X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Trwa hossa na rynku kredytów. Zobacz najnowsze dane BIK

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2021 15:00
W maju 2021 r. w porównaniu do maja 2020 r. udzielono o 63,5 proc. kredytów gotówkowych i o 47,8 proc. więcej kredytów mieszkaniowych. Największy przyrost odnotowują pożyczki na wysokie kwoty - podało Biuro Informacji Kredytowej.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Andrzej Rostek / shutterstock.com

W maju 2021 r. w porównaniu do maja 2020 r. w ujęciu liczbowym banki i SKOK-i udzieliły więcej o 63,5 proc kredytów gotówkowych, o 47,8 proc. kredytów mieszkaniowych oraz o 10,6 proc. limitów na kartach kredytowych. Spadek o 1,5 proc. odnotowały natomiast kredyty ratalne - informuje Biuro Informacji Kredytowej.

Także w ujęciu wartościowym banki i SKOK-i przyznały wyższą wartość wszystkich produktów kredytowych: o 87 proc. kredytów gotówkowych, o 60,0 proc. kredytów mieszkaniowych, o 45,7 proc. limitów kartowych oraz o 28,9 proc. kredytów ratalnych.

Według BIK w okresie styczeń - maj 2021 r. banki i SKOK-i udzieliły 1 166 500 kredytów gotówkowych, czyli wzrosły o 10,7 proc. na 26,12 mld zł, co stanowi wzrost o 22,8 proc.

Udzielono także 1 455 200 kredytów ratalnych, co oznacza wzrost o 12,4 proc. na kwotę 6,7 mld zł, czyli o jedną trzecią więcej.

Z kolei kredytów mieszkaniowych zaciągnięto 108 tys., co oznacza wzrost o 16,7 proc. na kwotę 33,73 mld zł, co także oznacza wzrost o 24,7 proc.

Analitycy BIK podkreślają, iż oceniając wartość akcji kredytowej w maju 2021 r. w porównaniu do maja ubiegłego roku, trzeba pamiętać, że maj 2020 r. to jeden z dwóch miesięcy z okresu pandemii, drugim był czerwiec, w których wystąpił najgłębszy spadek na rynku kredytów mieszkaniowych.

pieniądze pln złote banknoty liczenie kasa free shutt 1200 .jpg
Banki łagodzą kryteria udzielania kredytów. Znamy nowy raport NBP

Jeśli chodzi o wzrost dotyczący kredytów gotówkowych - o 87 proc. w ujęciu wartościowym i 63,5 proc. w ujęciu liczbowym to - według analityków BIK - częściowo tak wysokie dynamiki są efektem niskiej bazy z maja zeszłego roku, ale nie tylko. Kolejny powód to wzrost udziału kredytów udzielonych na wysokie kwoty oraz na dłuższy umowny okres finansowania.

Z danych BIK wynika, że najwyższe dodatnie dynamiki akcji kredytowej w maju 2021 r. zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym dotyczyły kredytów wysokokwotowych, tj. z dwóch przedziałów kwotowych 30 – 50 tys. zł oraz powyżej 50 tys. zł.

Biuro wskazuje, że w okresie styczeń - maj 2021 r. dynamika przyrostu kredytów gotówkowych wystąpiła prawie we wszystkich przedziałach wartości udzielanych kredytów. Negatywnym wyjątkiem są kredyty niskokwotowe do 5 tys. zł ze spadkiem o 3,6 proc. W ujęciu wartościowym dodatnie dynamiki dotyczą kredytów ze wszystkich przedziałów kwotowych.

- Choć w pierwszym okresie pandemii banki bardzo ostrożnie udzielały kredytów gotówkowych na wyższe kwoty, co jest zrozumiałe i naturalne przy wysokiej niepewności, to już w okresie odmrażania gospodarki widzimy odwrotne zjawisko. Obecnie banki są mniej skłonne udzielać kredytów na niskie kwoty, a chętniej udzielają kredytów na wyższe kwoty. Sprzyjają temu niskie stopy procentowe i rosnące dochody - wskazał główny analityk BIK Waldemar Rogowski, cytowany w Newsletterze. Jak dodał, wydłuża się także średni okres kredytowania: o ile w maju zeszłego roku wynosił on 46 miesięcy to już w maju br. wydłużył się do 51 miesięcy.

Bardziej zróżnicowana sytuacja występuje w wypadku kredytów ratalnych. Dodano, że w wypadku tych kredytów nastąpił wzrost rok do roku w ujęciu wartościowym o 28,9 proc., ale spadek o 1,5 proc. w ujęciu liczbowym.

Jak wskazano, podobnie jak w przypadku kredytów gotówkowych, wysoki wzrost dynamiki sprzedaży kredytów ratalnych ma charakter selektywny. Najwyższe ponad 50 proc. dodatnie dynamiki liczby udzielonych kredytów w okresie styczeń – maj br. dotyczyły kredytów ratalnych na wyższe kwoty, tzn. z przedziału 5-10 tys. zł, gdzie nastąpił wzrost o 51,6 proc. oraz powyżej 10 tys. zł, gdzie nastąpił wzrost o 60,9 proc.

Podano też, że kredyty ratalne do 1 tys. zł mają ujemną dynamikę -3,2 proc., a z przedziału 1-2 tys. zł na poziomie -0,4 proc. W ujęciu wartościowym występuje takie samo zjawisko. Dynamika kredytów wysokokwotowych to wzrost 50,4 proc. w przedziale 5-10 tys. zł oraz wzrost o 52,7 proc. dla kredytów powyżej 10 tys. zł. Kredyty do 1 tys. zł mają ujemną dynamikę na poziomie -2,4 proc.

