X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem
more_horiz
Gospodarka

Kolbuszowa z obwodnicą. Ruszyły przygotowania do nowej inwestycji

Ostatnia aktualizacja: 12.04.2021 12:15
Kolbuszowa będzie miała obwodnicę. Ministerstwo infrastruktury ogłosiło rozpoczęcie przygotowań do inwestycji. Zakres przygotowań obejmuje opracowanie dokumentacji, wstępnych planów, a także uzyskanie niezbędnych pozwoleń, które umożliwią opracowanie dokładnego projektu u rozpoczęcie zasadniczych prac. Obwodnica będzie gotowa do 2030 roku.
Budowa obwodnicy
Budowa obwodnicyFoto: PAP/Darek Delmanowicz

Kolbuszowa to miasto w województwie podkarpackim, stolica powiatu. W zeszłym roku liczyło niespełna 9 tysięcy mieszkańców.  Przez Kolbuszową przebiega linia kolejowa oraz droga krajowa numer 9, która łączy Rzeszów z Radomiem. I to właśnie ta droga jest od wielu lat utrapieniem dla mieszkańców. W ciągu doby przejeżdża przez środek miasta kilkadziesiąt tysięcy pojazdów. To oznacza zanieczyszczenie powietrza, hałas i zagrożenie wypadkami. Mieszkańcy Kolbuszowej i władze samorządowe od wielu lat zabiegali o obwodnicę, która ominie miasto.

Element planu budowy 100 obwodnic

Inwestycja ta znalazła się w ogłoszonym w 2019 roku programie budowy stu obwodnic w całej Polsce. Dziś ministerstwo infrastruktury ogłosiło początek całego procesu, który ma doprowadzić do budowy. Oznacza to, że mieszkańcy Kolbuszowej muszą jeszcze poczekać na obwodnicę. Nie rozpoczęcie prac przygotowawczych oznacza, że droga powstanie.


Program Budowy Obwodnic/ GDDKIA Program Budowy Obwodnic/ źródło: GDDKIA

 Jak informuje Generalna dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, obwodnica powstanie w nowym śladzie drogi krajowej nr 9 jako droga główna ruchu przyspieszonego. Jej długość wyniesie około 8 i pół kilometra.  Przeznaczona do zaprojektowania, a następnie wybudowania inwestycja obejmuje budowę trasy wraz ze skrzyżowaniami, lub  węzłami, drogami poprzecznymi i drogami dojazdowymi zapewniającymi dostęp do drogi publicznej, obiektami inżynierskimi i ochrony środowiska oraz usunięciem kolizji z infrastrukturą techniczną nie związaną z drogą. Inwestycja planowana jest do realizacji w systemie "projektuj i buduj".

 Dziś "miejski" odcinek drogi krajowej numer 9 przechodzi wśród zwartej zabudowy mieszkaniowej z licznymi jednopoziomowymi skrzyżowaniami i przejściami dla pieszych. Duże natężenie ruchu, na które składa się w głównej mierze ruch tranzytowy, jest niezwykle uciążliwe dla mieszkańców. Celem budowy obwodnicy Kolbuszowej jest więc przede wszystkim wyprowadzenie ruchu tranzytowego, jaki koncentruje się w mieście. 


obwodnica_ciechanów1200.jpg
Ile kilometrów dróg zbudowała GDDKiA tej zimy? Opublikowano najnowsze dane

Obwodnica ważna dla całego Podkarpacia

Inwestycja wpisze się także w nowy, bardziej przyjazny układ komunikacyjny całego Podkarpacia.

GDDKiA podkreśla, że dzięki inwestycji nastąpi poprawa bezpieczeństwa mieszkańców, odciążenie układu komunikacyjnego oraz zwiększenie przepustowości dróg. Nowa trasa ułatwi tranzyt w ciągu drogi  Radom - Rzeszów i dalej w kierunku południowym, czyli do przejścia granicznego ze Słowacją w Barwinku.

Usprawni to ruch tranzytowy, którego część z drogi ekspresowej S7, przejmuje DK9. Jednocześnie zachowane zostaną najwyższe wymogi ochrony środowiska, zdrowia i życia mieszkańców oraz zrównoważonego rozwoju. 

To nie jedyna tego typu inwestycja na Podkarpaciu. W ramach rządowego programu w tym regionie powstanie łącznie osiem obwodnic, w tym Brzostka i Kołaczyc,  Jasła, Miejsca Piastowego, Nowej Dęby,  Pilzna, Przemyśla i Sanoka.


autostrada A2
Jaki był rok 2020 w budowie dróg i autostrad?

 

Czym jest program 100 obwodnic ?

W ramach rządowego Programu do 2030 r. powstanie 100 obwodnic na sieci dróg krajowych o łącznej długości ok. 830 kilometrów. Będą to trasy o najwyższych parametrach technicznych, dostosowane do przenoszenia obciążenia 11,5 t/oś. Inwestycjom tym będą towarzyszyły urządzenia bezpieczeństwa ruchu drogowego, w tym oświetlenie spełniające wytyczne prawidłowego oświetlenia przejść dla pieszych.  

Jednym z najważniejszych efektów realizacji programu będzie poprawa bezpieczeństwa ruchu drogowego, wyprowadzenie ruchu z zatłoczonych miast, czystsze powietrze, mniejszy hałas i poprawa przepustowości sieci drogowej. 

 

Plan100 Obwodnic Plan100 Obwodnic/źródło: ministerstwo infrastruktury

 

PR24/IAR/Aleksander Pszoniak/sw  

 

Czytaj także

W przyszłym roku przybędzie zakończonych inwestycji drogowych. Poznaliśmy plany GDDKiA

Ostatnia aktualizacja: 30.12.2020 13:47
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad przedstawiła plany inwestycyjne na przyszły rok. Wynika z nich, że w 2021 roku Dyrekcja chce oddać do ruchu co najmniej 385 kilometrów nowych dróg krajowych.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Dobra wiadomość dla kierowców. Drogowcy przebudują węzeł Kraków-Południe

Ostatnia aktualizacja: 17.03.2021 11:35
Fragment obwodnicy Krakowa, węzeł Kraków – Południe  zostanie przebudowany. Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na sporządzenie dokumentacji, która posłuży jako podstawa do przebudowy węzła Kraków – Południe. Węzeł jest fragmentem autostrady A4.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Autostradą A2 dojedziemy bliżej wschodniej granicy. GDDKiA podpisała umowę na dwa nowe odcinki

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2021 13:30
Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad podpisała umowę na zaprojektowanie i budowę dwóch odcinków autostrady A2 na wschód od Warszawy. Chodzi o odcinki Malinowiec - Łukowisko oraz Swory - Biała Podlaska. Zakończenie tych inwestycji planowane jest na 2024 rok.  
rozwiń zwiń