X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Fundusz dróg lokalnych. Premier: w najbliższych latach przeznaczymy na ten cel 30 miliardów złotych

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 14:03
Rząd przeznaczył na następne kilka lat ponad 30 mld zł na fundusz dróg lokalnych. To pozwoli wielu gminom, które do tej pory były niedoinwestowane, tworzyć nowe rozwiązania komunikacyjne - powiedział w Katowicach premier Mateusz Morawiecki.
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w Katowicach
Premier Mateusz Morawiecki podczas konferencji prasowej w KatowicachFoto: PAP/Andrzej Grygiel

Szef rządu, będący też posłem z Katowic, wziął udział w oficjalnym otwarciu nowego dwupoziomowego skrzyżowania, łączącego w katowickiej dzielnicy Piotrowice drogę nr 81 z ul. Armii Krajowej. W październiku ub. roku otwarto tunel w ciągu głównej trasy, dotąd po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Pod koniec grudnia udostępniono rondo nad tunelem.

Premier wyraził satysfakcję, że mógł "otworzyć niejako" ten bardzo ważny odcinek drogi krajowej nr 81. Jak podkreślił, "polskie drogi kiedyś nie były synonimem dobrych, bezpiecznych dróg, podobnie jak polska gospodarka".

- Tymczasem dzisiaj polskie drogi stają się coraz bardziej komfortowe, coraz bardziej bezpieczne – i to jest dla mnie pierwszy niezbędny warunek bardzo dobrego rozwoju gospodarczego - mówił.

Posłuchaj
00:26 11013577_2.mp3 Premier Mateusz Morawiecki zapowiada wielomiliardowe środki na drogi lokalne. (IAR)

"Gigantyczne środki"

Szef rządu przypomniał, że DK 81 jest bardzo ważną arterią nie tylko dla mieszkańców Katowic, lecz także położonych na niej dalej na południe: Mikołowa, Żor czy Skoczowa, a stamtąd poprzez drogę nr 941 - Ustronia i Wisły, a poprzez S52 - Cieszyna.

budowa drogi 1200.jpg
W Opolskiem powstaną nowe obwodnice. Ruszają prace przygotowawcze

Premier zadeklarował, że na rozwój dróg rząd "przeznacza gigantyczne środki", np. "ponad 30 mld zł na fundusz dróg lokalnych, gminnych, powiatowych, na następne kilka lat". Według premiera pozwoli to wielu gminom, które do tej pory były niedoinwestowane, tworzyć nowe rozwiązania komunikacyjne.

W ramach rządowego programu inwestycji lokalnych wydano już 13 mld zł na cele lokalne - przypomniał Morawiecki i wskazał, że ważnym elementem budowy polskiej infrastruktury drogowej będzie też "niedawno przyjęty przez rząd program 'Bezpieczna Droga'".

- W inwestycjach takich jak ta, ogniskuje się kilka naszych celów - bezpieczeństwo, komfort, ochrona środowiska - stwierdził.

- Na pewno nie będziemy szczędzili sił i środków, żeby powietrze było coraz lepsze, komfort poruszania się coraz wyższy, a cała infrastruktura drogowa, kolejowa, energetyczna, internetowa służyła przyciąganiu inwestorów - akcentował, podkreślając, że w ostatnich dniach spotykał się z inwestorami, aby przyciągnąć jak najwięcej inwestycji, także na Śląsk. Dodał też, że Śląsk musi pozostać perłą polskiego przemysłu i pozostanie - dzięki inwestycjom infrastrukturalnym.

"Otrzymaliśmy ponad 330 mln zł"

Prezydent Katowic Marcin Krupa m.in. wyraził satysfakcję z możliwości skorzystania rozdzielanych przez rząd funduszy europejskich przy finansowaniu budowy otwieranego właśnie węzła DK 81 w Piotrowicach, a także prowadzonej równolegle rozbudowy węzła dróg nr 81 i 86 w dzielnicy Giszowiec.

- Na całość przebudowy, tych dwóch etapów, otrzymaliśmy ponad 330 mln zł. To jest druga tak ważna inwestycja komunikacyjna w naszym mieście od czasu budowy tunelu pod rondem katowickim w samym centrum naszego miasta (oddanego do użytku pod koniec 2006 r. – PAP) - powiedział prezydent Katowic.

Posłuchaj
00:17 11013577_1.mp3 Prezydent Katowic Marcin Krupa powiedział, że droga krajowa 81 w Katowicach-Piotrowicach to ważna inwestycja, także dla społeczności lokalnej. (IAR)

 

IAR/PAP, PR24, akg

Czytaj także

Realizacja drogi ekspresowej S19. Podpisano umowę na budowę nowego odcinka trasy

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2021 11:55
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na realizację odcinka drogi S19 z Kuźnicy do Sokółki.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Inwestycje drogowe. Olesno zyska obwodnicę, a kierowcy nową trasę ekspresową

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2021 10:30
Olesno będzie miało obwodnicę, a krajowa sieć dróg ekspresowych wzbogaci się o prawie 25 kilometrów nowej trasy. Budowa właśnie się rozpoczęła, a w uroczystej inauguracji wziął udział między innymi wiceminister infrastruktury Rafał Weber.
rozwiń zwiń

Czytaj także

W Opolskiem powstaną nowe obwodnice. Ruszają prace przygotowawcze

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2021 11:16
Rozpoczęły się przygotowania do budowy obwodnic Sidziny i Prudnika w województwie opolskim. Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała właśnie umowy na prace przygotowawcze. W sumie w województwie opolskim w ramach rządowego planu powstaną cztery obwodnice.
rozwiń zwiń