X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy Polska będzie się rozwijała najszybciej w Europie

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 18:30
-Krajowy Plan Odbudowy pozwoli polskiej gospodarce na wyraźne zmniejszenie dystansu, najpierw do gospodarek Włoch i Francji, a potem Holandii i Niemiec - powiedział profesor Zbigniew Krysiak z SGH w audycji "Ekspres Gospodarczy" w Programie 1 Polskiego Radia.
Zbigniew Krysiak
Zbigniew KrysiakFoto: Wojciech Kusiński/Polskie Radio

Ekspert z SGH i prezes Instytutu Myśli Schumana zwrócił uwagę, że choć mówimy o sumie 58 mld euro na odbudowę po pandemii, to tę sumę trzeba powiększyć nawet 3-4 razy o nakłady inwestycyjne z budżetu państwa oraz wydatki na badania i inwestycje różnego typu firm prywatnych. Z tych środków powstaną nowe obwodnice, farmy wiatrowe, zwiększy się tempo cyfryzacji gospodarki. Powstaną nowe przedsiębiorstwa, oparte o nowe technologie i nastawione na zagraniczną ekspansję. Pieniądze z KPO pozwolą np. na inwestycje w technologię wodorową, stacje ładowania pojazdów elektrycznych, farmy wiatrowe, usprawnienia transportu i telekomunikacji.

Zdaniem gościa audycji trzeba wzmocnić obecną, bardzo korzystną tendencję nadwyżki eksportu nad importem, co jest zupełnym ewenementem na tle historii polskiej gospodarki po roku 1989. Także po dacie wejścia Polski do UE, czyli w latach 2004-2015. Ten dobry, proeksportowy trend z roku 2020 trzeba podtrzymać w kolejnych latach.

W opinii profesora Zbigniewa Krysiaka, triada złożona z trzech elementów: eksportu, inwestycji i konsumpcji wewnętrznej, będzie w najbliższych latach siłą napędową polskiej gospodarki. To właśnie pieniądze pochodzące z Krajowego Planu Odbudowy zostaną wydane na duże projekty infrastrukturalne, takie jak elektromobilność, transport kolejowy, gospodarkę cyfrową.

Ten ostatni element znacznie obniży koszty prowadzenia firm i radykalnie usprawni sam proces zarządzania firmami. Zastrzyk tak dużych środków na wybrane, perspektywiczne obszary gospodarki będzie silnym impulsem prorozwojowym. Co zwiększy rentowność i konkurencyjność polskich firm i pozwoli zmniejszyć import przez produkowanie w Polsce produktów, które do tej pory były kupowane za granicą.

Zapraszamy do wysłuchania całej audycji, którą prowadziła Justyna Golonko.


Posłuchaj
04:52 Profesor Zbigniew Krysiak z SGH gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Justyna Golonko PR1) Profesor Zbigniew Krysiak z SGH gościem "Ekspresu Gospodarczego" ( Justyna Golonko PR1)

 

PR24/PR1/Justyna Golonko/sw 

Czytaj także

Startuje Program InvestEU. Pomoże zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki

Ostatnia aktualizacja: 18.03.2021 10:00
Finansowy filar programu, czyli Fundusz InvestEU, to następca Europejskiego Funduszu na rzecz Inwestycji Strategicznych. Pomoże on zwiększyć konkurencyjność polskiej gospodarki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Wiceminister funduszy: Krajowy Plan Odbudowy będzie satysfakcjonujący dla obszarów wiejskich

Ostatnia aktualizacja: 21.04.2021 16:05
750 miliardów złotych trafi do Polski w latach 2021-2027 - to dla naszego kraju olbrzymi zastrzyk finansowy. Prace Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej (MFiPR) dotyczą Funduszu Odbudowy, polityki spójności, instrumentu React-EU i Funduszu Sprawiedliwej Transformacji - mówił podczas posiedzenia Rady ds. Rolnictwa i Obszarów Wiejskich przy Prezydencie RP wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska liderem w refundacji unijnych środków. MFiPR podało najnowsze dane

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2021 11:04
Polska osiągnęła najwyższą w historii członkostwa w Unii Europejskiej pozycję w refundacji środków - podało Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021-2027. W puli jest ponad 11 mld zł

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2021 16:14
Polska przygotowuje się do rozpoczęcia realizacji programów finansowanych z nowego budżetu unijnego na lata 2021-2027. Jednym z nich jest program Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej. Wysłuchanie publiczne w tej sprawie odbyło się 29 kwietnia. Uczestniczyła w nim Małgorzata Jarosińska-Jedynak, wiceminister funduszy i polityki regionalnej.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Krajowy Plan Odbudowy. Znamy jego najnowszą wersję

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2021 16:00
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej opublikowało wersję z 30 kwietnia br. Krajowego Planu Odbudowy. Dokument liczy niemal 500 stron. Musi go jeszcze zatwierdzić KE.
rozwiń zwiń