X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes PGNiG: w ciągu dekady zapotrzebowanie na gaz zwiększy się o ponad 50 procent

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 17:30
-Gaz ziemny jest paliwem przejściowym w okresie przejścia od energetyki opartej o węgiel, do nowych, odnawialnych źródeł energii. Dlatego dla naszej firmy to ogromne wyzwanie, ale i szansa na duży sukces - powiedział Paweł Majewski prezes zarządu PGNiG w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Paweł Majewski
Paweł Majewski Foto: PAP / Adam Warżawa

Gość audycji przypomniał, jak trudno będzie Polsce osiągnąć wyznaczony na rok 2050 przez Unię Europejską cel osiągnięcia zeroemisyjnej gospodarki, skoro w większym stopniu niż w innych krajach nasza energetyka jest oparta na węglu.

Dlatego trzeba będzie dostosować obecne firmy energetyczne do korzystania z gazu zimnego, co będzie wymagało wielkich inwestycji. Ale na ten cel Bruksela przeznaczy środki np. z fundusz sprawiedliwej transformacji energetycznej oraz z innych unijnych puli pieniędzy na rozwój OZE.

PGNiG chce pomóc polskiej gospodarce w dostosowaniu jej do nowych, "zielonych" źródeł energii, takich jak wodór i biometan. Tego typu "zielone gazy" będą miały stopniowo coraz większy udział w polskiej energetyce.

Wymaga to nie tylko wielkich nakładów na inwestycje, ale także opracowania nowych technologii na pozyskiwanie nowych złóż oraz strategii modernizacji polskich elektrowni.

W wykorzystaniu nowych technologii, aby Polska osiągnęła oczekiwany przez UE poziom emisji CO2, pomoże specjalny zespół ekspertów od rynku gazowego i chemików, którzy pracują w PGNiG w pionie badawczo-rozwojowym. I właśnie na Kongresie 590 polski gigant gazowy przedstawił swoje pomysły na zrealizowanie przez nasz kraj wymogów unijnej polityki klimatycznej.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadził Błażej Prośniewski.


Posłuchaj
05:31 Paweł Majewski prezes PGNiG gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" ( Błażej Prośniewski PR1) Paweł Majewski prezes PGNiG gościem audycji "Ekspres Gospodarczy" ( Błażej Prośniewski PR1)

 

PR24/PR1/Błażej Prośniewski/sw 

 


Czytaj także

W 2020 roku PGNiG zanotował wielomiliardowe zyski. Miała na to wpływ wygrana z Gazpromem

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 11:11
W 2020 roku Grupa Kapitałowa PGNiG osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 39,2 mld zł. Wynik EBITDA wyniósł 13 mld zł, a zysk netto 7,34 mld zł. W ubiegłym roku PGNiG sprzedało w Polsce ok. 16,8 mld m3 gazu, o 5,4 proc. więcej niż w 2019 r.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG liczy na duży wzrost wydobycia gazu. Polska spółka kupuje aktywa norweskiej firmy

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2021 14:29
PGNiG za 615 mln dolarów kupiło norweską firmę wydobywczą INEOS E&P Norge AS. IEPN posiada udziały w 22 koncesjach na Norweskim Szelfie Kontynentalnym. Dzięki akwizycji INEOS wydobycie gazu w Norwegii osiągnie 2,5 mld m3 rocznie.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PGNiG TERMIKA inwestuje w fotowoltaikę. W Warszawie powstanie duża elektrownia słoneczna

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2021 07:19
PGNiG TERMIKA wybuduje farmę fotowoltaiczną na terenie swojej warszawskiej Ciepłowni Kawęczyn. To pierwszy tego typu projekt realizowany przez spółkę. Inwestycja realizowana jest w ramach inicjatywy Zielonego Zwrotu Grupy Kapitałowej PGNiG.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Paweł Majewski podczas Kongresu 590: droga od węgla do zeroemisyjnej gospodarki energetycznej wiedzie przez gaz

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 12:48
Prezes Polskiego Górnictwa Naftowego i Gazownictwa Paweł Majewski podczas Kongresu 590 przyznał, że transformacja energetyczna Polski pochłonie nawet 400 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Droga do transformacji to bilansowanie systemu i magazynowanie. O energetyce na Kongresie 590

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 11:44
Upowszechnienie rozwiązań służących magazynowaniu energii oraz skutecznemu bilansowaniu systemu elektroenergetycznego będzie kluczowe dla powodzenia transformacji, opartej m.in. na rozwoju odnawialnych źródeł energii i energetyki rozproszonej - ocenili szefowie firm energetycznych podczas Kongresu 590.
rozwiń zwiń