"W przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy do 4,3 proc.". Rząd obradował m.in. w sprawie budżetu

2021-06-08, 15:38

"W przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy do 4,3 proc.". Rząd obradował m.in. w sprawie budżetu
Posiedzenie Rady Ministrów pod przewodnictwem premiera Mateusza Morawieckiego.Foto: twitter/PremierRP/Krystian Maj/KPRM

Rada Ministrów przyjęła na dzisiejszym posiedzeniu pięć dokumentów. Najważniejszy z nich dotyczy założeń projektu budżetu państwa na 2022 r. Rząd zakłada m.in., że w przyszłym roku tempo wzrostu gospodarczego przyspieszy do 4,3 procent. 

Przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej wzrośnie o 6,4%, eksport podniesie się o 7,3%, a stopa bezrobocia ukształtuje się na poziomie 5,8%.

Posłuchaj

Ministrowie zatwierdzili na dzisiejszym posiedzeniu rządu najważniejsze założenia makroekonomiczne na 2022 rok. O szczegółach - Karol Surówka. 0:45
+
Dodaj do playlisty

Ze względu na lockdown wymuszony przez pandemię polska gospodarka w 2020 roku skurczyła się, o 2,7%. Na ten rok rząd ponownie przewiduje wzrost PKB, na poziomie 3,8%, w przyszłym rok wskaźnik ten ma osiągnąć wartość 4,3%.

Stopa bezrobocia na koniec 2021 roku ma spaść do poziomu 6%, a na koniec 2022 roku - do 5,8%. Rząd przewiduje wzrost wynagrodzeń w latach 2021-2022 na poziomie 6,2 i 6,4%. Inflacja w tym roku ma wynieść 3,1%, w przyszłym roku powinna zbliżyć się do celu inflacyjnego i osiągnąć 2,8%.

Powiązany Artykuł

gospodarka pkb wykresy 1200 glow-1Glow ImagesEast News.jpg
Rząd przyjął założenia projektu budżetu na 2022 r. Przewiduje wzrost PKB o 4,3 proc.

Rząd przyjął dziś również przepisy, które mają ułatwić wytwarzanie napojów winiarskich w Polsce i zwiększyć konkurencyjność polskich producentów. Wprowadzone zostaną też nowe normy jakości i znakowania.

Najważniejsza zmiana dotyczy maksymalnej ilości napojów winiarskich, którą drobni producenci będą mogli wytwarzać: już nie 10 tysięcy, tylko 100 tysięcy litrów rocznie. Zmniejszona ma też zostać biurokracja związana z prowadzeniem takiej działalności. Dzięki temu producenci wina, cydrów, win owocowych czy miodów pitnych mają stać się bardziej konkurencyjni.

Rząd ujednolicił też zasady związane z ewidencją producentów i sposobem znakowania wina. Ministrowie podjęli również decyzje o podwyższeniu niektórych norm jakościowych dla tego typu napojów.

Na dzisiejszym posiedzeniu rząd przyjął również projekt ustawy o kasach zapomogowo-pożyczkowych, propozycję średniorocznych wskaźników wzrostu wynagrodzeń w państwowej sferze budżetowej na rok 2022 oraz uchwałę w sprawie zmiany sposobu wykorzystania środków budżetowych przeznaczonych w 2021 roku na finansowanie programów wieloletnich.

IAR, PR24, akg

Polecane

Wróć do strony głównej