X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Polacy coraz bardziej zainteresowani elektromobilnością. "Potwierdzają to wyniki rynkowe"

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2021 18:00
Pod koniec kwietnia po polskich drogach jeździło ponad 23,8 tys. auta elektrycznych – wynika z najnowszego "licznika elektromobilności". Przez pierwsze cztery miesiące br. ich liczba zwiększyła się o 5 098 sztuk, tj. o 137 proc. w porównaniu do analogicznego okresu 2020 r.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock

Według licznika na koniec kwietnia br. po polskich drogach jeździły 23 834 elektryczne samochody osobowe, z których 49,68 proc. stanowiły pojazdy w pełni elektryczne (BEV), a pozostałą część 50,32 proc. stanowiły hybrydy typu plug-in (PHEV, ang. plug-in hybrid electric vehicles).

Park elektrycznych samochodów dostawczych i ciężarowych liczył 899 sztuk. W dalszym ciągu rośnie też flota elektrycznych motorowerów i motocykli, która na koniec kwietnia składała się z 9 652 sztuk - podano.

Pod koniec ubiegłego miesiąca park autobusów elektrycznych w Polsce wzrósł do 484 modeli. Od stycznia do kwietnia 2021 r. flota elektrobusów powiększyła się o 52 zeroemisyjne pojazdy. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 r., kiedy zarejestrowano 23 takie autobusy, oznacza to wzrost o 126 proc.

Z raportu wynika, ze wraz ze wzrostem liczby pojazdów z napędem elektrycznym, rozwija się również infrastruktura ładowania. Pod koniec kwietnia w Polsce funkcjonowało 1 456 ogólnodostępnych stacji ładowania pojazdów elektrycznych (2 838 punktów). 33 proc. z nich stanowiły szybkie stacje ładowania prądem stałym (DC), a 67 proc. - wolne ładowarki prądu przemiennego (AC) o mocy mniejszej lub równej 22 kW. W kwietniu uruchomiono 31 nowych, ogólnodostępnych stacji ładowania (58 punktów).

elektromobilność1200.jpg
Auta elektryczne w Polsce to nadal promil rynku. Sprawdź najnowszy raport

Jak wskazał dyrektor zarządzający PSPA Maciej Mazur, wyniki rynkowe potwierdzają, że Polacy są coraz bardziej zainteresowani elektromobilnością.

Według prezesa PZPM Jakuba Farysia, Polska wpisuje się w europejski trend, choć szkoda, że w Krajowym Planie Odbudowy wykorzystującym środki unijne na odbudowę gospodarki po pandemii na niskoemisyjną motoryzację przeznaczono zaledwie nieco ponad miliard euro.

- Pieniądze te zasilą głównie komunikację publiczną i budowę stacji ładowania dla autobusów. Warto byłoby wzorem innych krajów europejskich przeznaczyć na rozwój niskoemisyjnego transportu oraz produkcji pojazdów i baterii znacznie większe środki, podobnie jak ma to miejsce w innych krajach UE, gdzie na ten cel przeznaczono nawet po kilkanaście miliardów euro - podał.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Auta elektryczne w Polsce to nadal promil rynku. Sprawdź najnowszy raport

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2021 13:27
Ostatni raport o rozwoju elektromobilności w Polsce nie rzuca na kolana – auta napędzane prądem nadal stanowią promil rynku, ich nabywcom nie sprzyja infrastruktura, zdecydowaną większość takich pojazdów kupują firmy korzystające z  leasingu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy prawdziwy zalew inwestycji". Polska włącza się w wyścig o e-napęd

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:09
Polska, tak jak inne kraje europejskie, włącza się dzięki inwestycjom zagranicznych koncernów do e-wyścigu. Oznacza budowę nie tylko fabryk elektrycznych samochodów, ale i akumulatorów. Przykładem jest budowa w Dąbrowie Górniczej fabryki separatorów – jednego z głównych elementów akumulatora litowo-jonowego.
rozwiń zwiń