X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Będzie program wsparcia dla rzemiosła. Wiceminister rozwoju ujawniła szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2021 18:30
Rząd chce wspierać polskich rzemieślników, jednym ze sposobów wsparcia ma być program Polski Inkubator Rzemiosła - powiedziała w Gdańsku wiceminister rozwoju, pracy i technologii Olga Semeniuk. W lipcu ogłoszony będzie konkurs dla rzemieślników - dodała.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: shutterstock.com

Wiceszefowa MRPiT podkreśliła, że nadrzędnym zadaniem tego programu jest wzmocnienie organizacji samorządu gospodarczego rzemiosła w zakresie kapitału ludzkiego i społecznego oraz potencjału instytucjonalnego w celu realizacji zadań dotyczących m.in. przedsiębiorczości i kształcenia dualnego.

- Rząd stawia przede wszystkim na mikro, małe i średnie firmy. Postawą, aby realizować te założenia programu, jest Polski Inkubator Rzemiosła, którego celem jest poprawienie relacji - sprawienie, aby komfort między nauczycielem a uczniem był większy. Chcemy pokazać, że mamy zawody przyszłości i że Polska potrafi kreować i promować te zawody – powiedziała Semeniuk.

Jak zauważyła, w czasie pandemii większość polskich firm skoncentrowała swoją działalność wokół internetu. - Zależy nam, aby małe i średnie firmy polskie mogły nadrobić różnice i deficyt, jeśli chodzi o funkcjonowanie w internecie. Stąd wspólnie z Narodowym Instytutem Wolności stworzyliśmy strategię na kolejne 10 lat. Mówimy o 100 milionach złotych skierowanych do przedsiębiorców przez najbliższą dekadę. Rocznie będzie to 10 mln zł, ale jestem już po rozmowach z rządem, z których wynika, że te środki zostaną zwiększone. Moim marzeniem jest, aby w przyszłych latach rzemiosło miało swoją stałą rubrykę finansową w budżecie państwa. Mam nadzieję, że uda mi się to osiągnąć - podkreśliła wiceszefowa MRPiT.

rzemieślnik 1200.jpg
Fach w ręku - kto chce dzisiaj być rzemieślnikiem?

Poinformowała, że w drugiej połowie lipca ogłoszony zostanie konkurs, w ramach którego przedsiębiorcy zrzeszeni w organizacjach rzemieślniczych będą mogli ubiegać się o dofinansowanie do 20 tys. zł m.in. na zakup sprzętu, oprogramowania komputerowego, transformację cyfrową, szkolenia, stypendia, organizację konkursów zawodowych dla młodzieży, festynów, gier terenowych i innych wydarzeń promocyjnych.

Wnioski będzie można składać do Narodowego Instytutu Wolości - Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego.

- Chcemy szeroko trafiać do społeczeństwa z wartościami, jakie wynikają z kształcenia zawodowego. Chcemy, aby popyt na rzemiosło był coraz większy. Polski Inkubator Rzemiosła to bezpieczeństwo produkcji towarów i usług - zaznaczyła.

Wyjaśniła, że resort pracuje nad projektem nowej ustawy o rzemiośle i kształceniu dualnym. Celem nowego aktu prawnego ma być dostosowanie rzemiosła do realiów XXI wieku oraz jego popularyzacja. Jak oceniła Semeniuk, obowiązująca ustawa o rzemiośle z 1989 roku nie jest dostosowana do aktualnych potrzeb i rzeczywistości.

- Chcemy sprostać wyzwaniom współczesnego świata i gospodarki. Czas na odbudowę prestiżu polskiego rzemiosła. Trzeba też zweryfikować katalog zawodów rzemieślniczych, otworzyć go na zawody przyszłości - podkreśliła.

Dodała, że projekt ustawy będzie zawierał rozszerzenie katalogu zawodów rzemieślniczych i regulację systemu kwalifikacji zawodowych.

- Stworzymy dwa odrębne katalogi zawodów. Z jednej strony będą to zawody z dualnym systemem kształcenia, gdzie podstawą do tego, aby nazwać kogo rzemieślnikiem będzie uzyskanie tytułu czeladniczego. Z drugiej strony będą zawody niezwiązane bezpośrednio z bezpieczeństwem czy komfortem pracownika lub pracodawcy. Mowa tutaj o zawodach związanych np. z estetyką, modą. Chcemy, aby wszystkie fryzjerki, modystki mogły nazywać się rzemieślnikami. To wyjście naprzeciw oczekiwaniom rzemieślników, aby stworzyć ten katalog zawodów przyszłości, bo w rzemiośle kryje się słowo przyszłość - wyjaśniła wiceminister rozwoju.

PR24, akg

Czytaj także

"Rzemieślnik brzmi dumnie" - sprawdź, co nas czeka podczas Nocy Rzemiosła w Warszawie

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 14:52
Blisko sześćdziesiąt pracowni otworzy nocą swoje przestrzenie dla wszystkich, których interesuje ręczna wytwórczość. W ostatnim tygodniu września w Warszawie odbędzie się Noc Rzemiosła. O tym wydarzeniu i kondycji rzemiosła w Polsce w czasach pandemii rozmawiamy z organizatorką Edyta Ołdak. 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fach w ręku - kto chce dzisiaj być rzemieślnikiem?

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 20:15
Rękawicznicy, parasolnicy, szewcy, krawcy - wiele tradycyjnych zakładów rzemieślniczych znika z ulic naszych miast. Powstała jednak lista 34 przedwojennych warszawskich przedsiębiorstw, które wciąż działają. Czy w dobie "slow life", "less waste" i "diy" jest przestrzeń dla rękodzielników?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Nie ekonom, a dekarz? Zawody rzemieślnicze wracają do łask

Ostatnia aktualizacja: 24.05.2021 21:33
Maj to dla maturzystów i ósmoklasistów dobry czas, by pomyśleć o swojej zawodowej przyszłości. Jak często w tej przyszłości uwzględniane są zawody rzemieślnicze?
rozwiń zwiń