X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Jest umowa na drugi etap budowy Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2021 14:32
Rozpoczął się drugi etap przekopu Mierzei Wiślanej. Prace związane z budową drogi wodnej łączącej Zalew Wiślany z Zatoką Gdańską wykona firma Budimex. Dziś podpisano umowę w tej sprawie.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Twitter/MGMiZS_GOV_PL

10 września zeszłego roku nastąpiło otwarcie ofert w przetargu ogłoszonym wiosną. W wyniku prac komisji przetargowej wybrano ofertę firmy Budimex SA z ostateczną ceną ponad 574 mln zł. Czas realizacji zadania wyniesie 24 miesiące od podpisania umowy.

Druga część inwestycji obejmie przebudowę istniejącego toru wodnego na rzece Elbląg, w zakresie obudowy brzegów, które docelowo przejmą funkcje przeciwpowodziowe oraz budowę przystani niskich, które ułatwią dostęp do rzeki. Powstanie również most obrotowy nad rzeką Elbląg w Nowakowie i nowy odcinek drogi powiatowej wzdłuż zachodniego brzegu rzeki Elbląg ze ścieżką dla pieszych i rowerzystów oraz trasami dojazdowymi.

Całkowita długość drogi wodnej z Zatoki Gdańskiej przez Zalew Wiślany do Elbląga wyniesie blisko 23 kilometry, natomiast przejście przez Zalew Wiślany ponad 10 kilometrów.

PAP Mierzeja Wiślana przekop 1200.jpg
Rekordowy postęp prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. W działania zaangażowano Port Elbląg

Od roku trwa pierwszy etap budowy drogi wodnej z Zalewu Wiślanego do Zatoki Gdańskiej. Głównym elementem tej części inwestycji jest przekop przez Mierzeję Wiślaną w miejscowości Nowy Świat. Obecnie na budowie kanału żeglugowego przez Mierzeję Wiślaną scalany jest pierwszy z dwóch mostów obrotowych oraz trwają intensywne prace pogłębiające. Wykonywana jest również sztuczna wyspa na Zalewie Wiślanym.

Cały pierwszy etap obejmuje oprócz budowy portu i kanału, postawienie budynków obsługi, budowę parkingów oraz układu drogowego z nowymi mostami. Zaplanowano też budowę punktu widokowego. Na sztucznej wyspie zostanie stworzone siedlisko dla ptaków.

W myśl harmonogramu nowa droga wodna ma być gotowa w 2023 roku. Dzięki inwestycji do portu w Elblągu będą mogły wpływać statki bezpośrednio z Zatoki Gdańskiej, z ominięciem kontrolowanej przez Federację Rosyjską Cieśniny Piławskiej.

Ostatnimi pracami będą ujęte w trzecim etapie roboty polegające na pogłębianiu toru na Zalewie Wiślanym i rzece Elbląg. Inwestycja ma kosztować około 2 miliardów złotych.

Aleksander Pszoniak, IAR, PR24, akg

Czytaj także

Minister infrastruktury: Polskę stać na takie inwestycje jak przekop Mierzei Wiślanej

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2021 14:11
Minister infrastruktury zapewnia, że Polskę stać na takie inwestycje jak przekop Mierzei Wiślanej. Kanał żeglugowy ma być ukończony za 2 lata, dziś Andrzej Adamczyk wizytował plac budowy.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Przekop Mierzei Wiślanej. Na budowie wydobyto kilkanaście kilogramów bursztynu

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2021 10:36
W związku z obecnie realizowanymi robotami budowlanymi związanymi z przekopem Mierzei Wiślanej wydobyto około 17 kg bursztynu - poinformowało w odpowiedzi na poselską interpelację Ministerstwo Klimatu i Środowiska.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Rekordowy postęp prac przy przekopie Mierzei Wiślanej. W działania zaangażowano Port Elbląg

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2021 11:20
Prace przy przekopie Mierzei Wiślanej minęły już półmetek i idą zgodnie z harmonogramem. Coraz bliżej jest do zamknięcia obwodu sztucznej wyspy. Wkrótce zaczną się tam roboty narzutowe. Potrzebny do tego kamień hydrotechniczny przypłynie z Elbląga – poinformował Urząd Morski w Gdyni.
rozwiń zwiń