X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Rzecznik Finansowy: w sprawie kredytów frankowych jest nadal wiele wątpliwości

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2021 15:25
Skarga nadzwyczajna może być szansą dla klientów, którzy przegrali sprawę dotyczącą kredytu frankowego przed orzeczeniami TSUE czy ostatnią uchwałą Sądu Najwyższego - powiedział Jakub Szczerbowski z Biura Rzecznika Finansowego.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: Pixabay

W Biurze Rzecznika Finansowego odbyła się konferencja naukowa, poświęcona aktualnemu stanowi prawnemu kredytów indeksowanych do franka szwajcarskiego lub denominowanych do franka.

- Mimo bogatego orzecznictwa sądów krajowych oraz Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, na czele z wyrokiem z 2019 r., dotyczącym państwa Dziubak, problem kredytów indeksowanych czy denominowanych do franka szwajcarskiego nie został rozwiązany w najbardziej efektywny sposób, nadal widać wątpliwości w debacie dotyczącej tych kredytów - mówił Rzecznik Finansowy Mariusz Golecki na konferencji.

kredyt hipoteczny free 1200.jpg
Sytuacja frankowiczów. "Orzeczenia TSUE i SN zbliżą do ugodowego rozwiązania sporów"

TSUE zajmował się sprawą państwa Dziubaków i banku Raiffeisen w 2019 r. Trybunał orzekł wówczas, że w zawartych w Polsce umowach kredytu indeksowanego do waluty obcej, nieuczciwe warunki umowy dotyczące różnic kursowych nie mogą być zastąpione przepisami ogólnymi polskiego prawa cywilnego. Według Trybunału prawo UE nie stoi na przeszkodzie unieważnieniu umów dotyczących kredytów we frankach szwajcarskich.

Mariusz Golecki powiedział, że jego biuro od lat bierze udział w debacie dotyczącej kredytów i od początku reprezentuje klientów w sporach z instytucjami finansowymi, podejmując działania mające na celu ochronę kredytobiorców.

- Biuro RF przez 5 lat posługiwało się szeregiem różnych instrumentów, takich jak analizy i raporty Rzecznika Finansowego, na następnym etapie angażowało się w wydawanie istotnych poglądów na wniosek klientów, a potem sądów, wreszcie uczestniczyło po stronie klientów w postępowaniach, wnosząc pozwy przeciwko bankom lub przyłączając się do procesów. Ważnym elementem były wnioski do Sądu Najwyższego o wydanie uchwał, które usunęłyby rozbieżności w praktyce orzeczniczej. Jeden z tych wniosków zaowocował wydaniem uchwały dotyczącej "teorii dwóch kondykcji" i rozliczeń między bankiem i klientem – powiedział Golecki.

Sąd Najwyższy na posiedzeniu Izby Cywilnej w 7-osobowym składzie orzekł, że w razie stwierdzenia nieważności umowy kredytu walutowego, strony sporu powinny rozliczyć się według teorii dwóch kondykcji. Oznacza to, że zobowiązanie banku w stosunku do klienta z tytułu unieważnionej umowy kredytowej należy traktować niezależnie od zobowiązania klienta w stosunku do banku i każdego z tych roszczeń trzeba dochodzić oddzielnie.

Rzecznik Finansowy przypomniał także o skargach nadzwyczajnych, jakie składał. Jak wynika ze słów Jakuba Szczerbowskiego, dyrektora Wydziału Klienta Rynku Bankowo-Kapitałowego w Biurze Rzecznika Finansowego, skarga nadzwyczajna może stanowić szansę na zmianę już wydanego, niekorzystnego orzeczenia sądu w sprawie kredytu indeksowanego do franka lub denominowanego w tej walucie.

- Skarga nadzwyczajna jest stosunkowo nowym instrumentem, w który został wyposażony urząd Rzecznika Finansowego. I w ramach tego instrumentu dopatrujemy pewne szanse wsparcia tych klientów, którzy przed sprawą państwa Dziubak albo ostatnią uchwałą rozstrzygającą o teorii dwóch kondykcji, otrzymali niekorzystne orzeczenie - powiedział Szczerbowski.

Zachęcił prawników biorących udział w konferencji do rozważenia wznowienia przegranych wcześniej spraw.- Chcemy dać sygnał dla rynku prawniczego, aby zastanowić się, czy nie należałoby tych spraw, które były przegrane, na nowo otworzyć i doprowadzić do stanu zgodnego z prawem po wyroku w sprawie państwa Dziubak czy po ostatniej uchwale Sądu Najwyższego z 7 maja 2021 r. Tutaj zachęcałbym do śledzenia naszej strony internetowej, bo skargi nadzwyczajne, które wnosimy, staramy się publikować na stronie internetowej, ich główne motywy - wskazał.

PR24, akg

Czytaj także

Ugody frankowe będą "kosztowały" prawie 35 mld zł. To najniższy, szacowany koszt dla banków

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2021 15:13
Z analizy Urzędu Komisji Nadzoru Finansowego wynika, że najniższy, szacowany dla banków koszt konwersji kredytów, zgodnie z wariantem zaproponowanym przez Przewodniczącego KNF, wyniesie 34,5 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Sytuacja frankowiczów. "Orzeczenia TSUE i SN zbliżą do ugodowego rozwiązania sporów"

Ostatnia aktualizacja: 16.04.2021 13:31
- Orzeczenia TSUE i SN są nam bardzo potrzebne. Potrzebujemy stabilizacji rozumianej jako przesądzenie pewnych spraw po to, aby umożliwić każdej stronie realną ocenę tego, co można uzyskać. Moim zdaniem to bardzo zbliży do znalezienia ugodowego rozwiązania tych sporów - powiedział o sytuacji kredytobiorców we frankach szwajcarskich dr Piotr Bodył-Szymala z Wyższej Szkoły Bankowej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKO BP przygotowuje się do ugód z frankowiczami. Propozycje mają pojawić się do końca czerwca

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2021 07:08
Bank PKO BP poinformował Sąd Okręgowy w Warszawie, iż do końca czerwca tego roku przedstawi klientom propozycje zawarcia ugód w sprawach kredytów walutowych, w których jest to możliwe. W części spraw może też wnioskować o mediację z udziałem mediatora wskazanego przez sąd.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Litera prawa zwyciężyła nad duchem prawa". Maciejewski o decyzji SN ws. kredytów walutowych

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 20:19
- To jest niestety syndrom tej III RP, gdzie litera prawa zwycięża nad duchem prawa, gdzie formalnie wszystko jest w porządku, ale de facto zwycięża imposybilizm i obawa przed jednoznacznymi rozwiązaniami - mówił w Polskim Radiu 24 publicysta "Sieci" Jakub Maciejewski odnosząc się do odroczenia posiedzenia SN ws. kredytów walutowych.
rozwiń zwiń