X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dworzec Główny w Krakowie ma nowego patrona. Został nim Józef Piłsudski

Ostatnia aktualizacja: 11.05.2021 15:01
Kolejowy Dworzec Główny w Krakowie, jeden z największych węzłów komunikacyjnych w kraju, od wtorku ma swojego patrona - marszałka Józefa Piłsudskiego. Z tej okazji w holu z kasami biletowymi odsłonięty został okolicznościowy mural przedstawiający patrona.
Uroczystości nadania dworcowi Kraków Główny imienia Józefa Piłsudskiego
Uroczystości nadania dworcowi Kraków Główny imienia Józefa PiłsudskiegoFoto: PAP/Łukasz Gągulski

Prezes PKP SA Krzysztof Mamiński przypomniał, że uroczystość nadania imienia marszałka Piłsudskiego odbywa się w przeddzień 86. rocznicy śmieci patrona.

Posłuchaj
00:25 11071145_1.mp3 Józef Piłsudski został patronem Dworca Głównego PKP w Krakowie. Mówi prezes PKP Krzysztof Mamiński. (IAR)

 - To uroczystość ważna dla Polskich Kolei Państwowych, dla Krakowa i dla Polski. Dziś chcemy uczcić pamięć architekta niepodległości – marszałka Józefa Piłsudskiego. Marszałek znajduje swoje godne miejsce, jako patron Dworca Głównego w Krakowie, w tym mieście, gdzie spoczęły jego doczesne szczątki - wskazał prezes PKP SA.

Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk w przesłanym liście przypomniał, że uroczystość nadania patrona obiektowi w Krakowie wpisuje się w tradycję nadawania dworcom kolejowym imion wielkich Polaków, zapoczątkowaną w 2019 roku Warszawie. Wtedy Dworzec Centralny otrzymał za patrona Stanisława Moniuszkę.

Nowy dworzec Kraków Główny, oddany do użytku w lutym 2014 roku, zlokalizowany jest całkowicie pod ziemią, bezpośrednio pod peronami kolejowymi. Całkowita powierzchnia obiektu wynosi ponad 12,6 tys. metrów kwadratowych.

Podróżni mają tam do dyspozycji m.in. trzy poczekalnie, 28 kas biletowych, biletomaty, Centrum Obsługi Klienta, punkty informacyjne i skrytki bagażowe, a także około 50 punktów komercyjnych: sklepów, restauracji i kawiarni.

Pasażerowie mogą korzystać z 25 wyjść na pięć peronów, w tym 10 wind i 15 ciągów schodów ruchomych. Obiekt jest w pełni przystosowany do potrzeb osób niepełnosprawnych - oprócz wind i ruchomych schodów, na terenie dworca znajdują się oznakowania dla osób niewidomych. Według PKP krakowski dworzec jest jednym z największych i najnowocześniejszych tego typu obiektów w Polsce. Jest też jedynym zlokalizowanym całkowicie pod ziemią.

Dworzec został zintegrowany z przystankami podziemnego tramwaju oraz dworcem autobusowym, z którego odjeżdżają autobusy komunikacji miejskiej i dalekobieżnej. Posiada też szybkie, bezpośrednie połączenie kolejowe z lotniskiem Kraków Airport.

Inwestycja o wartości prawie 134 mln zł była współfinansowana ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko Unii Europejskiej.

IAR/PAP, PR24, akg