X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Eksperci: niskie bezrobocie i wzrost zamówień w przemyśle to pozytywne trendy w naszej gospodarce

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 17:27
Bezrobocie mamy niskie i na koniec roku nie powinno ono przekroczyć 6 proc. Do tego dochodzi bardzo znacząy wzrost zamówień w przemyśle i eksporcie, co karze pozytywnie myśleć o rozwoju naszej gospodarki w nadchodzących miesiącach - mówili w audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 ekonomiści: Agninieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock.com

GUS podał najnowsze dane o bezrobociu, które w kwietniu 2021 r. wyniosło 6,3 proc. W stosunku do marca o ponad 24 tys. spadła liczba nowo rejestrowanych bezrobotnych, ale w stosunku do kwietnia ubiegłego roku wzrosła o 88 tys. osób.

- Na koniec roku nie dojdziemy raczej do dwucyfrowego bezrobocia czego obawiała się część analityków, głównie z uwagi na to, że ruszyła już gospodarka choć ciągle nie mamy pewności jaka będzie sytuacja na jesieni wobec faktu, że program szczepień niestety trochę hamuje, nie ma tak dożo chętnych jak na początku. Sytuacja na rynku pracy jest jednak skomplikowana. Mamy 100 tys. więcej zarejestrowanych bezrobotnych niż 2 lata temu o tej porze, a z drugiej strony pracodawcy wciąż szukają rąk do pracy - mówiła Agnieszka Durlik.

Dodała, że to efekt niedostosowania świadczeń ze strony urzędów pracy, które powinny wspomagać rekrutacje czy przekwalifikowanie zawodowe do potrzeb przedsiębiorców.

praca free 1200.jpg
Bezrobocie w kwietniu spadło. Nowe dane GUS

- Mieliśmy sytuację, w której firmy w znacznym stopniu nie reagowały na załamanie aktywności gospodarczej po części z powodu tarcz antykryzysowych, a po części dlatego, że wszystko rozgrywało się bardzo szybko. Nie mieliśmy więc typowej recesji, a teraz nie mamy typowego ożywienia, kiedy zatrudnienie rośnie lawinowo. Sądzę, że to się jednak w kolejnych miesiącach zmieni wraz z pewnym otwarciem gospodarki - mówił dr Kwiecień.

Jego zdaniem bezrobocie na koniec rok wyniesie ok. 6 proc, a jesienią będzie jeszcze niższe.

Posłuchaj
22:00 _PR24_AAC 2021_05_27-09-08-07.mp3 Gośćmi audycji Rządy Pieniądza w Polskim Radiu 24 byli: Agninieszka Durlik z Krajowej Izby Gospodarczej i dr Przemysław Kwiecień, główny ekonomista XTB. Rozmawiała Anna Grabowska.

 

Inne dane GUS dotyczyły handlu hurtowego. Wynika z nich, że w kwietniu tego roku była ona niższa niż w marcu o niemal 12 proc. co jest zjawiskiem raczej typowym. Tym samym była ona jednak większa o 44 proc. niż rok temu.

- Jest to bardzo dobry trend i sądzę, że zostanie zachowany. Trzeba jednak pamiętać, że przedsiębiorcy narzekają na problemy w łańcuchach dostaw. Powstaje zatem pytanie - czy rynek globalny będzie na tyle wydolnyy aby zamówienia zrealizowani bez potknięć czasowych - zaznaczyła Agnieszka Durlik.

Wskazała też, że wzrost zamówień wiąże się często ze wzrostem cen co szczególnie widać na rynku stali, co przekłada się potem na wzrost cen w budownictwie.

- Ale rynek rusza, przedsiębiorcy patrzą w przyszłość z optymizmem zwłaszcza w produkcji. Trzeba jednak cały czas monitorowań te łańcuchy dostaw i je skracać, tak ze względów kosztowych, jak i np. środowiskowych - stwierdziła eksperta KIG.

W opinii dr Kwietnia - ponieważ jesteśmy gospodarką opartą na produkcji, to trend rosnącego zapotrzebowania na wyroby przemysłowe bardzo pozytywnie wpływa na naszą gospodarkę w tym na eksport.

- Im dłużej się to utrzyma, tym lepiej dla perspektyw naszego wzrostu gospodarczego. Natomiast ograniczenia dostaw są niepokojące – stwierdził ekonomista z XTB.

Goście Rządów Pieniądza analizowali również niektóre z propozycji Polskiego Ładu, w tym te dotyczące wsparcia dla wsi, które jest szerokie i obejmuje zarówno inwestycje, w tym te ułatwiające życie mieszkańcom obszarów wiejskich, kwestie podatkowe czy świadczenia prorodzinne.

PR24, Anna Grabowska, akg

Czytaj także

Jak znaleźć swoje miejsce na rynku pracy po pandemii?

Ostatnia aktualizacja: 17.05.2021 11:50
Pandemia COVID-19 mocno osłabiła rynek pracy. Coraz więcej osób poszukujących zajęcia to ludzie młodzi. Czy w najbliższych miesiącach istnieje szansa na powrót do sytuacji sprzed koronawirusa? 
rozwiń zwiń

Czytaj także

Bezrobocie w kwietniu spadło. Nowe dane GUS

Ostatnia aktualizacja: 26.05.2021 10:45
W kwietniu bezrobocie wyniosło 6,3 proc. wobec 6,4 w marcu - podał Główny Urząd Statystyczny. Dane te są zgodne z wcześniejszymi szacunkami Ministerstwa Rozwoju, Pracy i Technologii.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Ubezpieczeniem bezrobotnych zajmie się ZUS. Urzędy pracy skupią się na szukaniu pracy i szkoleniach

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2021 12:02
- Chcemy, by urzędy pracy były centrami aktywizującymi ludzi do pracy, a rejestracją osób bezrobotnych dla potrzeb ubezpieczenia zdrowotnego zajął się ZUS - powiedziała wiceminister rozwoju, pracy i technologii Iwona Michałek. Wedle założeń resortu zmiany mogą wejść w życie od stycznia 2022 r.
rozwiń zwiń