- Na raty finansowane są więc zakupy droższych dóbr. Zamożniejsze gospodarstwa domowe kupują w ten sposób np. droższy sprzęt RTV/AGD, elektronikę czy meble, samochody. Wysoka inflacja i rosnące ceny dóbr trwałego użytku przy niskiej a nawet zerowej stopie procentowej są sprzymierzeńcami kupowania na raty - ocenił główny analityk BIK.

Średnia wartość kredytu ratalnego w maju 2021 r. to 4 617 zł i była ona wyższa niż w maju rok temu o 30,9 proc. Dla kredytów gotówkowych, średnia wartość udzielonego w maju 2021 r. kredytu to 21 666 zł, czyli wzrost o 14,4 proc. w stosunku do maja 2020 r.

W informacji BIK wskazano, że jakość portfela kredytów ratalnych już od kilku lat utrzymuje się na bardzo niskim, bezpiecznym poziomie szkodowości, co każdorazowo potwierdzają właśnie miesięczne odczyty Indeksu. Bieżący - majowy odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów ratalnych wynosi 1,28 proc. Kilkukrotnie wyższą szkodowością (najwyższą wśród wszystkich grup produktowych) charakteryzują się natomiast kredyty gotówkowe. Majowy odczyt Indeksu Jakości dla kredytów gotówkowych wynosi 4,68 proc.

W porównaniu do maja 2020 r. wartość Indeksu Jakości kredytów gotówkowych polepszyła się o 1,45 pkt proc., najwięcej ze wszystkich produktów kredytowych.

Jeśli chodzi o kredyty mieszkaniowe, to w maju br. w porównaniu z majem 2020 r. na rynku kredytów mieszkaniowych odnotowano wysokie dodatnie dynamiki zarówno wartości - o 60,0 proc., jak i liczby udzielonych kredytów o 47,8 proc.

W okresie styczeń - maj 2021 r. już 54 proc. wartości udzielonych kredytów to te z przedziału kwotowego powyżej 350 tys. zł. Same kredyty powyżej 500 tys. zł stanowią 24,8 proc. łącznej akcji kredytowej.

Najwyższe dodatnie dynamiki sprzedaży kredytów mieszkaniowych zarówno w ujęciu liczbowym, jak i wartościowym dotyczyły kredytów z dwóch przedziałów tj.: od 350 do 500 tys. zł i powyżej 500 tys. zł.

W ocenie ekspertów BIK, wyniki majowej akcji kredytowej w segmencie kredytów mieszkaniowych to odzwierciedlenie popytu z marca oraz kwietnia 2021 r.

1200_mieszkanie_shuttertstock.png
W kwietniu kwota udzielonych kredytów mieszkaniowych najwyższa od co najmniej grudnia 2014 r. Znamy nowe dane NBP

- Dla kredytów mieszkaniowych maj ub.r. był jednym z dwóch najgorszych miesięcy pod względem liczby i wartości akcji kredytowej w pandemii. Mamy więc w maju 2021 r. efekt bardzo niskiej bazy z maja 2020 r. Niemniej, warto odnotować, że maj jest już trzecim z rzędu miesiącem o wartości miesięcznej akcji kredytowe powyżej 7,5 mld zł. W historycznym ujęciu są to trzy miesiące o rekordowej sprzedaży - wskazał Waldemar Rogowski.

Dodano, że w maju utrwaliła się hossa w wysokokwotowych kredytach mieszkaniowych: średnia wartość udzielanego kredytu osiągnęła rekordowe 320,75 tys. zł i była wyższa o 8,3 proc. od średniej z maja 2020 r.

Miesięczny odczyt Indeksu Jakości portfela kredytów mieszkaniowych w maju 2021 r. wyniósł 0,61 proc. W ostatnich 12 miesiącach (od maja 2020 r. do maja 2021 r.) jakość portfela polepszyła się, o czym świadczy spadek Indeksu o 0,22.

W maju 2021 r. banki wydały 61,9 tys. kart kredytowych na łączną kwotę przyznanych limitów 404 mln zł. W okresie styczeń - maj 2021 r. nastąpił powrót negatywnego trendu dynamiki rocznej obserwowanego w całym ubiegłym roku, w ujęciu liczbowym wynosi ona minus 2,5 proc. W ujęciu wartościowym wystąpiła niewielka dynamika dodatnia: wzrost o 0,7 proc. Indeks Jakości dla tego segmentu wyniósł w maju 3,34 proc.

PR24, akg

Czytaj także

Banki łagodzą kryteria udzielania kredytów. Znamy nowy raport NBP

Ostatnia aktualizacja: 04.05.2021 11:47
W I kwartale 2021 r. banki złagodziły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych i konsumpcyjnych, natomiast nieznacznie zaostrzyły je wobec dużych firm i pozostawiały niezmienione w przypadku sektora MŚP - wynika z kwartalnej ankiety NBP nt. sytuacji na rynku kredytowym.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W kwietniu kwota udzielonych kredytów mieszkaniowych najwyższa od co najmniej grudnia 2014 r. Znamy nowe dane NBP

Ostatnia aktualizacja: 01.06.2021 14:30
W kwietniu udzielono kredytów na nieruchomości mieszkaniowe o wartości 7.187 mln zł, czyli o 3,06 proc. więcej mdm. - podał NBP.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Stopy procentowe pozostają na rekordowo niskim poziomie. Znamy decyzję RPP

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 16:53
Rada Polityki Pieniężnej pozostawiła stopy procentowe na dotychczasowym poziomie. Oznacza to, że nie zmieni się oprocentowanie lokat i kredytów w złotych.
rozwiń zwiń