X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Specjalne strefy ekonomiczne przyciągają coraz więcej inwestorów. Znamy najnowsze dane ARP

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 14:16
Firmy w specjalnych strefach ekonomicznych zarządzanych przez ARP S.A. zadeklarowały w pierwszym kwartale br. inwestycje o wartości 504,6 mln zł. To prawie 2,5-krotnie więcej niż w analogicznym kwartale ub.r. - poinformowała Agencja Rozwoju Przemysłu.
Zdjęcie ilustracyjne.
Zdjęcie ilustracyjne.Foto: pixabay.com/CC0 Public Domain

- Cały czas stopniowo powiększamy wachlarz usług świadczonych na rzecz inwestorów w specjalnych strefach ekonomicznych o specjalistyczne wsparcie techniczne, kadrowe czy prawne. W uwarunkowaniach społeczno-gospodarczych lat 90. najważniejsze było przyciąganie takich inwestorów, którzy zapewniali utrzymanie miejsc pracy i zakładów pracy. Obecnie duży nacisk kładziemy na jakość inwestycji - poinformował wiceprezes ARP S.A. Paweł Kolczyński.

PRZEMYSŁ, FABRYKA.jpg
Polska trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych

Podano, że pierwszy kwartał z bardzo dobrym wynikiem zakończyła Specjalna Strefa Ekonomiczna "Euro-Park Mielec", gdzie wydano 11 decyzji o wsparciu przedsiębiorcom na rozwój działalności, z czego osiem otrzymali nowi inwestorzy, którzy do tej pory nie realizowali projektów w strefie. Deklarowane do poniesienia nakłady inwestycyjne w tej strefie to 365,6 mln zł. Zadeklarowano też utworzenie 166 nowych miejsc pracy i utrzymanie już istniejących 736 miejsc.

Dodano, że managerowie strefy zamierzają w głównej mierze pozyskiwać kolejne projekty, z naciskiem na branże priorytetowe tj.: lotnictwo, motoryzacja, szeroko rozumiana branża IT, przetwórstwo tworzyw sztucznych czy projekty badawczo-rozwojowe.

ARP S.A. informuje, że pierwszy kwartał z bardzo dobrym wynikiem zakończyła też Tarnobrzeska Specjalna Strefa Ekonomiczna "Euro-Park Wisłosan". Wydano tam osiem decyzji o wsparciu przy 139 mln zł deklarowanych nakładów. Przybędzie 145 nowych miejsc pracy przy 1149 utrzymanych miejscach.

Do TSSE "Euro-Park Wisłosan" należy też "Euro-Park Kobierzyce" pod Wrocławiem. To na jego terenie lokuje inwestycje LG Energy Solution Wrocław (LGESWA) - jeden z największych eksporterów akumulatorów litowo-jonowych w Europie. Od 2020 r. LGESWA zainwestowała w zakład ulokowany na terenie "Euro-Park Kobierzyce" ok. 3,5 mld dolarów i planuje dodatkowo wydać ponad 730 mln dolarów do przyszłego roku.

- Obecnie prowadzona jest budowa już IV etapu inwestycji LGESWA, obejmująca przebudowę dawnego budynku TOSHIBA, m.in. inwestor realizuje budowę dwóch dużych, trzypoziomowych hal produkcyjnych z infrastrukturą towarzyszącą, na których budowę uzyskał już pozwolenie na budowę - informuje Przemysław Strzelec, p.o. dyrektora oddziału we Wrocławiu.

Jak podaje ARP S.A., już w tej chwili zakład LGESWA jest największą tego typu fabryką na świecie o zdolnościach produkcyjnych 70 GWh pojemności baterii rocznie, zaspokajającą ponad 60 proc. europejskiego rynku i dostarczającą ogniwa lub moduły do wszystkich marek produkowanych w Europie. Docelowo w 2023 r. zakład osiągnie zdolności produkcyjne na poziomie 100 GWh rocznie. Dla porównania Tesla Gigafactory w Nevadzie produkuje 20 GWh rocznie.

PAP, PR24, akg 

Czytaj także

Polska trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2021 12:12
Polska jest trzecią w Europie preferowaną lokalizacją dla inwestycji zagranicznych - poinformowała Polska Agencja Inwestycji i Handlu. Zaznaczono, że w 2020 roku PAIH obsłużyła blisko 200 projektów inwestycyjnych o wartości prawie 40 mld zł.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje zagraniczne w Polsce. Rząd chce powołać specjalnego pełnomocnika

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2021 17:30
Rada Ministrów w trybie obiegowym przyjęła projekt rozporządzenia w sprawie ustanowienia pełnomocnika rządu do spraw inwestycji zagranicznych w Polsce - wynika z informacji zamieszczonej w wykazie prac legislacyjnych rządu.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Polska to dobry wybór dla inwestorów zagranicznych. Wiele jednak zależy od samorządów

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2021 09:50
Najważniejsze w czasie pandemii jest wsparcie inwestycji - ocenia wiceminister rozwoju pracy i technologii, pełnomocnik ds. inwestycji zagranicznych Grzegorz Piechowiak. Dodał, że dlatego największy nacisk chce położyć na pozyskiwanie inwestorów.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Mamy prawdziwy zalew inwestycji". Polska włącza się w wyścig o e-napęd

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2021 11:09
Polska, tak jak inne kraje europejskie, włącza się dzięki inwestycjom zagranicznych koncernów do e-wyścigu. Oznacza budowę nie tylko fabryk elektrycznych samochodów, ale i akumulatorów. Przykładem jest budowa w Dąbrowie Górniczej fabryki separatorów – jednego z głównych elementów akumulatora litowo-jonowego.
rozwiń zwiń