X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Prezes KUKE: w kolejnych latach jest szansa na wzrost udziału eksportu w polskim PKB

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2021 17:30
Pandemia przyczyniła się do rozregulowania gospodarki światowej. Ale polscy przedsiębiorcy wyszli z tego obronną ręką. Jest nadzieja, że eksport będzie stanowił więcej niż 50 procent polskiego PKB - powiedział Janusz Władyczak prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE) w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia. Pomysły na wzrost polskiego eksportu były częstym motywem dyskusji ekspertów podczas dwudniowego Kongresu 590.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Shutterstock/Mariusz Bugno

- Polski eksport był siłą napędową gospodarki z powodu dużej dywersyfikacji produkcji oraz oferowanych usług. Fakt, że większość eksportu trafiała do Unii Europejskiej, a zwłaszcza do Niemiec, dało Polsce wiele korzyści. Dotyczyło to zwłaszcza takich towarów jak: żywność, meble, sprzęt AGD, leki, które byliśmy w stanie eksportować w o wiele większych wolumenach niż w latach poprzednich - powiedział gość audycji "Ekspres Gospodarczy". 

W opinii prezesa KUKE w następnych latach nie zmienią się kierunki geograficznej ekspansji eksportowej, to mogą się pojawić w ofercie polskich firm nowego typu towary. Choć w tym roku trudne będzie utrzymanie tak dużej jak w roku 2020 dynamiki wzrostu eksportu.

Dla eksporterów problemem będą rosnące ceny frachtu morskich i lotniczych przewozów, co jest efektem przerwanych przez epidemię światowych łańcuchów dostaw. Producenci z wszystkich krajów mają teraz coraz większe problemy z dostępem do podzespołów elektronicznych np. chipów. Aby polski eksport nadal się rozwijał, potrzebne jest wsparcie instytucji państwa, aby pomagać naszym firmom w ekspansji zagranicznej w kolejnych latach. I takie instrumenty oferuje naszym eksporterom KUKE.

Audycję prowadził Błażej Prośniewski, zapraszamy do jej wysłuchania.


Posłuchaj
05:32 Janusz Władyczak prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych "Ekspres Gospodarczy" (Błażej Prośniewski PR1) Janusz Władyczak prezes Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych "Ekspres Gospodarczy" (Błażej Prośniewski PR1)

 

PR1/PR24/Błażej Prośniewski/sw 

Czytaj także

KUKE: z powodu problemów finansowych zagranicznych firm rośnie zagrożenie dla polskich przedsiębiorców

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2020 16:10
Blisko 1000 firm może ogłosić w tym roku postępowanie upadłościowe lub restrukturyzacyjne - szacuje Korporacja Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych (KUKE). W 2019 roku 968 polskich firm ogłosiło niewypłacalność.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polscy eksporterzy skutecznie ratują gospodarkę. Tak wynika z analiz PIE

Ostatnia aktualizacja: 20.12.2020 12:08
Eksport kolejny raz pomógł polskiej gospodarce - tym razem w zamortyzowaniu skutków kryzysu spowodowanego pandemią twierdzi dr. Jakub Sawulski z Polskiego Instytutu Ekonomicznego (PIE).
rozwiń zwiń

Czytaj także

Prezes Kongresu 590: chcemy zainteresować przedsiębiorców Chinami, Indiami i Afryką

Ostatnia aktualizacja: 24.02.2021 15:02
- Tematem przewodnim tego spotkania będą polscy przedsiębiorcy na tzw. rynkach wschodzących. Chcemy zainteresować nimi potencjalnych eksporterów, jak również firmy które szukają swoich nowych nisz - powiedział o nowej inicjatywie Kongresu 590 jego prezes Remigiusz Kopoczek.
rozwiń zwiń

Czytaj także

PKO BP zapowiada otwarcie kolejnych oddziałów za granicą

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2021 16:03
Wiceprezes PKO BP Maks Kraczkowski podczas Forum 590 zapowiedział, że bank pracuje nad otwarciem kolejnych placówek za granicą. Niedługo spółka uruchomi swój oddział korporacyjny w Bratysławie na Słowacji.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Startuje Program InvestEU. Pomoże zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 10:00
Finansowy filar programu, czyli Fundusz InvestEU, to następca Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Pomoże on zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki.
rozwiń zwiń