmowych usługach bankowych

Znikający kapitał

HRE przypomina, że od lutego 2020 r. do maja 2021 r. saldo lokat stopniało z prawie 295 mld zł do niecałych 177 mld, czyli spadło o 40 proc. Tempo to jednak spada, o ile na początku epidemii co miesiąc znikało z lokat po 4-5 proc. oszczędności, to w ostatnim czasie z depozytów terminowych znika co miesiąc po około 3 proc. kapitału.

Obligacje skarbowe lepszym wyborem

Jako przyczyny HRE wskazuje przede wszystkim spadek w okolice zera oprocentowania lokat w bankach, w związku z czym Polacy zaczęli się przerzucać np. na lepiej oprocentowane obligacje skarbowe. Drugą przyczyną ma być większa w czasie epidemii skłonności do trzymania gotówki, kupowania złota i nieruchomości.

PR24, akg

Czytaj także

Z lokat odpłynęła niemal co czwarta złotówka. Inflacja pochłania siłę nabywczą oszczędności

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2020 10:00
W ciągu 7 miesięcy z lokat odpłynęła niemal co czwarta złotówka; jest to najmocniejszy odpływ w historii – wynika z szacunków HRE Investments. Jak dodano, najnowsze dostępne dane NBP sugerują, że w ciągu roku oprocentowanie przeciętnej rocznej lokaty spadło 11-krotnie do 0,14 proc. w sierpniu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Niska popularność lokat bankowych. Zakładamy ich najmniej od 10 lat

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2021 12:24
Polacy w lutym założyli lokaty bankowe o wartości 18,1 mld zł. To o ponad połowę słabszy wynik niż w lutym 2020 r., kiedy zdeponowano na lokatach ponad 40 mld zł - podało HRE Investments. Zakładamy najmniej bankowych lokat od ponad dekady - dodano.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Ultraniskie stopy proc. wyzwaniem dla banków". Znamy raport ZBP o darmowych usługach bankowych

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2021 16:23
Konieczne będzie coraz szersze odchodzenie od darmowych usług bankowych, częstsze pobieranie opłat od świadczonych usług czy wprowadzanie opłat za utrzymywanie znaczących środków na rachunku bankowym - napisał ZBP w raporcie o sytuacji ekonomicznej banków.
rozwiń zwiń