X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Budowa Baltic Pipe przyspieszyła. Do końca roku zakończy się spawanie podwodne gazociągu

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2021 16:30
Na pokładach trzech statków odpowiedzialnych za budowę Baltic Pipe trwają ostatnie przygotowania przed ich wypłynięciem i rozpoczęciem układania gazociągu na Morzu Bałtyckim - podał w czwartek operator przesyłowy gazu Gaz-System.
element gazociągu Baltic Pipe
element gazociągu Baltic PipeFoto: Gaz-System/twitter

Wczoraj w Rotterdamie na jednym z tych statków - "Castorone" odbyło się spotkanie w sprawie ostatecznych ustaleń dotyczących budowy gazociągu podmorskiego Baltic Pipe. W spotkaniu uczestniczyli m.in. pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej Piotr Naimski, ambasador Włoch w Polsce Aldo Amati oraz przedstawiciele zarządów Gaz-Systemu i firmy Saipem - wykonawcy części podmorskiej na Bałtyku.


PAP PAP-Budowa gazociągu z norweskich złóż do Polski jest na ostatnim etapie. Realizacja strategii dywersyfikacji źródeł i kierunków dostaw gazu będzie dopełniona ułożeniem odcinka gazociągu na dnie Bałtyku - ocenił Naimski.
-Spotkanie z wykonawcą potwierdza, że mamy pełną gotowość do rozpoczęcia prac na morzu, co oznacza, że 1 października przyszłego, 2022, roku gazociągiem popłynie gaz z norweskiego szelfu do Polski” – oświadczył pełnomocnik. Jak dodał, „konsekwentne działania Rządu Prawa i Sprawiedliwości przynoszą po 5 latach widoczne efekty”.


baltic pipe project eur 1200.jpg
Baltic Pipe: w tym roku, jeśli dopisze pogoda, zakończenie podmorskiego odcinka

Jakie prace będą w tym roku przy budowie Baltic Pipe ?

Prezes Gaz-Systemu Tomasz Stępień przypomniał, że w tym roku planowane jest zakończenie spawania gazociągu podmorskiego., a w przyszły, wykonywane będą niezbędne próby ciśnieniowe, testy i certyfikacje związane z dopuszczeniem gazociągu morskiego do użytkowania.

-Przygotowania do wpłynięcia statku "Castorone" na Bałtyk potwierdzają, że założenia projektowe są realizowane zgodnie z planem. Do października przyszłego roku wykonamy wszystkie elementy tego złożonego programu inwestycyjnego i będziemy gotowi na sprowadzanie gazu z Szelfu Norweskiego, przez Danię do Polski – ocenił Stępień.


baltic pipe 2 free shutter 1200.jpg
Baltic Pipe coraz bliżej. Trwają prace przy lądowej części gazociągu

 Z jakich elementów powstanie gazociąg ? 

Jak przypomniał Gaz-System, Projekt Baltic Pipe składa się z 5 podstawowych elementów: gazociągu na dnie Morza Północnego, rozbudowy duńskiego systemu przesyłowego, budowy tłoczni w Danii oraz budowy gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego i rozbudowy polskiego systemu przesyłowego. Ma na celu stworzenie nowego korytarza dostaw gazu ziemnego ze złóż znajdujących się w Norwegii do Polski. Jest realizowany przez dwóch operatorów przesyłowych – Gaz-System i duński Energinet.

W kwietniu rozpoczęło się wiercenie tunelu na potrzeby gazociągu na polskim wybrzeżu. Podobne prace w Danii również ruszą niebawem. Od ubiegłego roku statki badawcze sprawdzają po raz kolejny trasę inwestycji pod względem niewybuchów i zagadnień środowiskowych. Latem specjalistyczne trzy jednostki morskie rozpoczną układanie ok. 274 km gazociągu na dnie Morza Bałtyckiego - zaznaczył polski operator.


PR24/PAP/sw


Czytaj także

Nowe firmy zaangażowane w budowę Baltic Pipe

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2020 14:30
Gaz-System wybrał trzy kolejne firmy do nadzorowania budowy podmorskiej części gazociągu Baltic Pipe. Wybrani wykonawcy są znanymi agencjami w branży wydobycia gazu i ropy, a rozpoczęcie prac planowane jest jeszcze w tym kwartale.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Baltic Pipe przekracza cieśninę Mały Bełt. Gaz-System udostępnia tereny pod budowę

Ostatnia aktualizacja: 17.09.2020 12:00
Duńczycy, budujący swój odcinek Baltic Pipe, położyli rurę w poprzek cieśniny Mały Bełt. Przyszły gazociąg połączył w ten sposób półwysep Jutlandzki z wyspą Fionia. Z kolei Gaz-System przekazał wykonawcy tereny na Zelandii i w Polsce – czytamy w serwisie forsal.pl.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Umowy z budowniczymi gazociągu Baltic Pipe podpisane. Harmonogram inwestycji nie jest zagrożony

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2020 10:30
Gaz-System podpisał wszystkie umowy z wykonawcami prac budowlanych w części lądowej i morskiej projektu Baltic Pipe. Inwestor ma już komplet decyzji administracyjnych i pozwoleń dla tego projektu.
rozwiń zwiń