X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Unijny "plan awaryjny" bezpieczeństwa żywnościowego na wypadek kryzysu. Znamy jego założenia

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2021 15:11
Komisja Europejska planuje wprowadzić mechanizm reagowania na kryzysy żywnościowe, tzw. plan awaryjny. Ma on zapewnić mieszkańcom UE bezpieczeństwo dostaw żywności na wypadek kryzysu, np. epidemii. Do 3 maja zainteresowani mogą wypełnić ankietę, która pomoże w opracowaniu takiego planu.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pix

"Plan awaryjny" ma powstać w ramach strategii "od pola do stołu" (Farm to Fork F2F) stanowiącej część Europejskiego Zielonego Ładu - informuje Izba Zbożowo-Paszowa, powołując się na unijne dokumenty.

Założeniem tego planu jest poprawa stanu gotowości na wszelkie rodzaje kryzysów, które mogłyby istotnie wpłynąć na bezpieczeństwo żywnościowe w UE oraz koordynacja działań w różnych obszarach mających wpływ na system żywnościowy takich jak rolnictwo, rybołówstwo, bezpieczeństwo żywnościowe, siła robocza, zdrowie, kwestie transportu itd.

Działania te obejmują ustanowienie mechanizmu reagowania na kryzysy żywnościowe, który miałby być koordynowany przez Komisję z udziałem państw członkowskich, jak również stworzenie zestawu ogólnych wytycznych i zaleceń mających na celu poprawę koordynacji na szczeblu UE i państw członkowskich, uwzględniając wyniki pracy forum.

rolnictwo 2.jpg
Minister rolnictwa: nowa propozycja KE ws. Wspólnej Polityki Rolnej zdecydowanie lepsza dla Polski

KE obecnie zbiera propozycje rozwiązań w tym zakresie poprzez opublikowaną na stronach KE ankietę, którą wszyscy zainteresowani - podmioty działające w systemie żywnościowym UE - mogą wypełnić i przesłać do 3 maja br. Odpowiedzi posłużą do opracowania planu awaryjnego, który w sposób skuteczny zapewni bezpieczeństwo żywnościowe UE w sytuacjach kryzysowych.

Jak poinformowała Federacja Branżowych Związków Producentów Rolnych, "plan awaryjny" został zaprezentowany na ubiegłotygodniowym posiedzeniu unijnych organizacji rolniczych Copa. Zdaniem polskich organizacji należących do Copy, ustanowienie takiego planu kryzysowego jest bardzo ważne szczególnie dla polskich rolników, którzy są znaczącymi eksporterami żywności, a wszelkie problemy z jej sprzedażą odbijają się na krajowym rynku w postaci spadku cen skupu.

Według Komisji Europejskiej bezpieczeństwo żywnościowe UE musi być zapewnione w każdej sytuacji, a zwłaszcza w czasach kryzysu. Oznacza to, że dostawy żywności muszą być wystarczająco duże, zróżnicowane i bezpieczne, a dostarczana żywność ma być zdrowa i bogata w składniki odżywcze, przystępna cenowo i zrównoważona. Chociaż dostawy żywności nigdy nie były zagrożone w czasie pandemii COVID-19, pojawiły się pewne niebezpieczeństwa np. zakłócenia międzynarodowych łańcuchów dostaw.

PAP, PR24, akg

Czytaj także

Strategia rolna "od pola do stołu". KE ma dziś przedstawić szczegóły

Ostatnia aktualizacja: 20.05.2020 04:56
Komisja Europejska ma dziś ogłosić strategię "od pola do stołu", która ma zapewnić zrównoważone, bardziej przyjazne środowisku rolnictwo i przystępną cenowo żywność. Komisarz odpowiedzialny za rolnictwo Janusz Wojciechowski był jednym z autorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Minister rolnictwa: nowa propozycja KE ws. Wspólnej Polityki Rolnej zdecydowanie lepsza dla Polski

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2020 13:45
Nowa perspektywa finansowania unijnego zaczyna się jawić w jaśniejszych barwach - powiedział w Grubnie w Kujawsko-Pomorskiem minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski. Dodał, że jest to wynik determinacji rządu Zjednoczonej Prawicy i zabiegania w UE o polskie interesy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Rolnicy otrzymają duże wsparcie". Zbigniew Kuźmiuk o pomocy dla poszkodowanych w związku z pandemią

Ostatnia aktualizacja: 02.07.2020 13:15
- Ci rolnicy, którzy ponieśli w różnych dziedzinach straty z powodu koronawirusa, otrzymają duże wsparcie. Te pieniądze są już w naszej narodowej kopercie - mówił w Programie 1 Polskiego Radia Zbigniew Kuźmiuk, europoseł PiS. 
rozwiń zwiń